Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Zápaly

Zápaly sú reakciou tela na poškodenie tkaniva, infekciu alebo podráždenie. Sú to komplexné biologické procesy, ktoré zahŕňajú mnoho bunkových a molekulárnych komponentov. Zápaly môžu byť akútne alebo chronické. Akútne zápaly sú obvykle krátkodobé a môžu byť reakciou na rýchle poškodenie, ako je rez alebo popálenie. Chronické zápaly sú dlhodobé a môžu byť spôsobené trvalými podnetmi, ako sú autoimunitné choroby alebo dlhodobé expozície škodlivým látkam.

Výživa zohráva kľúčovú úlohu v prevencii a liečení zápalov. Niektoré potraviny môžu zápaly zhoršovať, zatiaľ čo iné ich môžu zmierniť. Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako je losos alebo ľanové semienko, môžu pomôcť znížiť zápalovosť. Naopak potraviny bohaté na omega-6 mastné kyseliny, ako sú niektoré rastlinné oleje, môžu zápaly zhoršovať. Tiež potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú ovocie a zelenina, môžu pomôcť chrániť telo pred poškodením, ktoré môže spôsobiť zápal.

Dobrý deň,
čo si predstaviť pod pojmom obmedzovanie mäsa? Je to myslené napríklad mäso 2x týždenne? Alebo mäso v rozsahu napr. 500g týždenne? Alebo ako tomu rozumieť? Chápem, že niekto žije v extréme, keď jej mäso 2x denne a zároveň zo zlých zdrojov. Je tu faktorom tiež či sa jedná o mäso z velkochovu alebo bio mäso? Že toho Bio mäsa by mohlo byť viac ako toho konvenčného?
Ďakujem.

Tu neexistujú jasne definované hranice, resp. množstvo konzumovaného mäsa, o ktorom by bolo možné tvrdiť, že škodí alebo je ešte bezpečné. Mäso vykazuje prozápalové vlastnosti, dôvodom jeho obmedzovania je snaha znížiť zápalové reakcie v tele, o ktorých sa debatuje ako o jednom z radu spolupríčin vzniku degeneratívnych ochorení (nielen) mozgu. Záleží potom na konkrétnej situácii u jedinca, v akom rozsahu jeho príjem budete korigovať. Neplatí ale pravidlo, že ideálna situácia je stav vegetariánstva – existuje množstvo situácií, kedy je výhodné, aby mäso/ryby naopak boli súčasťou stravovania. Niektoré štúdie poukazujú na to, že je dostačujúce množstvo mäsa 2x100 g týždenne, čo ale berte s určitou rezervou, pretože záleží na konkrétnej situácii zahŕňajúcej okrem iného aj vek, pohlavie a fyzickú aktivitu jedinca.
Vo vzťahu k zápalovému pôsobeniu mäsa samozrejme platí, že vplyv má aj jeho kvalita, a to nielen pôvod, ale aj spôsob jeho spracovania.

Dobrý deň.
V tejto lekcii na jednom mieste uvádzate, že eikosanoidy vznikajú z o-3 kyselín a zmierňujú zápaly a na inom mieste, že prebytok o-6 podporuje vznik látok so zápalovými účinkami – eikosanoidy. Ako to mám chápať?
Ďakujem za odpoveď.

Eikosanoidy sú látky, ktoré vznikajú z polynenasýtených mastných kyselín, konkrétne eikosapolyenových kyselín (= kyseliny majúce 20 uhlíkov, z gréčtiny eikosi = 20). Tieto sa ďalej delia na dve skupiny:
1. Prostanoidy, kam patria prostaglandíny, prostacyklíny a tromboxány,
2. Leukotrieny.
Každá z týchto skupín plní v tele špecifické funkcie. Na tvorbu fyziologicky významných eikosanoidov sú dôležité predovšetkým omega-3 a omega-6 tuky. Pretože sú tieto skupiny MK súčasťou stravy, je vznik jednotlivých typov eikosanoidov závislý od kvality jedálnička, a to konkrétne od pomeru omega-3 a omega-6 tukov. Zjednodušene sa tak prezentuje skutočnosť, že na základe pomeru O3 a O6 dochádza v tele k produkcii eikosanoidov s prozápalovým účinkom (pri prevahe O6) alebo naopak s protizápalovým účinkom (pri prevahe O3).

K vitamínu K sa chcem prosím opýtať, či pri zlej mikroflóre a zápaloch v tenkom čreve dochádza k malej tvorbe vitamínu K2 a je známe, ktoré baktérie to sú?
Ďakujem.

V situácii poškodenia diverzity črevnej mikrobioty môže dochádzať k menšej tvorbe vitamínu K2. Na tomto procese sa spolupodieľa celý rad rôznych druhov mikroorganizmov (vrátane napr. Escherichia coli), nie je to však doménou jedného alebo dvoch špecifických druhov. Od toho sa odvíja aj nie úplne úspešná snaha riešiť situáciu nedostatku produkcie K2 v črevách používaním špecifických probiotík.

Dobrý deň, pán Jelínek,
nedávno som bola na prednáške a lektorka upozorňovala na orechy všeobecne, že maximum je tak dve hrsti týždenne pretože u nich prevažujú omega 6 nad omega 3. Teda častá konzumácia môže potom podporovať zápaly v tele. Ja osobne orechy konzumujem približne hrsť denne, väčšinou vopred namočené. Robím teda chybu? Je naozaj u všetkých orechov pomer omega 6 a 3 takto nevýhodný? V lekciách toto rozpisujete len u lieskových orechov, kde sa práve táto informácia potvrdzuje, ale je to aj tak u ostatných orechov?
Ešte dotaz na kešu orechy. Ako poznám, že sú čerstvé, nezoxidované? Sú vôbec prípadné plesne okom viditeľné? Mali by ste nejaký tip, kde zakúpiť kvalitné orechy?
Ďakujem za odpoveď.

V žiadnom prípade chybu nerobíte. Faktom je, že orechy v priemere obsahujú vysoký podiel omega-6 tukov, čo je vo vzťahu k omega-3 nevýhodné, jedná sa ale o informáciu vytrhnutú z kontextu. Kľúčové je kontrolovať pomer o3 a o6 v celodennej koncepcii stravy, kde je na každom z nás, akou cestou v podobe preferencií jednotlivých skupín potravín budeme kráčať.
Stav pokročilej oxidácie pri kešu spoznáte primárne podľa farby - s rastúcim stupňom oxidácie sa mení smerom k žltej.
Plesne väčšinou spoznáte voľným okom - majú bielu, šedú až čiernu farbu.
Orechy kupujte najlepšie vážené, nie balené, kde nemáte takýto priestor vizuálne zhodnotiť ich kvalitu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi