Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň,
rada by som Vás poprosila o názor na úryvok textu MUDr. Jána Pláteníka.: Diétna suplementácia antioxidantmi je jednoznačne prospešná len v prípade predchádzajúceho deficitu, inak je buď neúčinná, alebo dokonca škodí. Recentná mimoriadne rozsiahla metaanalýza za celkovej mortality v 68 štúdiách s podávaním antioxidačných potravinových doplnkov (232 606 účastníkov, 385 publikácií) dospela k záveru, že karotén, vitamín A a vitamín E mortalitu signifikantne zvyšujú, zatiaľ čo vitamín C a selén na ňu nemajú vplyv / /// Som z toho zmätená, doplnky užívam a trochu ma vydesila tá úmrtnosť (deficitom myslím netrpím).
Ďakujem

Tento názor podporený citovanou štúdiou je pomerne kvalitným dôkazom toho, že konzumácia izolovaných foriem antioxidantov nemá na naše zdravie nijako pozitívny vplyv. Dôvodom je ich izolovanosť, z ktorej plynie prooxidačný efekt, ktorý má za následok zvýšenú produkciu voľných radikálov. Pri doplnkoch stravy je tak vhodné preferovať zmesi, vždy prírodného pôvodu (extrakty a pod.).

Témy:  Antioxidanty   Suplementácia   Vitamín C       

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi