Kurzy ATAC

Detoxikácia

Detoxikácia je veľmi často citovaný pojem, najmä v oblasti propagácie predaja rôznych potravín, výživových doplnkov, rôznych prístrojov alebo všeobecne podporných metód, ktorých cieľom je zbaviť telo nežiaducich látok, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú ľudské zdravie. V dôsledku toho sa zásady detoxikácie stali sprofanovanými a predovšetkým nesprávne pochopenými. Zjednodušene možno celú problematiku detoxikácie vnímať takto:

V priebehu života sa do tela dostáva rôznymi cestami (strava, pitný režim, dýchanie, lieky) obrovské množstvo rôznych látok - výživových, antinutričných, toxínov atď. Ich množstvo závisí od faktorov, ako sú:

  • prostredie, v ktorom žijeme,

  • druh a množstvo jedla, ktoré konzumujeme,

  • úroveň fungovania tráviaceho traktu,

  • schopnosť vylučovacieho systému vykonávať svoju plnú prácu,

  • používanie spektra liekov,

  • používanie kozmetiky a mnoho ďalších.

Keďže ide o detoxikáciu, zameriavame sa predovšetkým na látky, ktoré by sa v tele správne nemali nachádzať. Teda tie, ktoré sú nejakým spôsobom "škodlivé" (zaťažujú metabolizmus buniek, poškodzujú DNA atď.).
Nemá zmysel uvádzať tu všetky látky, ktoré kolujú v životnom prostredí a nemali by tam byť. Ak to zhrnieme, už dnes je dokázané, že spektrum týchto látok (pesticídy, ftaláty, ťažké kovy, dioxíny, hormóny, antibiotiká atď.) v nadmernom množstve je spoluzodpovedné za vznik a rozvoj obezity, chronickej únavy, porúch imunitného systému (alergie, astma), reprodukčných porúch (najmä u mužov), rakoviny, hormonálnych porúch, zápalov a mnohých ďalších. Tieto funkčné poruchy zdravia sa vyskytujú v situáciách, keď sú homeostatické systémy tela vyčerpané a nie sú schopné plnohodnotne pracovať. To znamená, že nie všetky látky (prijaté z vonkajšieho prostredia, produkty nášho metabolizmu) sa účinne vylučujú a nastáva situácia, ktorú nazývame "intoxikácia" alebo hromadenie látok v depotných orgánoch a tkanivách.

Je preto prirodzené, že sa začali objavovať metódy, ktoré sa snažia podporiť detoxikáciu organizmu. Názory na ne sa v praxi značne líšia, vždy podľa toho, či sa berie do úvahy ich vedecky overený účinok a zároveň bezpečnosť, alebo len odovzdávané osobné skúsenosti.
Veľmi zjednodušene môžeme podporné metódy detoxikácie rozdeliť do dvoch základných skupín:

1. Mechanické procesy.
Tie sú založené na spôsoboch, pri ktorých sa mechanickým spôsobom podporuje "čistenie" tráviaceho traktu. Okrem vylúčenia niektorých potravín (najčastejšie mliečnych výrobkov alebo konzervovaných mäsových produktov) ide najmä o zvýšenie podielu vlákniny v strave, ktorá podporuje peristaltiku črevného traktu a zároveň pôsobí ako "mechanická kefka" v črevách.

Populárna je hydrokolonoterapia (= klystír = výplach hrubého čreva). Pri tejto technike sa musí postupovať opatrne, pretože existuje riziko mechanického poškodenia čreva alebo infekcie, výnimkou nie je ani porucha peristaltiky alebo črevnej mikrobioty.

Zaujímavou možnosťou je starobylá jogínska technika šankhaprakšálana, ktorá je založená na konzumácii slanej vody a súčasnom vykonávaní série cvikov vedúcich k zvýšenej činnosti čriev a následnému vyprázdňovaniu. V porovnaní s hydrokolonoterapiou sa v našich podmienkach používa sporadicky.

2. Biochemické metódy.
V súvislosti so stravou ide o cielenú a systematickú zmenu návykov s konkrétnym cieľom, ktorým môže byť napríklad:

  • zmena acidobázickej rovnováhy vnútorného prostredia organizmu, ktorá pôsobí ako spúšťací impulz pre správne fungovanie ostatných systémov v tele,

  • príjem určitých látok, ktoré majú schopnosť špecifickým spôsobom zbaviť telo určitých nežiaducich chemických zlúčenín alebo zabrániť ich vstrebávaniu. Napríklad zinok zabraňuje vstrebávaniu olova, vitamín C podporuje vylučovanie kadmia alebo selén zvyšuje vylučovanie ortuti. Cielená suplementácia tak v tomto smere podporí detoxikáciu.

Faktom je, že manipulácia s týmito metódami by mala byť vždy pod kontrolou odborníka. V praxi je to, žiaľ, často inak - široká verejnosť má tendenciu podľahnúť sľubom rýchleho riešenia svojich problémov. To bežne vedie k stavom predávkovania rôznymi prípravkami a namiesto požadovanej detoxikácie dochádza úplne zbytočne k intoxikácii.

Prirodzené detoxikačné systémy tela možno ďalej podporiť saunovaním alebo lymfatickou masážou.

V praxi sa často stretávame s presvedčením, že kombináciou jednotlivých metód sa dosiahne väčší účinok. Takéto postupy môžu byť nebezpečné, pretože existujú určité pravidlá týkajúce sa vylučovania škodlivín z tela a ich nedodržiavanie je rizikové, najmä pokiaľ ide o zdravie (dočasne sa zvyšuje koncentrácia vylučovaných látok v krvi, na čo jednotlivé systémy tela reagujú veľmi citlivo).

Pôst má pri detoxikácii špecifické miesto. Pôst je v skutočnosti najúčinnejšou metódou komplexnej detoxikácie organizmu. Absolvujú ho milióny ľudí po celom svete, ale nie vždy so správnym prístupom. Správna definícia pôstu spočíva v prísnom obmedzení alebo úplnom vynechaní jedla na určitý čas a zároveň v zameraní sa na meditačné techniky. Drvivá väčšina pôstnikov tomu nerozumie a zamieňa si pôst s hladovaním. Jediným rozdielom medzi pôstom a hladovaním sú práve spomínané meditácie, ktoré majú za úlohu očisťovať a rozvíjať vlastnú myseľ  (= konštruktívne pracovať s emóciami). Takže zatiaľ čo pôst dokáže očistiť telo, meditácie poskytujú pridanú hodnotu pri odstraňovaní účinkov stresu a všetkého, čo súvisí s psychosomatikou.

V kurzoch sa metódami detoxikácie zaoberáme tiež, naším cieľom je obsiahnuť základy väčšiny bežne známych metód. Keďže však ide o špecifiká, ktoré by mali byť vždy zverené odborníkovi, zameriavame sa predovšetkým na pochopenie princípov a hľadanie konkrétnych situácií, v ktorých je vhodné jednotlivé metódy použiť. Apelujeme na študentov, aby akékoľvek cielené detoxikačné metódy používali s najväčšou opatrnosťou…

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Pavla Stýskalová DiS.

Som rada, že som sa mohla zúčastniť Vášho kurzu. Cením si vašich znalostí, dôvtipu a toho, ako na sebe neustále pracujete a prekonávate "zaryté dogmy". Vďaka Vášmu kurzu som získala rozhľad. Teraz už len tu teóriu uviesť do praxe. Ide to. Pomaly, ale iste prekonávam seba, svoju lenivosť v príprave jedla a predovšetkým sa snažím viac premýšľať nad tým, čo ním ja aj moja rodina. Príde mi to ako včera, čo som začala hltať vaše informácie. Aj keď boli obdobia, kedy sa mi horšie sústredilo a niekedy nechcelo. Napriek tomu ma lákalo dozvedať sa nové a nové informácie o výžive a rôzny pohľad na ňu. Ďakujem za záverečné povzbudenie a trpezlivosť, keď som z rodinných dôvodov všetko ukončovala oneskorene.

Radek Hub

Vždy som sa zaujímal o výživu ao to, ako dokáže strava zmeniť kvalitu ľudského života. Prahol som po ďalších vedomostiach a po poznaní. Absolvovaním tohto kurzu som ale dostal oveľa viac. Nielen, že som dostal všetky informácie na striebornom podnose. Naučil som sa, ako s nimi zaobchádzať, ako ich aplikovať a ako im porozumieť vo všetkých súvislostiach. Celý kurz je absolútne komplexný a pritom veľmi prehľadný. Mgr. Martin Jelínek, ktorého považujem za jedného z najväčších odborníkov na výživu u nás, používa jednoduchý zdravý sedliacky rozum a nebojí sa veci hovoriť bez obalu, keď je to potrebné. Aj zložité chemické postupy a reakcie v tele dokáže vysvetliť tak, aby ich pochopilo aj dieťa v materskej škole. Musím poznamenať, že aj keby som tento kurz nevyužil do budúcej praxe v poradenstve, všetky nadobudnuté informácie a ich pochopenie sú nedoceniteľné pre mňa a moju rodinu. Bola to zďaleka najlepšia investícia, ktorú som kedy urobil.

Mgr. Andrea Kroupová

Keď som premýšľala o tom, kde by som získala kvalitné vedomosti o výžive, bolo pre mňa veľmi dôležité, aby sa názory lektora zišli s mojím životným postojom. Dlho som hľadala a premýšľala, kam sa prihlásiť. Odrádzalo ma tiež to, že väčšina kurzov trvala veľmi krátku dobu, v ktorej – podľa môjho názoru – človek nemôže pochytiť dostatok informácií. Až som sa jedného človeka, na ktorého prednáške som bola, spýtala, kto je podľa neho najväčšia kapacita – a on mi povedal, že je to Martin Jelínek... A tak všetko začalo. S Martinom Jelínkom som sa stretla aj osobne – a som za to veľmi rada. Verím, že to nebolo stretnutie posledné. Všetkým by som rada odporučila aj ostatné kurzy – napríklad Silu myšlienky – ono sa totiž v živote nič nedeje náhodou :-) Nie náhodou, som si vybrala štúdium práve u Martina Jelínka... Skúste to tiež, nebudete ľutovať!