Kurzy ATAC

Úvod / Čo sa u nás študuje / Migrény

Migrény

Migrény

Bolesti hlavy trápia nemalú časť populácie, zďaleka nie vždy je ale možné ich označiť za migrénu. Najčastejším typom bolestí sú tenzné alebo vazomotorické, ktoré tvoria viac ako 90 % všetkých bolestí hlavy. Migréna je definovaná ako ťažká a pulzujúca bolesť, ktorá väčšinou postihuje len jednu polovicu hlavy. Dĺžka migrenóznych záchvatov je rôzna, môžu trvať niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní.

Všeobecne je väčšina bolestí hlavy spôsobená svalovým napätím, najčastejšie svalov krčnej chrbtice a trapézov. Príčina vzniku samotnej migrény je potom najčastejšie pripisovaná nadmernému rozšíreniu alebo zúženiu ciev v mozgu. K vyvolávajúcim faktorom, ktoré majú na svedomí migrenózne bolesti, patria:

  • alergie,
  • zápcha,
  • stres,
  • nadbytok aj nedostatok spánku,
  • zmeny počasia,
  • ostré svetlo,
  • veľké množstvo ľudí,
  • výkyvy hladiny krvného cukru,
  • bolesti zubov,
  • hormonálne zmeny,
  • konzumácia niektorých potravín.

K typickým príznakom migrény patrí okrem prudkej pulzujúcej bolesti v oblasti spánku alebo za uchom aj závraty, zvracanie, bolesti brucha a nejasné videnie.

Väčšine týchto problémov je možné predchádzať pravidelným fyzickým cvičením a regeneráciou (plávanie, relaxačné masáže, systém uvoľňovacích cvikov...). Populácia tieto stavy najčastejšie rieši užívaním analgetík, čo síce krátkodobo funguje, v dlhodobom meradle ale bohužiaľ porušuje prirodzenú schopnosť organizmu potláčať bolesť.

Vplyv stravy na vznik a priebeh migrén

Kvalita stravy má vplyv na vznik migrenóznych stavov. Častým spúšťačom sú potraviny s obsahom aminokyseliny tyrozínu, jedná sa predovšetkým o:

  • mäso,
  • konzervované ryby,
  • avokádo,
  • kel,
  • banány,
  • pivo,
  • mliečne výrobky,
  • tvrdé syry,
  • víno.

Doplnky stravy sú schopné zabrániť počiatočným  príznakom a bolestiam, ale na potlačenie rozvinutej migrény sú účinné iba klasické analgetiká.

Z dlhodobého hľadiska má význam sledovať v strave pomer vápnika a horčíka, ktoré riadia svalové napätie. Často sa cituje aj vplyv vitamínov B komplexu a omega-3 kyselín.

Preventívne je vhodné sa vyhýbať konzumácii väčšieho množstva alkoholu a zdrojov kofeínu.

Aj napriek tomu, že strava nemá potenciál migrény vyriešiť, ocení každý, kto migrénami trpí, akúkoľvek pomoc. Kontrola kvality stravovania tak môže ponúknuť cestu, ako skrátiť priebeh migrén a obmedziť bolesť. Pravidlám úprav stravy pre tieto situácie sa zaoberáme v kurze Poradca pre výživu, kde sa študenti na výučbovej aplikácii ZOF učia sledovať v jedálničku faktory, ktoré majú na vznik a priebeh migrény najväčší vplyv.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Ing. Marek Smetana

Keď sa spätne obzriem, je veľmi rád, že nastúpil sem na kurz, čo viedol stravný majster, magister Martin Jelínek. Dozvedel som sa, čo tisíce rokov východnej náuky tvrdia, ale aj šíru škálu stravovedných noviniek. Kurz bol pestrý, nechýbali snáď žiadne stravovacie teórie. Kto pozor dával a na lekcie sa pripravoval, v strave včel iste tuší, kerá bije... Vegánom že je pán Jelínek napriek, zastáva objektívne stravovacie názory. Veľká vďaka, majster, že ste mi bol v rámci kurzu ochotný všetky informácie a rady darovať! A vďaka a chvála patrí aj Vaším kurzom o mlieku, cukrovke a ako sa majú decká stravovať!

Štěpán Šmíd

Už v ranom veku sa u mňa vyvinula láska k výžive, k športu a túžba objavovať, ako významne sa tieto dve veci ovplyvňujú a dopĺňajú. Ohromilo ma, akú obrovskú silu má výživa a ako je potrebná na maximalizáciu výkonu, efektívnu regeneráciu a hormonálnu optimalizáciu. V procese skúšania a zisťovania, čo môjmu telu vyhovuje, som nabral znalosti, ktoré ma viedli k hlbšiemu skúmaniu výživy ak uvedomeniu si, akú veľkú úlohu zohráva individualita. Čo je pre jedného liekom, môže byť pre druhého jedom. Osobnú skúsenosť cez nespočet výživových smerov od prerušovaných pôstov, cez kulturistickú diétu až po low-carb stravovanie som prijal ako neoceniteľnú, pretože mi umožnila postupne vyselektovať, čo mojej osobe vyhovuje. Stať sa výživovým poradcom, aby som mohol zdieľať svoje znalosti a skúsenosti s ostatnými, beriem ako poslanie. Mojím cieľom je u každého klienta dosiahnuť to, aby sa cítil skvele vo svojom tele a mal radosť z každého dňa. V spoločnosti ATAC som absolvoval Štátnu autorizovanú skúšku Výživový poradca a tiež výživový kurz Poradca pre výživu, ktorý mi priniesol mnoho užitočných informácií a inšpiráciu pre lepšiu starostlivosť o vlastné zdravie. Ocenil som najmä holistický prístup pána Jelínka, ktorý zdôrazňoval súvislosti medzi stravou, životným štýlom a duševným zdravím. Kurz bol prakticky orientovaný (spracovanie jedálnych lístkov v aplikácii ZOF) a obsahoval konkrétne odporúčania a praktické tipy, ktoré som mohol ihneď aplikovať v každodennom živote. Veľmi si vážim profesionálny a zároveň priateľský prístup, ktorý kurz poskytol.

Tomáš Křivánek

Som veľmi potešený, že som mohol byť súčasťou kurzu Poradca pre výživu. Poskytol mi prostredníctvom výučby, ktorú uvádzali lektori, ktorí sú špičkami v odbore, mnoho dôležitých informácií. Vďaka nabitým znalostiam som mnoho rád zaviedol do praxe v mojom rodinnom živote a budem sa snažiť ich ďalej uplatniť aj v budúcom zamestnaní. Ďakujem veľmi pekne.