Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň.
Pri onkologických pacientoch ketogénna diéta nie je vhodná ako píšete. Môže tento typ stravovania prispieť k vzniku alebo rozvoju rakoviny u ľudí, ktorí o nej nevedia alebo majú zvýšenú genetickú predispozíciu, kvôli zvýšenému príjmu živočísnych potravín? Vychádzam z informácii, ktoré sú uvedené v knihe Čínska štúdia, ktorá tvrdí, že zvýšené množstvo živočíšnych bielkovín zvyšuje riziko rakoviny a ďalších civilizačných chorôb. Alebo naopak môže mať aj liečivé účinky, ako tvrdia niektorí jej zástancovia - miznú alergie, exzémy... Ďakujem.

Toto je pomerne špecifická situácia, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Ketogénne diéty sú výživovým extrémom, navyše nie úplne dobre preskúmaným. To znamená, že presne nevieme, ako sa organizmus v rámci tohto spôsobu stravovania bude správať v jednotlivých situáciách. Na všeobecnej úrovni platí, že prebytok bielkovín, obzvlášť živočíšnych, skutočne zvyšuje riziko vzniku a rozvoja niektorých zhubných ochorení. U správne koncipovanej ketodiety by k takejto situácii dôjsť nemalo, pretože táto je postavená na veľmi nízkom príjme bielkovín.
Nie je tak preukázané, že by ketogénna diéta sama o sebe prispievala k vzniku alebo rozvoju rakoviny u ZDRAVÝCH jedincov. Na druhú stranu niektoré štúdie ukazujú, že vysoký príjem živočíšnych tukov môže byť spojený so zvýšeným rizikom vzniku niektorých typov rakoviny (prsníka alebo hrubého čreva).
Zdravotne prospešný vplyv ketodiety mať môžu, ale len v niektorých situáciách, navyše nie je možné tento účinok paušalizovať. Buď preto s týmito experimentmi opatrní, dvojnásobne to platí pri onkologických ochoreniach.

Témy:  Ketogénna diéta   Rakovina   Živočísne potraviny 

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Ako naše kurzy hodnotia
absolventi.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Viac o Martinovi Jelínkovi