Tinitus

Tinnitus (z latinského tinnire – znieť) označuje celý rad zvukov, ktorý postihnutý vníma len subjektívne. Tento problém bežne pretrváva dlhodobo a výrazne ovplyvňuje kvalitu života, pretože komplikuje možnosť sústrediť sa na každodenné aktivity. Postihnutí tak trpia nielen psychicky, ale z dôvodu nekvalitného spánku aj fyzicky.

Odhaduje sa, že rôzne ušné šelesty postihujú približne 17 % celosvetovej populácie.

Príčiny vzniku sú rôzne, najčastejšie sú lokalizované vo vnútornom uchu, na sluchových dráhach, v krčnej chrbtici alebo priamo v mozgu. Nedostavujú sa náhodne, ale sú dôsledkom:

  • nadmerného zaťaženia sluchu,
  • dlhodobého pobytu človeka v hlučnom prostredí,
  • jeho stresovej expozície,
  • prepracovanosti apod.

Môžu vznikať aj v dôsledku niektorých metabolických a endokrinologických chorôb (diabetes, poruchy štítnej žľazy), prípadne sú ich príčinou hormonálne zmeny.

Postihnutý by sa mal podrobiť dôkladnému ORL vyšetreniu. V konkrétnych prípadoch je nevyhnutné absolvovať RTG, magnetickú rezonanciu, metabolické, endokrinologické, eventuálne očné vyšetrenie.

Terapia tinnitu je individuálna, najčastejšie sa zameriava na:

1. Podávanie vazoaktívnych liečiv (látok, ktoré ovplyvňujú priesvit ciev priamym pôsobením na hladkú svalovinu cievnej steny),

2. Terapiu šumom s nízkou intenzitou.

Vplyv stravy na tinnitus

Niektoré živiny majú pozitívny vplyv na sluchový aparát. Bežne sa pracuje s:

1. Vyššími dávkami vitamínu E, ktorý má schopnosť regenerovať periférne nervy,

2. Príjmom látok, ktoré zvyšujú prítok krvi do vnútorného ucha a zlepšujú prenosy signálov. Ide napríklad o extrakty z ginkgo biloba, kde za kvalitné sú považované štandardizované na obsah ginkgoflavonoidov a terpénových laktónov.

Ďalej má v strave zmysel sledovať zastúpenie vápnika a horčíka, kde tieto prvky ovplyvňujú fungovanie nervovej sústavy.

Tinnitus je špecifický zdravotný problém, na ktorého priebeh nemá kvalita a koncepcia stravy preukázaný priamy a súčasne zásadný vplyv. Malou, ale svojím významom dôležitou výnimkou sú vyššie uvádzané látky používané pri podpornej terapii. Tejto téme sa bližšie venujeme v kurze Poradca pre výživu, kde študenti riešia, akým spôsobom zaistiť dostatočný príjem účinných látok. Súčasťou výučby je preto aj pomerne rozsiahla oblasť doplnkov stravy s cieľom naučiť sa rozlišovať skutočne kvalitné produkty, ktoré sú dostupné na trhu.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ivana Brablecová

Kurz Poradca pre výživu bol pre mňa veľkým prínosom, je veľmi komplexný, nabitý informáciami a človek sa dozvie veľa nových a zaujímavých vecí.Keď som rozmýšľala, či sa na kurz prihlásiť, prečítala som si recenzie na webovej stránke kurzu Atac a mala som pocit, že by som ho mohla zvládnuť celkom dobre. Musím priznať, že to pre mňa nebolo také jednoduché, ako to niektorí ľudia vykresľujú. Práca s myšlienkovými mapami bola pre mňa úplne nová, časovo náročná, ale zároveň veľmi zaujímavá. Každý deň som sa tešila na to, čo prinesie ďalšia lekcia. Ráno som si nastavil budík o niečo skôr a pred odchodom do práce som si nedočkavo zapol internet a zvedavo som hltal nové informácie. Nakoniec som to zvládol a dnes sa už môžem pochváliť maturitným vysvedčením. Počas šiestich mesiacov tvrdej práce som si na štúdium tak zvykla, že mi už chýba a už teraz premýšľam o niektorých ďalších kurzoch. Jelinek je vo svojom odbore veľkým odborníkom. Vďaka nemu a jeho ochote podeliť sa o svoje vedomosti a praktické skúsenosti máme my ostatní možnosť osobného a profesionálneho rastu. Všetkým, ktorí ešte stále váhajú, či sa do toho pustiť - vrelo odporúčam.

Marta Ledinská

www.ledinska.cz

Moja povaha bola vždy taká, že som každému do jedla "kecal", až prišiel čas dať svojmu koníčku pečiatku schválenia. V našom malom "Československu" je kvalitných učiteľov výživy ako šafranu a pán Jelínek je jednoducho špičkový. Jeho hodiny sú plné kvalitnej výučby a je k dispozícii každému študentovi. Miluje to, čo robí, nezapredal sa žiadnej výživovej vlne ani potravinovým korporáciám. Ako jeden z mála vedie študentov k preklenutiu rozdielov medzi západnou a východnou filozofiou a navyše som si to všetko mohol prakticky spojiť pri tvorbe jedálneho lístka. Až potom človek pochopí, že papier zvládne všetko, ale realita je výzvou.

Kateřina Pešatová

facebook.com/pesatovafitness

Pracujem ako fitnes trénerka a ľudia za mnou často chodia, aby som im poradila so stravou. Vďaka svojmu študijnému odboru som mala určité vedomosti o výžive, ale boli to naozaj základné a nedostatočné informácie. Keď som si vyberala kurz, jedna z mojich klientiek, študentka medicíny, mi odporučila ATAC, o ktorom počula dobré recenzie, tak som do toho išla a musím povedať jedno veľké wow :). Vybrala som si online kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy, ktorý bol určený na pol roka, informácie a témy v kurze úplne predčili moje očakávania, naozaj som predtým neuvažovala o tom, do akej hĺbky môže strava ovplyvniť naše zdravie, naše každodenné fungovanie vrátane spánku a emócií. Množstvo informácií je pre mňa naozaj jedinečné - štandardné kurzy na túto tému trvajú oveľa kratšie. Veľmi oceňujem spôsob, akým pán Jelínek podáva informácie, počas kurzu vás prevedie rôznymi prístupmi a typmi stravy, ale nič vám nevnucuje, ako je to v prípade niektorých odborníkov. Necháva na vás, aby ste si vybrali svoju cestu :) Komunikácia bola tiež vždy perfektná. Ďakujem pánovi Jelínkovi za to, že mi otvoril cestu k tomuto úžasnému odboru a navyše ma motivoval k ďalšiemu štúdiu - tento kurz bol pre mňa zatiaľ len začiatkom.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu