Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Repkový olej

Repkový olej je výživovo bohatý olej, ktorý sa získava z rastliny repky. Je považovaný za jednu z najzdravších možností rastlinných olejov, pretože obsahuje veľké množstvo mononenasýtených tukov a je nízky na nasýtených tukoch. Repkový olej je tiež vynikajúcim zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné, ale musia byť získané z potravy, pretože ich telo samo nedokáže vyrobiť.

Z hľadiska výživy je repkový olej taktiež bohatý na vitamíny E a K, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a kostí. Vitamín E je silný antioxidant, ktorý chráni telo pred voľnými radikálmi, zatiaľ čo vitamín K je nevyhnutný pre správnu zrážanlivosť krvi a zdravia kostí. Repkový olej má tiež vysoký obsah fitosterolov, čo sú rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Dobry den,
chcela by som sa opytat - najlepsim olejom v kuchyni na pripravu jedal je Olivovy olej rafinovany a slnecnicovy olej a teda aj maslo Ghii? Mohli by ste mi odporucit ktory z olejov je najvhodnejsi ako pre Vas v praxi a preco?
Pekne dakujem

"Najlepší" olej je taký, ktorý spĺňa tri podmienky:
1. Neprepaľuje sa pri teplotách, pri ktorých ho chcete používať,
2. Obsahuje rozumne vyvážený pomer mastných kyselín,
3. Je cenovo dostupný.
Najbližšie sa týmto podmienkam blížia rafinované olivové a repkové oleje. Slnečnicový olej má síce vyšší dymový bod, ale obsahuje vysoký podiel omega-6 mastných kyselín, čo s ohľadom na ich prebytok v strave západnej populácie je nevýhodná charakteristika. Ghí má síce vysokú hodnotu dymového bodu, do teplej kuchyne sa preto hodí, nemá ale tak výhodný pomer mastných kyselín (prevažujú nasýtené tuky).
Vždy je ale rozumné k voľbe olejov pristupovať pragmaticky, nie je nevyhnutné zacieliť len na jednu možnosť. Súčasťou hlavných pravidiel racionálneho stravovania je aj faktor pestrosti, vyplácajú sa preto zdroje kombinovať.

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, prečo máte radšej na smaženie (keď už teda výnimočne smažíte :-) olivový olej, keď je často na smaženie uvádzaný ako najlepší olej repkový pre jeho vysokú hodnotu SP, nízkom počte nasyc.MK, veľa omega-9 ....? Nie je teda lepšie skôr repkový, než olivový olej? A ešte by som sa chcela opýtať, aký máte názor na ghí?
Ďakujem :-).

Toto tvrdenie prevláda v našich končinách, a to z dôvodu intenzívnej propagácie zo strany jeho výrobcov. Technicky vzaté to le pravda nie je, pretože pokiaľ vedľa seba do porovnania postavíte olivový a repkový olej, oba v RAFINOVANEJ podobe, tak lepšie vyjde olivový. Obsahuje totiž viac nasýtených a mononenasýtených tukov, ktoré sú teplotne stabilnejšie, než polynenasýtené tuky, na ktoré je bohatšia repka. Ghí je pre tepelnú manipuláciu výhodným tukom - obsahuje prevažujúci podiel nasýtených tukov, má tak veľmi vysoký SP. Len je potreba určitej obozretnosti v celkovom jeho množstve práve kvôli nasýteným mastným kyselinám v rámci sledovania celodenného pomeru medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi (ten by sa mal pohybovať okolo 1:2).

Dobrý deň,
aktuálne v kuchyni používam repkový olej Manka, kde je napísané za studena lisovaný, šetrne rafinovaný, na použitie v teplej i studenej kuchyni. Dá sa teda povedať, že je to taká univerzálna forma oleja, ktorou sa neurobí chyba ako v studenej, tak teplej kuchyni? Chápem ale, že tento olej asi nebude vhodný na vyprážanie?
Ďakujem za odpoveď :)

Repkový olej je v zmysle pomeru zastúpených mastných kyselín rozumnou (= univerzálnou) voľbou. Obsahuje nízky podiel nasýtených tukov, nevykazuje zbytočný prebytok omega-6 a vďaka vysokému dymovému bodu je možné ho použiť aj pre vyššie teploty. Ako každý iný aj tento tuk má svoje limity, pri vyprážaní je potrebná opatrnosť a neprepáliť ho.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi