Kurzy ATAC

Migrény

Migrény

Bolesti hlavy trápia nemalú časť populácie, zďaleka nie vždy je ale možné ich označiť za migrénu. Najčastejším typom bolestí sú tenzné alebo vazomotorické, ktoré tvoria viac ako 90 % všetkých bolestí hlavy. Migréna je definovaná ako ťažká a pulzujúca bolesť, ktorá väčšinou postihuje len jednu polovicu hlavy. Dĺžka migrenóznych záchvatov je rôzna, môžu trvať niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní.

Všeobecne je väčšina bolestí hlavy spôsobená svalovým napätím, najčastejšie svalov krčnej chrbtice a trapézov. Príčina vzniku samotnej migrény je potom najčastejšie pripisovaná nadmernému rozšíreniu alebo zúženiu ciev v mozgu. K vyvolávajúcim faktorom, ktoré majú na svedomí migrenózne bolesti, patria:

 • alergie,
 • zápcha,
 • stres,
 • nadbytok aj nedostatok spánku,
 • zmeny počasia,
 • ostré svetlo,
 • veľké množstvo ľudí,
 • výkyvy hladiny krvného cukru,
 • bolesti zubov,
 • hormonálne zmeny,
 • konzumácia niektorých potravín.

K typickým príznakom migrény patrí okrem prudkej pulzujúcej bolesti v oblasti spánku alebo za uchom aj závraty, zvracanie, bolesti brucha a nejasné videnie.

Väčšine týchto problémov je možné predchádzať pravidelným fyzickým cvičením a regeneráciou (plávanie, relaxačné masáže, systém uvoľňovacích cvikov...). Populácia tieto stavy najčastejšie rieši užívaním analgetík, čo síce krátkodobo funguje, v dlhodobom meradle ale bohužiaľ porušuje prirodzenú schopnosť organizmu potláčať bolesť.

Vplyv stravy na vznik a priebeh migrén

Kvalita stravy má vplyv na vznik migrenóznych stavov. Častým spúšťačom sú potraviny s obsahom aminokyseliny tyrozínu, jedná sa predovšetkým o:

 • mäso,
 • konzervované ryby,
 • avokádo,
 • kel,
 • banány,
 • pivo,
 • mliečne výrobky,
 • tvrdé syry,
 • víno.

Doplnky stravy sú schopné zabrániť počiatočným  príznakom a bolestiam, ale na potlačenie rozvinutej migrény sú účinné iba klasické analgetiká.

Z dlhodobého hľadiska má význam sledovať v strave pomer vápnika a horčíka, ktoré riadia svalové napätie. Často sa cituje aj vplyv vitamínov B komplexu a omega-3 kyselín.

Preventívne je vhodné sa vyhýbať konzumácii väčšieho množstva alkoholu a zdrojov kofeínu.

Aj napriek tomu, že strava nemá potenciál migrény vyriešiť, ocení každý, kto migrénami trpí, akúkoľvek pomoc. Kontrola kvality stravovania tak môže ponúknuť cestu, ako skrátiť priebeh migrén a obmedziť bolesť. Pravidlám úprav stravy pre tieto situácie sa zaoberáme v kurze Poradca pre výživu, kde sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia sledovať v jedálničku faktory, ktoré majú na vznik a priebeh migrény najväčší vplyv.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Taťána Rovnerová

Kurz Nutrition and Supplementation Advisor ma absolútne nadchol svojím veľmi širokým záberom tém súvisiacich s výživou ľudí. Ako jediný kurz svojho druhu na našom trhu ponúka holistický pohľad na tému výživy, ktorý zahŕňa nielen hlavné koncepty západnej medicíny, ale dopĺňa ich o prístup tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy. Mozaiku poznatkov veľmi vhodne dopĺňajú základné informácie z oblasti homeopatie, prírodnej medicíny, jednotlivých výživových trendov či špecifík výživy pri rôznych chronických ochoreniach. Pozitívne ma prekvapila starostlivo prepracovaná forma, akou bol online kurz vedený. A čerešničkou na torte bol absolútne skvelý osobný prístup lektorky kurzu Mgr. Martin Jelínek.

Jaroslava Hudcová

Kurzy Mgr. Kurzy Martina Jelinka som si vybral po prečítaní referencií a zhliadnutí krátkeho demonštračného videa. Martin Jelínek je skvelým odborníkom na zdravú výživu a zdravý životný štýl. Jeho znalosti tradičnej čínskej medicíny, ajurvédy a ďalších smerov sú rozsiahle. Prihlásila som sa na kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy a bola som príjemne prekvapená jeho profesionálnym prístupom. Kurz trvá 6 mesiacov, počas ktorých získate množstvo vedomostí a informácií, ktoré vám pomôžu začať podnikať v oblasti zdravej výživy a zmeny životného štýlu. Chcela by som poďakovať lektorovi Martinovi Jelínkovi za jeho profesionálny prístup k študentom, má môj veľký obdiv za jeho neuveriteľné vedomosti v oblasti zdravej výživy. Dnes už chápem, že krátkodobé kurzy dostupné v iných spoločnostiach sa nemôžu rovnať kvalite získaných vedomostí.

Ing. Vladimír Synáč

O účinku zmeny stravy som sa presvedčil, keď sa mi podarilo vyliečiť rakovinu prostaty bez iných liekov, operácie a ožarovania, len zmenou myslenia, stravy a používaním výživového doplnku Ovosan. Kurz ATAC som si vybrala preto, aby som si prehĺbila svoje vedomosti a vedela poskytnúť fundovanejšie rady, a tiež preto, že Mgr. Martina Jelínka sledujem na youtube už niekoľko rokov a myslím si, že je absolútnou špičkou medzi odborníkmi na výživu v našej krajine, pretože máme rovnaké názory na výživu a celostnú medicínu. Online kurz Výživový a doplnkový poradca prekonal rozsahom preberanej látky moje očakávania a môžem ho vrelo odporučiť každému, kto chce prevziať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a vyhnúť sa, ak je to možné, lekárom, ktorých chyby a vedľajšie účinky liekov sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí v USA (pozri https://www.youtube.com/watch?v=8NRJFri9-LM). Len u nás o tom nepočuť. Určite sa prihlásim na ďalšie rekvalifikačné kurzy.