Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.
Dobrý deň, uvádza sa, že glykemický index zemiakov možno znížiť ich uvarením v šupke a následným zachladením. Ako sa orientačne index napríklad pri lojovitom type zemiakov môže zmeniť? Je táto úprava vhodná aj z ostatných výživových hľadísk? Ďakujem.
Princíp zmeny hodnoty glykemického indexu u týchto potravín po ich uvarení a následnom schladení spočíva v obsahu retrográdneho škrobu (vplyv prítomnosti šupky nie je úplne zásadný). Tepelná úprava mení jeho štruktúru, ktorá sa stáva pre ľudský tráviaci trakt lepšie stráviteľnou, čím sa zvyšuje hodnota GI. Po vychladnutí potraviny sa štruktúra škrobu opäť mení, výsledkom je zníženie GI. S ohľadom na fakt, že tráviaci trakt každého jedinca ako metabolickej individuality spracováva stravu s odlišnou efektivitou, nie je možné povedať, aký veľký bodový rozdiel v zmysle jednotkového hodnotenia parametrov GI bude medzi oboma situáciami. Väčšinou sa uvádza rozmedzie 15-25 jednotiek, čo nie je práve málo...
Vo vzťahu k ostatným nutričným parametrom už tento proces prípravy jedla nie je tak výhodný, pretože sa predlžuje stupeň oxidácie, ktorý znižuje obsah niektorých živín.
Témy: Glykemický index Zemiaky
Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.
Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.
Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.
Ako naše kurzy hodnotia
absolventi.
Na otázky odpovedá
Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov
Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.