Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Antioxidanty

Antioxidanty sú látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred škodlivými molekulami zvanými voľné radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodiť bunky a prispieť k vývoju mnohých zdravotných problémov, vrátane srdcových chorôb a rakoviny. Antioxidanty majú schopnosť neutralizovať voľné radikály tým, že im poskytnú elektrón, ktorý potrebujú na dosiahnutie stability, čím zabraňujú poškodeniu buniek.
Najvýznamnejším zdrojom antioxidantov sú nutrične bohaté potraviny – ovocie, zelenina, orechy a celozrnné obilniny. Medzi najznámejšie patria vitamíny C, E, karotény a poylfenolické látky. Antioxidanty sú tiež prítomné v niektorých bylinách a koreňoch, ako je kurkuma a oregano. Konzumácia stravy bohatej na antioxidanty môže pomôcť posilniť imunitný systém, zlepšiť zdravie srdca a ciev a znížiť riziko niektorých typov rakoviny.

Dobrý deň pán Jelínek,
v tejto lekcii ste uviedli tento príklad štúdie: Štúdie, ktoré negenerujú očakávaný pozitívny výsledok, nie sú publikované, citované, alebo nie sú vôbec dokončené (ako príklad poslúži štúdia CARET vykonávaná v Škandinávii, ktorá sledovala účinky beta karoténu na zdravie, bola v roku 1994 ukončená z dôvodu zvýšeného vzniku rakoviny pľúc po podávaných dávkach syntetickej formy beta karoténu u fajčiarov, ktorí boli súčasťou sledovanej populácie).
Chápem to správne, že keď sa pri nejakom doplnku stravy (pozri tento príklad) vykonávajú štúdie a výsledky nie sú pozitívne, výsledky sa nezverejnia ale produkt sa predáva ďalej? Ďakujem

Je to trochu „zložitejšie“ – v tomto prípade bola štúdia zastavená (čo je v situáciách, kedy sa ukáže, že v priebehu štúdie sa vplyvom užívanej látky preukázateľne zhoršuje zdravie respondentov, povinnosťou organizátora). Výsledky nedokončených štúdií sa často zverejňujú, vždy je to ale otázka rozhodnutia investora, takže množstvo "zaujímavých" dát sa nemedializuje. Vzhľadom na to, že sa jedná o doplnky stravy a nie lieky, muselo by sa nazhromaždiť veľké množstvo preukázateľných negatívnych vplyvov, aby legislatíva reagovala zmenami. V danej situácii však nejde o priamy dôkaz, takže dodnes sa len pracuje s teóriou, kedy sa všeobecne prezentuje, že užívanie izolovaných antioxidantov zvyšuje prooxidačné pochody v tele. V tomto smere je výhodnejšie prijímať antioxidačne pôsobiace látky v prirodzených komplexoch z dôvodu ich synergického efektu.

Dobrý deň,
v kapitole o lecitíne uvádzate oi, že pomáha pri rozpúšťaní nežiaducich tukových a cholesterolových usadenín. Znamená to, že napriek tvrdeniu klasickej medicíny môže lecitín a snáď aj iné látky predsa len prispieť k zníženiu "zanesenia" ciev aterosklerotickými plátmi?
Ďakujem vopred za odpoveď

Toto je trochu zložitejšia téma, pretože na aterosklerotické procesy má vplyv celý rad faktorov, súčasne ale nie je známe, že by akákoľvek látka transparentným spôsobom odstraňovala aterosklerotické nánosy v cievach. Ortodoxná medicína žije stále v zajatí predstáv, že strava nemá vplyv na odstraňovanie už vzniknutých aterosklerotických plakov, a súčasne tvrdí, že stav aterosklerózy je nevratný. Toto presvedčenie staví na postuláte, že nie je k dispozícii dostatok dôkazov, ktoré by toto skutočne potvrdili, čo je v oblastiach riadených pravidlami modernej vedy v podstate v poriadku. Kým neprebehne dostatok serióznych výskumov, ktoré vo výsledku poskytnú jasné dôkazy, medicína svoj prístup nezmení.
Z jednotlivých výskumov vieme, že na priebeh ateriosklerózy má pozitívny vplyv nielen lecitín (resp. fosfolipidové komplexy, ktoré sú jeho súčasťou), ale aj rozpustné formy vlákniny, antioxidanty, omega-3 MK (presnejšie pomer O3:O6), podiel bielkovín v jedálničku vrátane ich štruktúry, (záporná) energetická bilancia, pôsty... Prevláda názor, že najdôležitejšie pre dosiahnutie požadovaného efektu je dlhodobá práca so všetkými faktormi, teda celostný prístup k stravovaniu.

Dobrý deň pán Jelínek,
rada by som sa spýtala, či je možné sa antioxidanty zásobiť aspoň trochu "do zásoby", keď je teraz v lete hojnosť lesných bobúľ, ostatného ovocia a zeleniny a keď je možnosť tieto konzumovať čerstvé z lesa, zo záhradky.
Ďakujem za odpoveď.

Telo je schopné vytvárať menšie zásoby niektorých živín, platí to aj pre antioxidanty. V základe je nutné rozlišovať medzi látkami rozpustnými vo vode a v tukoch. Lipofilné látky organizmus kumuluje na dlhšiu dobu, rádovo aj na mesiace (typickým príkladom je vitamín E alebo karotény). Naopak hydrofilné látky sú v prebytku vylučované, ich zásoby v tele sú krátkodobé (napr. vitamín C v závislosti od mnohých podmienok 1-2 týždne). S podobnými časovými hodnotami môžete počítať aj pri fytochemických látkach prijímaných z rastlín.

Dobrý deň,
chcem sa opýtať na význam lisovania ovocných či zeleninových štiav. Mám za to, že je lepšie skonzumovať danú potravinu celú kvôli nasýteniu, jej obsahu vlákniny a maximálnej využiteľnosti antioxidantov, ktoré už lisovaním ubúdajú. Radšej zjem 3 mrkvy, jablko a 6 reďkoviek denne, než z nich lisovať šťavu a zvyšok vyhodiť.
Prosím o názor.

Lisovanie ovocných a zeleninových štiav má svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane je pravda, že pri lisovaní dochádza k odstraňovaniu vlákniny a niektorých antioxidantov. Na druhej strane však lisovanie umožňuje ľahší a rýchlejší príjem väčšieho množstva ovocia a zeleniny. Platí, že na jednotku objemu aj hmotnosti obsahujú šťavy oveľa väčšiu koncentráciu živín. Lisované šťavy treba vnímať ako zmysluplný doplnok, ktorý umožní prirodzenou cestou zvýšiť príjem antioxidantov, vitamínov i minerálnych látok. V praxi to znamená, že je výhodné na štandardnú konzumáciu ovocia a zeleniny ešte navyše pridať aj šťavy z nich lisované.

Zostávajú nejaké antioxidanty aj v kupovaných zeleninových šťavách v bio kvalite v tetrapáciách? Ako dlho po vylisovaní domácej zeleninovej šťavy je táto vysoko kvalitná?

Antioxidanty podliehajú silnej oxidácii, pri kontakte s kyslíkom či bežne sa vyskytujúcimi zdrojmi voľných radikálov ich aktivita pomerne rýchlo klesá. Všeobecne platí, že ich najväčšie množstvo sa nachádza v čerstvých zdrojoch potravín, už v samotnom okamihu lisovania šťavy sa štartujú oxidačné pochody. Celková úroveň antioxidačnej kapacity štiav sa teda odvíja predovšetkým od technológie ich výroby a spracovania, následne aj uchovávania. V domácich podmienkach je možnosť vylisovanú šťavu uschovať vo vákuovacích nádobách, k stabilite obsahu živín tiež výrazne prispieva nižšia teplota. Pri dodržaní týchto dosiahnuteľných podmienok aktivita antioxidantov klesá výrazne pomalšie, šťavu tak udržíte vo vysokej kvalite aj dlhšie ako 24 hodín.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi