Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Ženšen

Ženšen je rastlina, ktorá je známa svojimi liečivými účinkami a je široko využívaná v tradičnej čínskej medicíne. Má adaptogénne vlastnosti, čo znamená, že pomáha telu lepšie sa vyrovnať so stresom. Ženšen tiež podporuje fyzickú a duševnú výkonnosť, zlepšuje koncentráciu a pamäť a má pozitívny vplyv na imunitný systém. Jeho pravidelné užívanie môže prispieť k celkovému zdraviu a pohode.

Z hľadiska výživy je ženšen bohatý na vitamíny a minerály, vrátane vitamínov skupiny B, vitamínu C, železa, vápnika a fosforu. Obsahuje tiež unikátne zložky nazývané ginsenoidy, ktoré sú zodpovedné za väčšinu jeho liečivých účinkov. Ginsenozidy majú silné antioxidantné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť telo pred radom ochorení, vrátane srdcových chorôb a rakoviny.

Dobrý deň,
ako športovca na vrcholovej úrovni ma možné účinky ženšenu veľmi oslovili. Začala som bádať po dostupných doplnkoch. Mám sa zamerať vyložene na Eleutherococcus senticosus alebo aj iné? Našla som 2, ktoré by mohli byť kvalitnejšie. Avšak u jedného prevažuje Ashwagandha (ženšen indický) a ako doplnok pre zvýšenie účinnosti je tu pridaný aj ženšen sibírsky. Ide o produkt Viridian Organic Ashwagandha Extract. Ako druhú možnosť som našla ELEUTEROKOK koreň BIO mletý od firmy Nutrisslim. Máte vy osobné skúsenosti s týmito výrobkami, poprípade s týmito firmami? Alebo by ste mi odporučili nejaký iný doplnok. A ešte by ma zaujímalo, ako dlho sa dá ženšen užívať. Hádam, že by tu nemalo ísť o dlhodobé nepretržité užívanie.
Ďakujem.

U ženšenov uvažujte nasledujúcim smerom:

1. Každý druh žien-šenu poskytuje trochu odlišné adaptogénne účinky. V tomto smere je potrebné voliť nielen na základe odporúčania zo strany literatúry, ale predovšetkým osobné skúsenosti – je preto výhodné postupne vyskúšať v RÔZNYCH situáciách jednotlivé druhy, toto vám poskytne tú najlepšiu možnú spätnú väzbu.

2. Každý druh žien-šenu pôsobí adaptogénnym vplyvom na základe obsahu špecifických látok. Pokiaľ chcete metabolizmus ovplyvniť týmito bylinami skutočne efektívne, je potrebné v oblasti suplementácie pátrať po takých produktoch, ktoré garantujú štandardizované množstvo týchto živín, čo je veľmi problematické, pretože prevažná väčšina výrobcov tieto informácie neposkytuje. Navyše na území EÚ z dôvodu regulácií sa tieto informácie potláčajú, optimálne je tak hľadať na americkom trhu, ktorý poskytuje oveľa lepší prístup aj kvalitu. Pokiaľ nechcete ísť touto (organizačne náročnejšou) cestou, môžete využiť ženy-šeny v podobe čajov a macerátov - aj tu je ale problém s garanciou kvality, čo platí všeobecne u všetkých bylín používaných týmto spôsobom.

3. Žen-šeny je možné užívať krátkodobo v podobe cyklov, prípadne aj dlhodobo. Vždy záleží na tom, čo ich príjmom sledujete. Pri vrcholovom športe by som osobne pozornosť zameral na cykly zodpovedajúce tréningovej záťaži.

4. Ak túžite po adaptogénnom účinku bylín so stimulačným dopadom, premýšľajte o kombinácii rozchodnice ružovej a macy, poskytne veľmi zaujímavý efekt.

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala na podrobnosti ohľadom negatívnych účinkov ženšenu. Bohužiaľ sa mi podarilo ho skombinovať s kofeínom ešte skôr ako som sa o nich dozvedela. Výsledkom bol vysoký tlak, zrýchlený tep, nespavosť,... Platia podobné dopady aj pre kombináciu s teinom alebo mateinom, prípadne vitamínmi B kompexu? Strach mi nedovolí to otestovať na vlastnej koži. Som na stimulanty všeobecne veľmi citlivá. Káva neskôr ako o tretej hodine popoludní pre mňa znamená takmer celú noc bez spánku. Môže to mať nejaké súvislosti s touto neznášanlivosťou? A keď sa u mňa dostavili také účinky, nie je nakoniec lepšie sa ženšenu vyhnúť?
Ďakujem za odpoveď.

Účinok jednotlivých látok na metabolizmus jedinca a jeho celkové správanie sa odvíja od mnohých faktorov, jedným z nich je aj úroveň citlivosti (= spôsobu vnímania účinku látky). Pokiaľ viete, že ste viac senzitívni na stimulačné látky, je nezmysel ich používať vo vyšších množstvách a súčasne sa snažiť ich účinok zvyšovať kombináciou s ďalšími. V takýchto prípadoch by som sa celkom určite vyhýbal akýmkoľvek zdrojom kofeínu a zameral pozornosť na jeden vybraný adaptogén.
Myslite na to, že cieľom je podpora vitality a súčasne snaha sa vyhnúť predávkovaniu, ktoré sa prejavuje radom nepríjemných prejavov. Kombinácia adaptogénov a vitamínov B komplexu je bezpečná, vždy ale užívajte iba prírodné zdroje B komplexu a súčasne sa vyhýbajte ich zbytočne vysokým dávkam.

Dobrý deň,
mňa zaujíma interakcia doplnkov k liekom na vysoký krvný tlak. Napríklad u Q10, ženšeň....
Ďakujem

Koenzým Q10 sa všeobecne odporúča kombinovať s antihypertenzívami, pretože znižuje ich vedľajšie účinky a zlepšuje ich toleranciu.
Ženšeny vykazujú antihypertenzné účinky, ich výhodou je navyše fakt, že sa nimi prakticky nepredávkujete. Bežne sa kombinujú s antihypertenzívami, vždy je ale vhodné, keď túto kombináciu posvätí ošetrujúci lekár.

Dobrý deň,
smie sa ženšen alebo aj iné adaptogény užívať pri autoimunitných chorobách? Predpokladám, že zrejme nie, keď sa užívajú imunosupresíva, ale ak sa darí ochoreniu držať v remisii a človek nie je na liekoch?
Ďakujem

Toto je zložitá téma. Pri voľbe fytoterapie vždy záleží na tom, aké autoimunitné ochorenie chcete riešiť na základe toho, ktoré tkanivo či skupinu buniek postihujú:
- kožu a sliznice (lupus, psoriáza, atopická dermatitída),
- kĺby a chrupavky (reumatoidná artritída),
- tráviaci Crohnova choroba),
- žľazy s vnútornou sekréciou (autoimunitný diabetes, Hashimotova tyroiditída),
- nervový systém (myasthenia gravis, skleróza multiplex).
Pretože autoimunitné pochody vedú k rozvoju zápalov, treba ďalej riešiť, či má bylina plniť viac imunosupresívnu či protizápalovú funkciu. Adaptogény nie sú dostatočne imunosupresívne, aby samy o sebe zastavili autoimunitný proces, alternatívna medicína s nimi preto bežne pracuje. V našich podmienkach sa najčastejšie používajú ashwagandha a ženšen pravý (aj ako doplnenie k bežnej medikácii), ktoré je možné aj kombinovať.

Dobrý deň,
je ženšen braný skôr ako adaptogén alebo ako múdra droga a tým pádom u neho platí, že sa môže užívať maximálne pol roka?

Skupina adaptogénov plní obe funkcie, každá bylina však s iným podielom. Systém používania v praxi je tak potrebné prispôsobovať nielen danej situácii, ale aj schopnostiam rastliny ovplyvňovať niektoré pochody v tele. Niektoré adaptogény je možné používať aj dlhodobo, u typicky stimulačných bylín (napr. rozchodnice, maca...) je vhodnejšie krátkodobé užívanie (riadne dni a týždne).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi