Tinitus

Tinnitus (z latinského tinnire – znieť) označuje celý rad zvukov, ktorý postihnutý vníma len subjektívne. Tento problém bežne pretrváva dlhodobo a výrazne ovplyvňuje kvalitu života, pretože komplikuje možnosť sústrediť sa na každodenné aktivity. Postihnutí tak trpia nielen psychicky, ale z dôvodu nekvalitného spánku aj fyzicky.

Odhaduje sa, že rôzne ušné šelesty postihujú približne 17 % celosvetovej populácie.

Príčiny vzniku sú rôzne, najčastejšie sú lokalizované vo vnútornom uchu, na sluchových dráhach, v krčnej chrbtici alebo priamo v mozgu. Nedostavujú sa náhodne, ale sú dôsledkom:

  • nadmerného zaťaženia sluchu,
  • dlhodobého pobytu človeka v hlučnom prostredí,
  • jeho stresovej expozície,
  • prepracovanosti apod.

Môžu vznikať aj v dôsledku niektorých metabolických a endokrinologických chorôb (diabetes, poruchy štítnej žľazy), prípadne sú ich príčinou hormonálne zmeny.

Postihnutý by sa mal podrobiť dôkladnému ORL vyšetreniu. V konkrétnych prípadoch je nevyhnutné absolvovať RTG, magnetickú rezonanciu, metabolické, endokrinologické, eventuálne očné vyšetrenie.

Terapia tinnitu je individuálna, najčastejšie sa zameriava na:

1. Podávanie vazoaktívnych liečiv (látok, ktoré ovplyvňujú priesvit ciev priamym pôsobením na hladkú svalovinu cievnej steny),

2. Terapiu šumom s nízkou intenzitou.

Vplyv stravy na tinnitus

Niektoré živiny majú pozitívny vplyv na sluchový aparát. Bežne sa pracuje s:

1. Vyššími dávkami vitamínu E, ktorý má schopnosť regenerovať periférne nervy,

2. Príjmom látok, ktoré zvyšujú prítok krvi do vnútorného ucha a zlepšujú prenosy signálov. Ide napríklad o extrakty z ginkgo biloba, kde za kvalitné sú považované štandardizované na obsah ginkgoflavonoidov a terpénových laktónov.

Ďalej má v strave zmysel sledovať zastúpenie vápnika a horčíka, kde tieto prvky ovplyvňujú fungovanie nervovej sústavy.

Tinnitus je špecifický zdravotný problém, na ktorého priebeh nemá kvalita a koncepcia stravy preukázaný priamy a súčasne zásadný vplyv. Malou, ale svojím významom dôležitou výnimkou sú vyššie uvádzané látky používané pri podpornej terapii. Tejto téme sa bližšie venujeme v kurze Poradca pre výživu, kde študenti riešia, akým spôsobom zaistiť dostatočný príjem účinných látok. Súčasťou výučby je preto aj pomerne rozsiahla oblasť doplnkov stravy s cieľom naučiť sa rozlišovať skutočne kvalitné produkty, ktoré sú dostupné na trhu.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Miloš Raisler

poradna-raisler.cz

Doteraz som nebol fanúšikom online kurzov, ale kurz ATAC zmenil môj názor. Aj keď išlo o online kurz bez osobnej účasti, často som mal pocit, že pán Mgr. Jelinek sedel vedľa mňa pri počítači... Veľmi pozitívne ma prekvapila pedagogická stránka vedenia kurzu, vrátane veľmi užitočnej online poradne, ktorá naozaj funguje, ako aj vzdelávacia hra ZOF spĺňajúca všeobecne známu "Školu hrou". Tok informácií mal hlavu a pätu a postupne rozširoval okruh poznatkov, pričom sa časom mozaika všetkého spojila. Práve komplexnosť pohľadu na informácie v oblasti výživy a ľudskej individuality ako holistickej bytosti si na tomto kurze cením asi najviac. Pomohlo mi to vidieť veci v súvislostiach, vrátane toho, že naše tradične západné vnímanie tejto oblasti nie je jediné možné a že mám možnosť pozrieť sa na prácu s klientom napríklad aj cez optiku východných filozofií. Zároveň som sa oboznámila s informáciami o suplementácii, jej pozitívach a rizikách, čo mi otvorilo ďalšiu oblasť, ktorú som kvôli svojej predchádzajúcej nevedomosti považovala za akúsi čiernu skrinku, ktorá sa dá odmietnuť. Za veľmi dôležitý a pozitívny považujem aj nadštandardný časový rozsah tohto kurzu, ktorý umožňuje venovať sa niektorým témam podrobnejšie a zároveň je možné overiť si pochopenie vybraných tém v praxi na pripravených úlohách. Som rada, že som absolvovala kurz, ktorý nebol suchou teóriou, ale kurz, ktorý mi dal informácie a základné poznatky, ako ich využiť v praxi. Ďakujem za kurz a osobne ho odporúčam.

Kateřina Kmínková

Rozhodla som sa študovať kurz výživového poradcu, pretože som chcela začať robiť niečo nové, čo by ma bavilo, napĺňalo a bolo prospešné pre všetkých. Toto všetko som už vo svojej bývalej práci nenachádzal. Kurz sa mi veľmi páčil, myšlienkové mapovanie bolo jednoduché a zároveň veľmi poučné. Jeho veľkou výhodou je aj systém ON-LINE kurzov, ktoré som mohol absolvovať z domu, keď som mal čas. Kurz mi pomohol nielen prehĺbiť si vedomosti o zdravej výžive a naučiť sa veľa nových vecí, ale aj úplne zmeniť názor v niektorých oblastiach. Veľmi som ocenila aj zrozumiteľné vysvetlenie základov ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny. Kurz výživového poradcu mi pomohol v mojom novom kariérnom štarte a teším sa na svojich zákazníkov.

RNDr. Judita Vašková

www.genovital.sk

Absolvoval som už tretí kurz z ponuky kurzov ATAC, ktoré ponúka Mgr. Martina Jelínka a môžem povedať, že všetky boli pre mňa veľkým prínosom. V prvom rade to bol kurz "Výživový a doplnkový poradca - On-line", ktorý mi otvoril dvere do sveta výživového poradenstva a umožnil mi spoznať praktickú stránku tejto problematiky. Veľkým prínosom pre mňa bola hra "ZOF", ktorá ma naučila prakticky pracovať so stravou a ukázala, aké náročné je skĺbiť všetky požiadavky na optimálne zastúpenie živín a chuťových preferencií do výsledného celku v podobe optimálnej stravy na mieru. Veľmi oceňujem aj komplexný pohľad na výživu nielen z pohľadu západnej medicíny, ale aj z pohľadu tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy, makrobiotiky atď. Po absolvovaní úvodného kurzu som pokračoval v kurze "Nízkosacharidová diéta". Tento kurz mi vysvetlil mnohé detaily v súčasnosti veľmi populárneho spôsobu stravovania. Zatiaľ posledným kurzom bola "Výživa detí", ktorý tiež všetkým vrelo odporúčam. Už teraz sa teším na ďalšie kurzy v širokej ponuke kurzov ATAC :-)

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu