Detoxikácia je veľmi často citovaný pojem, najmä v oblasti propagácie predaja rôznych potravín, výživových doplnkov, rôznych prístrojov alebo všeobecne podporných metód, ktorých cieľom je zbaviť telo nežiaducich látok, ktoré rôznym spôsobom poškodzujú ľudské zdravie. V dôsledku toho sa zásady detoxikácie stali sprofanovanými a predovšetkým nesprávne pochopenými. Zjednodušene možno celú problematiku detoxikácie vnímať takto:

V priebehu života sa do tela dostáva rôznymi cestami (strava, pitný režim, dýchanie, lieky) obrovské množstvo rôznych látok - výživových, antinutričných, toxínov atď. Ich množstvo závisí od faktorov, ako sú:

  • prostredie, v ktorom žijeme,

  • druh a množstvo jedla, ktoré konzumujeme,

  • úroveň fungovania tráviaceho traktu,

  • schopnosť vylučovacieho systému vykonávať svoju plnú prácu,

  • používanie spektra liekov,

  • používanie kozmetiky a mnoho ďalších.

Keďže ide o detoxikáciu, zameriavame sa predovšetkým na látky, ktoré by sa v tele správne nemali nachádzať. Teda tie, ktoré sú nejakým spôsobom "škodlivé" (zaťažujú metabolizmus buniek, poškodzujú DNA atď.).
Nemá zmysel uvádzať tu všetky látky, ktoré kolujú v životnom prostredí a nemali by tam byť. Ak to zhrnieme, už dnes je dokázané, že spektrum týchto látok (pesticídy, ftaláty, ťažké kovy, dioxíny, hormóny, antibiotiká atď.) v nadmernom množstve je spoluzodpovedné za vznik a rozvoj obezity, chronickej únavy, porúch imunitného systému (alergie, astma), reprodukčných porúch (najmä u mužov), rakoviny, hormonálnych porúch, zápalov a mnohých ďalších. Tieto funkčné poruchy zdravia sa vyskytujú v situáciách, keď sú homeostatické systémy tela vyčerpané a nie sú schopné plnohodnotne pracovať. To znamená, že nie všetky látky (prijaté z vonkajšieho prostredia, produkty nášho metabolizmu) sa účinne vylučujú a nastáva situácia, ktorú nazývame "intoxikácia" alebo hromadenie látok v depotných orgánoch a tkanivách.

Je preto prirodzené, že sa začali objavovať metódy, ktoré sa snažia podporiť detoxikáciu organizmu. Názory na ne sa v praxi značne líšia, vždy podľa toho, či sa berie do úvahy ich vedecky overený účinok a zároveň bezpečnosť, alebo len odovzdávané osobné skúsenosti.
Veľmi zjednodušene môžeme podporné metódy detoxikácie rozdeliť do dvoch základných skupín:

1. Mechanické procesy.
Tie sú založené na spôsoboch, pri ktorých sa mechanickým spôsobom podporuje "čistenie" tráviaceho traktu. Okrem vylúčenia niektorých potravín (najčastejšie mliečnych výrobkov alebo konzervovaných mäsových produktov) ide najmä o zvýšenie podielu vlákniny v strave, ktorá podporuje peristaltiku črevného traktu a zároveň pôsobí ako "mechanická kefka" v črevách.

Populárna je hydrokolonoterapia (= klystír = výplach hrubého čreva). Pri tejto technike sa musí postupovať opatrne, pretože existuje riziko mechanického poškodenia čreva alebo infekcie, výnimkou nie je ani porucha peristaltiky alebo črevnej mikrobioty.

Zaujímavou možnosťou je starobylá jogínska technika šankhaprakšálana, ktorá je založená na konzumácii slanej vody a súčasnom vykonávaní série cvikov vedúcich k zvýšenej činnosti čriev a následnému vyprázdňovaniu. V porovnaní s hydrokolonoterapiou sa v našich podmienkach používa sporadicky.

2. Biochemické metódy.
V súvislosti so stravou ide o cielenú a systematickú zmenu návykov s konkrétnym cieľom, ktorým môže byť napríklad:

  • zmena acidobázickej rovnováhy vnútorného prostredia organizmu, ktorá pôsobí ako spúšťací impulz pre správne fungovanie ostatných systémov v tele,

  • príjem určitých látok, ktoré majú schopnosť špecifickým spôsobom zbaviť telo určitých nežiaducich chemických zlúčenín alebo zabrániť ich vstrebávaniu. Napríklad zinok zabraňuje vstrebávaniu olova, vitamín C podporuje vylučovanie kadmia alebo selén zvyšuje vylučovanie ortuti. Cielená suplementácia tak v tomto smere podporí detoxikáciu.

Faktom je, že manipulácia s týmito metódami by mala byť vždy pod kontrolou odborníka. V praxi je to, žiaľ, často inak - široká verejnosť má tendenciu podľahnúť sľubom rýchleho riešenia svojich problémov. To bežne vedie k stavom predávkovania rôznymi prípravkami a namiesto požadovanej detoxikácie dochádza úplne zbytočne k intoxikácii.

Prirodzené detoxikačné systémy tela možno ďalej podporiť saunovaním alebo lymfatickou masážou.

V praxi sa často stretávame s presvedčením, že kombináciou jednotlivých metód sa dosiahne väčší účinok. Takéto postupy môžu byť nebezpečné, pretože existujú určité pravidlá týkajúce sa vylučovania škodlivín z tela a ich nedodržiavanie je rizikové, najmä pokiaľ ide o zdravie (dočasne sa zvyšuje koncentrácia vylučovaných látok v krvi, na čo jednotlivé systémy tela reagujú veľmi citlivo).

Pôst má pri detoxikácii špecifické miesto. Pôst je v skutočnosti najúčinnejšou metódou komplexnej detoxikácie organizmu. Absolvujú ho milióny ľudí po celom svete, ale nie vždy so správnym prístupom. Správna definícia pôstu spočíva v prísnom obmedzení alebo úplnom vynechaní jedla na určitý čas a zároveň v zameraní sa na meditačné techniky. Drvivá väčšina pôstnikov tomu nerozumie a zamieňa si pôst s hladovaním. Jediným rozdielom medzi pôstom a hladovaním sú práve spomínané meditácie, ktoré majú za úlohu očisťovať a rozvíjať vlastnú myseľ  (= konštruktívne pracovať s emóciami). Takže zatiaľ čo pôst dokáže očistiť telo, meditácie poskytujú pridanú hodnotu pri odstraňovaní účinkov stresu a všetkého, čo súvisí s psychosomatikou.

V kurzoch sa metódami detoxikácie zaoberáme tiež, naším cieľom je obsiahnuť základy väčšiny bežne známych metód. Keďže však ide o špecifiká, ktoré by mali byť vždy zverené odborníkovi, zameriavame sa predovšetkým na pochopenie princípov a hľadanie konkrétnych situácií, v ktorých je vhodné jednotlivé metódy použiť. Apelujeme na študentov, aby akékoľvek cielené detoxikačné metódy používali s najväčšou opatrnosťou…

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Alena Klozíková, DiS.

www.klozikova.cz

Chcela by som sa vám veľmi pekne poďakovať za možnosť absolvovať kurz Poradca pre výživu a výživové doplnky. Veľmi oceňujem jej skvelú organizáciu, všetko je prehľadne usporiadané, v študijnej časti sa dá celkom ľahko orientovať.Perfektná je študentská poradňa, kde nájdete množstvo zodpovedaných otázok, sama som sa často nechala naviesť na správnu cestu. Kurz, ktorý som absolvovala, splnil moje očakávania, toto hodnotenie si dovolím urobiť z mojej strany, vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti s inými "inštitúciami a výživovými akadémiami",ktorých kvalita bola často katastrofálna. Ak sa chcete naozaj dozvedieť veľa užitočných informácií a nemáte záujem len o ďalší certifikát a zároveň hľadáte kurz výživového poradenstva, podľa môjho názoru v Českej republike nič lepšie nenájdete. Nebudem tvrdiť, že kurz bol úplne jednoduchý. Dá sa "prejsť" relatívne ľahko, ale vzhľadom na to, že som z nej chcela vyťažiť maximum, poctivo som sa učila, premýšľala (čo by som označila za dosť podstatné :-)), plnila všetky úlohy a testy, zabralo mi to dosť veľa času. Túto investíciu však neľutujem. Profesionálne sa výživovému poradenstvu venujem už nejaký čas, spočiatku to bol len koníček, ktorý začal mojím vlastným znížením hmotnosti o 18 kg. Nie je nič lepšie ako vlastná skúsenosť :-). Vďaka komplexným informáciám z tohto kurzu môžem poskytovať lepšiu starostlivosť aj svojim klientom. Ďakujeme vám za váš komplexný, nestranný a úprimný prístup k pánovi Jelínkovi!

Bc. Dagmar Peková, BSBA

Keď ma napadlo utriediť si informácie o správnom stravovaní, ktoré dodáva telu a duši energiu, a chcela som svoje vedomosti odovzdať ďalej, hľadala som kurz, kde by to bolo prepojené. O kurze Martina Jelínka som vedel z viacerých zdrojov, ktoré boli plné pozitívnych informácií. Mne to nebolo také jasné, ale niečo ma ťahalo týmto smerom. Už na prvej hodine som si uvedomil, že som tu správne a moje rozhodnutie bolo najlepšie. Môj pocit sa počas kurzu nezmenil, len sa prehĺbil.Kurz je veľmi informatívny, ale veľmi zrozumiteľne a zábavne podaný.Veľmi pekne ďakujem pánovi Jelínkovi za všetky informácie a jeho osobný prístup a podporu v mojej ďalšej profesionálnej oblasti, napríklad tým, že veľmi rýchlo odpovedal na moje otázky :-)

Ing. Soňa Vybíralová

www.sonavybiralova.cz

Nemôžem uveriť, že mi bude ľúto, že som už kurz dokončil. Štúdia sa mi veľmi páčila. Dlho som hľadal kvalitné ďalšie vzdelávanie v tejto oblasti. Som vyštudovaný vedec s presahom do medicíny a naozaj som potreboval dokončiť komplexnejší presah do ľudskej výživy. Kurz dokonca prekonal moje očakávania. Majster Martin Jelínek je odborník vo svojom odbore a počas celého kurzu odpovedal na moje otázky. Študenti absolvujú veľmi podrobný komplexný pohľad na výživu, potraviny, ich vplyv na organizmus, pohľad na diéty a choroby a výživové doplnky. Okrem toho je pán Jelínek autorom niekoľkých zaujímavých kníh, je veľmi uznávanou osobnosťou v oblasti výživy a často ho vídať ako hosťa v televíznych reláciách o otázkach výživy. Kurz ATAC vrelo odporúčam a som zaň veľmi rada, obohatil ma v mojej profesionálnej kariére. Navyše, aj po skončení kurzu som stále v kontakte s pánom Jelínkom a môžem sa na neho obrátiť s otázkami, čo veľmi oceňujem. Som veľmi rada za tento kurz a ďakujem za všetko :)

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu