Detoxikácia je veľmi často citovaný pojem, najmä v oblasti propagácie predaja rôznych potravín, výživových doplnkov, rôznych prístrojov alebo všeobecne podporných metód, ktorých cieľom je zbaviť telo nežiaducich látok, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú ľudské zdravie. V dôsledku toho sa zásady detoxikácie stali sprofanovanými a predovšetkým nesprávne pochopenými. Zjednodušene možno celú problematiku detoxikácie vnímať takto:
V priebehu života sa do tela dostáva rôznymi cestami (strava, pitný režim, dýchanie, lieky) obrovské množstvo rôznych látok - výživových, antinutričných, toxínov atď. Ich množstvo závisí od faktorov, ako sú:
prostredie, v ktorom žijeme,
druh a množstvo jedla, ktoré konzumujeme,
úroveň fungovania tráviaceho traktu,
schopnosť vylučovacieho systému vykonávať svoju plnú prácu,
používanie spektra liekov,
používanie kozmetiky a mnoho ďalších.
Keďže ide o detoxikáciu, zameriavame sa predovšetkým na látky, ktoré by sa v tele správne nemali nachádzať. Teda tie, ktoré sú nejakým spôsobom "škodlivé" (zaťažujú metabolizmus buniek, poškodzujú DNA atď.).
Nemá zmysel uvádzať tu všetky látky, ktoré kolujú v životnom prostredí a nemali by tam byť. Ak to zhrnieme, už dnes je dokázané, že spektrum týchto látok (pesticídy, ftaláty, ťažké kovy, dioxíny, hormóny, antibiotiká atď.) v nadmernom množstve je spoluzodpovedné za vznik a rozvoj obezity, chronickej únavy, porúch imunitného systému (alergie, astma), reprodukčných porúch (najmä u mužov), rakoviny, hormonálnych porúch, zápalov a mnohých ďalších. Tieto funkčné poruchy zdravia sa vyskytujú v situáciách, keď sú homeostatické systémy tela vyčerpané a nie sú schopné plnohodnotne pracovať. To znamená, že nie všetky látky (prijaté z vonkajšieho prostredia, produkty nášho metabolizmu) sa účinne vylučujú a nastáva situácia, ktorú nazývame "intoxikácia" alebo hromadenie látok v depotných orgánoch a tkanivách.
Je preto prirodzené, že sa začali objavovať metódy, ktoré sa snažia podporiť detoxikáciu organizmu. Názory na ne sa v praxi značne líšia, vždy podľa toho, či sa berie do úvahy ich vedecky overený účinok a zároveň bezpečnosť, alebo len odovzdávané osobné skúsenosti.
Veľmi zjednodušene môžeme podporné metódy detoxikácie rozdeliť do dvoch základných skupín:
1. Mechanické procesy.
Tie sú založené na spôsoboch, pri ktorých sa mechanickým spôsobom podporuje "čistenie" tráviaceho traktu. Okrem vylúčenia niektorých potravín (najčastejšie mliečnych výrobkov alebo konzervovaných mäsových produktov) ide najmä o zvýšenie podielu vlákniny v strave, ktorá podporuje peristaltiku črevného traktu a zároveň pôsobí ako "mechanická kefka" v črevách.
Populárna je hydrokolonoterapia (= klystír = výplach hrubého čreva). Pri tejto technike sa musí postupovať opatrne, pretože existuje riziko mechanického poškodenia čreva alebo infekcie, výnimkou nie je ani porucha peristaltiky alebo črevnej mikrobioty.
Zaujímavou možnosťou je starobylá jogínska technika šankhaprakšálana, ktorá je založená na konzumácii slanej vody a súčasnom vykonávaní série cvikov vedúcich k zvýšenej činnosti čriev a následnému vyprázdňovaniu. V porovnaní s hydrokolonoterapiou sa v našich podmienkach používa sporadicky.
2. Biochemické metódy.
V súvislosti so stravou ide o cielenú a systematickú zmenu návykov s konkrétnym cieľom, ktorým môže byť napríklad:
zmena acidobázickej rovnováhy vnútorného prostredia organizmu, ktorá pôsobí ako spúšťací impulz pre správne fungovanie ostatných systémov v tele,
príjem určitých látok, ktoré majú schopnosť špecifickým spôsobom zbaviť telo určitých nežiaducich chemických zlúčenín alebo zabrániť ich vstrebávaniu. Napríklad zinok zabraňuje vstrebávaniu olova, vitamín C podporuje vylučovanie kadmia alebo selén zvyšuje vylučovanie ortuti. Cielená suplementácia tak v tomto smere podporí detoxikáciu.
Faktom je, že manipulácia s týmito metódami by mala byť vždy pod kontrolou odborníka. V praxi je to, žiaľ, často inak - široká verejnosť má tendenciu podľahnúť sľubom rýchleho riešenia svojich problémov. To bežne vedie k stavom predávkovania rôznymi prípravkami a namiesto požadovanej detoxikácie dochádza úplne zbytočne k intoxikácii.
Prirodzené detoxikačné systémy tela možno ďalej podporiť saunovaním alebo lymfatickou masážou.
V praxi sa často stretávame s presvedčením, že kombináciou jednotlivých metód sa dosiahne väčší účinok. Takéto postupy môžu byť nebezpečné, pretože existujú určité pravidlá týkajúce sa vylučovania škodlivín z tela a ich nedodržiavanie je rizikové, najmä pokiaľ ide o zdravie (dočasne sa zvyšuje koncentrácia vylučovaných látok v krvi, na čo jednotlivé systémy tela reagujú veľmi citlivo).
Pôst má pri detoxikácii špecifické miesto. Pôst je v skutočnosti najúčinnejšou metódou komplexnej detoxikácie organizmu. Absolvujú ho milióny ľudí po celom svete, ale nie vždy so správnym prístupom. Správna definícia pôstu spočíva v prísnom obmedzení alebo úplnom vynechaní jedla na určitý čas a zároveň v zameraní sa na meditačné techniky. Drvivá väčšina pôstnikov tomu nerozumie a zamieňa si pôst s hladovaním. Jediným rozdielom medzi pôstom a hladovaním sú práve spomínané meditácie, ktoré majú za úlohu očisťovať a rozvíjať vlastnú myseľ (= konštruktívne pracovať s emóciami). Takže zatiaľ čo pôst dokáže očistiť telo, meditácie poskytujú pridanú hodnotu pri odstraňovaní účinkov stresu a všetkého, čo súvisí s psychosomatikou.
V kurzoch sa metódami detoxikácie zaoberáme tiež, naším cieľom je obsiahnuť základy väčšiny bežne známych metód. Keďže však ide o špecifiká, ktoré by mali byť vždy zverené odborníkovi, zameriavame sa predovšetkým na pochopenie princípov a hľadanie konkrétnych situácií, v ktorých je vhodné jednotlivé metódy použiť. Apelujeme na študentov, aby akékoľvek cielené detoxikačné metódy používali s najväčšou opatrnosťou…
Mgr. Jana Filipovičová
Obohacujúce. To je najlepšie slovo. O zdravie sa zaujímam už dlho, napriek tomu som získala nové informácie, ale hlavne ma tento kurz podnietil k tvorivejšiemu mysleniu. Zaujal ma prepracovaný a jednoduchý systém výučby, oceňujem možnosť konzultovať rôzne otázky nielen počas kurzu, ale aj po jeho skončení. Prax je predo mnou. Investícia sa naozaj oplatila.
Mgr. Andrea Hrušková
Som matkou sedemročnej dcéry, takže denne riešim, ako jej zabezpečiť chutnú, vyváženú a zdravú stravu. Informácie z kurzu Výživa detí mi pomohli túto dilemu ľahko vyriešiť. Oceňujem komplexný pohľad Mgr. Jelinekovej pohľad na túto problematiku a veľmi dobre pripravený obsah kurzu.
Kristýna Bendová
Kurz pod vedením pána Jelínka odporúčam všetkým, ktorí tápajú alebo si myslia, že o zdravej výžive "vedia všetko". Štyri roky som sa aktívne zaujímala o zdravý životný štýl, čítala som knihy, blogy, snažila som sa dodržiavať všeobecné rady mediálne známych odborníkov, polovicu jedál som nahradila rôznymi kokteilmi a aj dnes po skončení kurzu sa stále snažím. Chcel som získať komplexnejšie informácie, preto som absolvoval kurz. Keď som sa vrátil k poslednej lekcii, obzrel som sa späť za posledným polrokom a odpovedal som si na otázku ,,Čo mi kurz dal?", zistil som, že nie veľa nového. Už na prvej hodine mi hlavou preletela myšlienka "čo tu robím, to nie je pre mňa, ten chlap toho toľko vie", na poslednej hodine mi veľa nových vecí zapadlo do seba ako puzzle. Kurz ponúka mnoho ciest a je na každom jednotlivcovi, ktorú si vyberie. Každé školenie na mňa urobilo taký dojem, že som väčšinou len mlčala, robila si poznámky a bola prekvapená, koľko toho zahŕňa zdravá strava. Učiteľ je veľmi milý a zhovorčivý pán, moja nervozita mi často vymazala tie správne slová a nemohla som sa vyjadriť tak, ako som si to naplánovala, ale jeho pokojný prístup a večný úsmev na tvári bol úžasný. Keby bolo viac takýchto prednášajúcich, bolo by viac šikovných študentov, ktorí by mali záujem o štúdium ;). Odporúčam poslať prihlášku a užiť si, čo vám kurz prinesie.