Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Rakovina

Rakovina je skupina chorôb charakterizovaných nekontrolovaným rastom a šírením abnormálnych buniek. Existuje mnoho typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, pľúc, prostaty, hrubého čreva a kože. Rakovina môže postihnúť každú časť tela a môže mať mnoho príčin, vrátane genetických faktorov, životného štýlu, expozície určitým chemikáliám a ďalších faktorov.

Výživa zohráva kľúčovú úlohu v prevencii a liečbe rakoviny. Niektoré potraviny, ako sú ovocie a zelenina, obsahujú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť telo pred poškodením buniek, ktoré môže viesť k rakovine. Naopak, niektoré potraviny a nápoje, ako je spracované mäso a alkohol, boli spojené s vyšším rizikom vzniku niektorých typov rakoviny. Okrem toho, obezita je tiež silným rizikovým faktorom pre niekoľko typov rakoviny, takže udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelného cvičenia je dôležité pre prevenciu rakoviny.

Dobrý deň.
Pri onkologických pacientoch ketogénna diéta nie je vhodná ako píšete. Môže tento typ stravovania prispieť k vzniku alebo rozvoju rakoviny u ľudí, ktorí o nej nevedia alebo majú zvýšenú genetickú predispozíciu, kvôli zvýšenému príjmu živočísnych potravín? Vychádzam z informácii, ktoré sú uvedené v knihe Čínska štúdia, ktorá tvrdí, že zvýšené množstvo živočíšnych bielkovín zvyšuje riziko rakoviny a ďalších civilizačných chorôb. Alebo naopak môže mať aj liečivé účinky, ako tvrdia niektorí jej zástancovia - miznú alergie, exzémy... Ďakujem.

Toto je pomerne špecifická situácia, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. Ketogénne diéty sú výživovým extrémom, navyše nie úplne dobre preskúmaným. To znamená, že presne nevieme, ako sa organizmus v rámci tohto spôsobu stravovania bude správať v jednotlivých situáciách. Na všeobecnej úrovni platí, že prebytok bielkovín, obzvlášť živočíšnych, skutočne zvyšuje riziko vzniku a rozvoja niektorých zhubných ochorení. U správne koncipovanej ketodiety by k takejto situácii dôjsť nemalo, pretože táto je postavená na veľmi nízkom príjme bielkovín.
Nie je tak preukázané, že by ketogénna diéta sama o sebe prispievala k vzniku alebo rozvoju rakoviny u ZDRAVÝCH jedincov. Na druhú stranu niektoré štúdie ukazujú, že vysoký príjem živočíšnych tukov môže byť spojený so zvýšeným rizikom vzniku niektorých typov rakoviny (prsníka alebo hrubého čreva).
Zdravotne prospešný vplyv ketodiety mať môžu, ale len v niektorých situáciách, navyše nie je možné tento účinok paušalizovať. Buď preto s týmito experimentmi opatrní, dvojnásobne to platí pri onkologických ochoreniach.

Dobrý deň, pán Jelinek,
má zmysel užívať melatonín, keď žene zistí, že má rakovinu prsníka? A bude nasledovať liečba? Mohol by melatonín nejako ovplyvniť prípadnú liečbu?
Ďakujem

To je "dobrá" otázka... Všeobecne sa prezentuje, že s melatonínom - ako každou inou hormonálnou látkou - by sa malo nakladať opatrne. U tohto hormónu nie sú preukázané prakticky žiadne vedľajšie účinky, navyše sa vedľa schopnosti harmonizovať spánkové biorytmy (čo zásadným spôsobom prispieva k regenerácii) prezentuje ako silný antioxidant. Z tejto pozície sa tak jeho používanie javí ako bezpečné.
Keďže sa ale jedná o hormón, ktorý zasahuje do procesov v tele, môže sa ovplyvňovať s ďalšími liekmi, takže je potrebná určitá opatrnosť. Ideálne je konzultovať suplementáciu s ošetrujúcim onkológom, kde si ale nie som istý, či povie čokoľvek konkrétne. Odborná literatúra uvádza pri melatoníne onkostatické účinky, čo je bezpochyby skvelá informácia, nie je ale k dispozícii dostatok štúdií pre situácie, na ktorú sa pýtate.
Faktom je, že onkoliečba vykazuje celý rad vedľajších nežiaducich účinkov, medzi ktoré patria aj poruchy spánku, v tomto smere by som videl užívanie melatonínu ako prínosné.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi