Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Tapiokový škrob

Tapiokový škrob je bezlepkový produkt získaný z koreňa rastliny manioku, ktorý je široko využívaný v kulinárstve a potravinárstve. Je bohatý na sacharidy a poskytuje rýchly zdroj energie, ale na druhej strane je chudobný na bielkoviny, vitamíny a minerály. Tapiokový škrob je tiež nízky na vlákninu, čo znamená, že nemá významný vplyv na pocit sýtosti a môže prispieť k príjmu nadmerného množstva kalórií.

Z hľadiska zdravia a výživy je tapiokový škrob vhodný pre osoby s celiakiou alebo s citlivosťou na lepok, pretože je úplne bezlepkový. Je tiež ľahko stráviteľný, čo ho robí vhodným pre osoby s citlivým zažívacím systémom. Avšak, vzhľadom k jeho vysokému obsahu sacharidov a nízkemu obsahu vlákniny, môže jeho nadmerná konzumácia viesť k nárastu telesnej hmotnosti a problémom s reguláciou hladiny cukru v krvi. Preto by mal byť konzumovaný s mierou a ako súčasť vyváženej stravy.

Dobrý deň, pán Jelínek,
používam na zahustenie tapiokový škrob alebo synovi robím puding s tapiokových perál, s tým, že je to škrob prospešný pre črevá. Na internete píšu, že obsahuje rezistentný škrob a niekde, že neobsahuje z dôvodu spracovania. Je teda vhodnejšie používať zemiakový škrob, keď budem chcieť podporovať črevné baktérie? A je pravda, že keď uvaríme ovsené vločky, ryžu alebo zemiaky a necháme vychladnúť a budeme konzumovať za studena zvýši sa tak príjem rezistentného škrob? Aplikácia ZOF mi to nespočíta je teda istejšie používať zemiakový škrob alebo šťavu zo surových zemiakov?
Ďakujem za odpoveď

Tapiokový škrob obsahuje minimum rezistentného škrobu z dôvodu technologického spracovania suroviny. Pokiaľ cielite na prebiotický vplyv stravy, použite buď škrob zemiakový (úplne najvýhodnejšia je lisovaná zemiaková šťava), alebo zamerajte pozornosť na komplexnosť vo voľbe potravín bohatých na vlákninu. Tepelná úprava mení štruktúru škrobu, po schladení potraviny je obsah rezistentného škrobu vždy vyšší. V tomto smere je tak výhodnejšie konzumovať tepelne upravené potraviny za studena, v praxi sa toto pravidlo ale uplatňuje veľmi sporadicky. Z toho dôvodu sme funkciu počítania rezistentného škrobu vo vzťahu k tepelným úpravám stravy do aplikácie ZOF ani nezadávali, nemá širšie praktické uplatnenie.

Dobrý deň,
prosím, ako nazeráte na škroby v detskej strave? V kupovaných príkrmoch sa nachádza často kukuričný škrob. Mali by sme sa mu úplne vyhýbať? Je "lepšou" alternatívou tapiokový škrob?

Škroby sa v príkrmoch používajú primárne ako zahusťovadlo. Nie je nevyhnutné sa im vyhýbať, pre zdravých jedincov sú bezpečné, navyšujú ale kalorickú a glykemickú hodnotu potraviny. Pokiaľ nájdete príkrm zložený zo surovín, ktorých kvalita zodpovedá vašim predstavám, a navyše bez pridaného škrobu, vždy sa bude jednať o výhodnejšiu voľbu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi