Kurzy ATAC

Tinnitus

Tinitus

Tinnitus (z latinského tinnire – znieť) označuje celý rad zvukov, ktorý postihnutý vníma len subjektívne. Tento problém bežne pretrváva dlhodobo a výrazne ovplyvňuje kvalitu života, pretože komplikuje možnosť sústrediť sa na každodenné aktivity. Postihnutí tak trpia nielen psychicky, ale z dôvodu nekvalitného spánku aj fyzicky.

Odhaduje sa, že rôzne ušné šelesty postihujú približne 17 % celosvetovej populácie.

Príčiny vzniku sú rôzne, najčastejšie sú lokalizované vo vnútornom uchu, na sluchových dráhach, v krčnej chrbtici alebo priamo v mozgu. Nedostavujú sa náhodne, ale sú dôsledkom:

  • nadmerného zaťaženia sluchu,
  • dlhodobého pobytu človeka v hlučnom prostredí,
  • jeho stresovej expozície,
  • prepracovanosti apod.

Môžu vznikať aj v dôsledku niektorých metabolických a endokrinologických chorôb (diabetes, poruchy štítnej žľazy), prípadne sú ich príčinou hormonálne zmeny.

Postihnutý by sa mal podrobiť dôkladnému ORL vyšetreniu. V konkrétnych prípadoch je nevyhnutné absolvovať RTG, magnetickú rezonanciu, metabolické, endokrinologické, eventuálne očné vyšetrenie.

Terapia tinnitu je individuálna, najčastejšie sa zameriava na:

1. Podávanie vazoaktívnych liečiv (látok, ktoré ovplyvňujú priesvit ciev priamym pôsobením na hladkú svalovinu cievnej steny),

2. Terapiu šumom s nízkou intenzitou.

Vplyv stravy na tinnitus

Niektoré živiny majú pozitívny vplyv na sluchový aparát. Bežne sa pracuje s:

1. Vyššími dávkami vitamínu E, ktorý má schopnosť regenerovať periférne nervy,

2. Príjmom látok, ktoré zvyšujú prítok krvi do vnútorného ucha a zlepšujú prenosy signálov. Ide napríklad o extrakty z ginkgo biloba, kde za kvalitné sú považované štandardizované na obsah ginkgoflavonoidov a terpénových laktónov.

Ďalej má v strave zmysel sledovať zastúpenie vápnika a horčíka, kde tieto prvky ovplyvňujú fungovanie nervovej sústavy.

Tinnitus je špecifický zdravotný problém, na ktorého priebeh nemá kvalita a koncepcia stravy preukázaný priamy a súčasne zásadný vplyv. Malou, ale svojím významom dôležitou výnimkou sú vyššie uvádzané látky používané pri podpornej terapii. Tejto téme sa bližšie venujeme v kurze Poradca pre výživu, kde študenti riešia, akým spôsobom zaistiť dostatočný príjem účinných látok. Súčasťou výučby je preto aj pomerne rozsiahla oblasť doplnkov stravy s cieľom naučiť sa rozlišovať skutočne kvalitné produkty, ktoré sú dostupné na trhu.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Martin Jungmann

Keď som sa rozhodoval, ktorý kurz si vybrať na začiatok svojej poradenskej činnosti, veľkú úlohu zohrával formát a rozsah kurzu. Hľadal som kurz, ktorý by som mohol študovať v online formáte a ktorý by ponúkal čo najširší rozsah informácií. Výživový a doplnkový poradca online kurz podvádzania pána Mgr. Kurz Martina Jelínka tieto požiadavky splnil. Spočiatku som sa obával, či mesačné video lekcie dokážu nahradiť živé školenie. Tento môj strach sa nenaplnil. Ak som počas online štúdia potrebovala poradiť, pán Jelínek mi vždy pomohol a nasmeroval ma správnym smerom, čo si veľmi cením. V kurze sa mi páčilo aj používanie myšlienkových máp, ktoré sú skvelou pomôckou na rýchle a dlhodobé zapamätanie informácií. Kurz Poradca pre výživu a doplnky výživy odporúčam každému, kto chce získať komplexný pohľad na zdravý životný štýl.

Jitka Kočová

Svet výživy ma zaujímal už od študentských rokov. Keď som hľadala kurz výživového poradenstva, nechcela som sa učiť len počítanie kalórií, ale preniknúť hlbšie do tajov fungovania nášho tela a chápať širšie súvislosti. Polročný kurz poradcu pre výživu a suplementáciu ma nadchol svojim rozsahom, splnil presné moje predstavy. Skvelé bolo aj zapojenie aplikácie ZOF, vďaka ktorej som hneď mala možnosť naučené znalosti pozorovať pri praktickej tvorbe jedálnych lístkov. Veľmi mi pomohlo aj to, že kurz bol on-line. Teraz nabité informácie odovzdávam s radosťou svojim klientom, učím ich, ako si môžu sami zostaviť ten svoj ideálny jedálniček a zároveň rozumieť, prečo je to pre nich dobré. Úplne úžasná je aj podpora po kurze, kedy máme stále prístup do poradne pána Jelínka, sama som už túto možnosť využila pri práci s náročnejším klientom. Nakoniec som pridala aj niekoľko ďalších kurzov vrátane štátnej autorizovanej skúšky, k lekciám sa vraciam a čerpám z nich aj pri mojej praxi. Odporúčam štúdium u pána Jelínka všetkým, ktorí s výživou pracujú alebo ich len túto tému zaujíma a kladú si otázky.

Mgr. Pavel Hodák, DiS.

Chcela by som sa vám poďakovať za dlhoročný projekt ATAC COURSES, ktorý tak úspešne realizujete, najmä za kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky, ktorý som mala možnosť absolvovať. V prvom rade som nesmierne vďačná za možnosť študovať online, kde som nebola pod časovým tlakom, ako je to bežné v školách a kurzoch, ale len sama sebou a svojou túžbou a chuťou po nových vedomostiach. Oceňujem to hlavne preto, že v živote sa občas vyskytnú rôzne situácie, ktoré človek musí uprednostniť pred ostatnými, čo sa stalo aj mne. Po druhé, musím povedať, že rozsah kurzu je naozaj obrovský, a tu oceňujem, že mám neustále prístup ku všetkým študijným materiálom, pretože k niektorým som sa už vrátila a viem, že sa k nim budem vracať. Nie je možné si všetko pamätať a okrem toho nemusím všetko tlačiť (šetrí nám to lesy :-). Ak si niekto myslel, že vie niečo o výžive a doplnkoch....go cez tento kurz, je to naozaj stojí za to!!! Po tretie, mať stály kontakt s lektorom, ktorý je ochotný odpovedať na, pre mňa niekedy až záludné otázky s úplným pokojom, nadhľadom, radosťou, profesionalitou a vedomosťami, je "ÚŽASNÉ". Navyše, ak môže, rád vám poradí aj v osobných záležitostiach. Tu sa prejavuje, že človek svoju prácu naozaj MILUJE. V neposlednom rade máte po skončení kurzu prístup do aplikácie ZOF, kde si počas celého kurzu skúšate vytvárať menu, čo vám dáva nenahraditeľné skúsenosti). Ešte raz ďakujem za možnosť absolvovať tento kurz.