Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Rastlinné nápoje

Rastlinné nápoje sú alternatívou k tradičným mliečnym výrobkom a sú vyrábané z rôznych druhov rastlín, ako sú orechy, sója, ryža, ovos a mnoho ďalších. Tieto nápoje sú často obohatené o vitamíny a minerály, aby napodobňovali nutričný profil kravského mlieka. Mnoho rastlinných nápojov obsahuje vysoký obsah bielkovín, vlákniny a esenciálnych mastných kyselín, zatiaľ čo obsahujú menej nasýtených tukov ako kravské mlieko.

Z hľadiska zdravia a výživy sú rastlinné nápoje skvelou voľbou pre tých, ktorí sú laktózovo intolerantní, majú alergiu na mlieko alebo sa rozhodli pre vegánsky životný štýl. Rastlinné nápoje tiež môžu prispieť k diverzifikácii stravy a môžu pomôcť znížiť riziko výskytu niektorých chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a diabetes. Je však dôležité si uvedomiť, že niektoré rastlinné nápoje môžu obsahovať pridaný cukor, takže je vždy dôležité starostlivo čítať etikety.

Dobrý deň,
z informácií v rôznych článkoch sa nemôžem rozhodnúť, či fytochemikálie vnímať skôr pozitívne alebo negatívne. Napr. pri rastlinných nápojoch uvádzate ako výhodu, že obsahujú mnoho zaujímavých látok - napr. fytoestrogény. Na druhú stranu potom upozorňujete na riziko pri podávaní sójových nápojov deťom, a to práve z dôvodu obsahu fytoestrogénov. Fytoestrogény sú teda uvedené vo zozname antinutričných látok, ako látok, na ktoré je treba dávať pozor, ale zároveň sú druhom fytoživín, ktoré sú prospešné. V niektorých článkoch sú uvedené ako pozitívum av niektorých naopak ako negatívum. Mám v tom teda trochu "guláš" :D

Tento informačný rozpor je len zdanlivý. Ide o to, že fytochemikálie sú všeobecným pojmom združujúcim desiatky tisíc rôznych látok, kde každá ovplyvňuje správanie metabolizmu i zdravia odlišným spôsobom. Niektoré sú priam toxické, iné pôsobia „len“ antinutrične, ďalšie naopak zdraviu prospievajú. Ako skupinu ich preto v ich účinkoch nie je možné generalizovať.
Každá rastlinná potravina obsahuje iné spektrum fytochemických látok. Na základe ich preukázaného účinku a obsahu má potom zmysel riešiť, či je pre konkrétnu individualitu vhodná alebo nie.

Dobrý deň,
rada by som sa zamyslela nad kvalitou rastlinných nápojov. Pokiaľ sa pozrieme na zloženie orechových mliek - majú všetko v peknom pomere a približujem sa klasickému mlieku. Pokiaľ sa zamyslím nad výrobou mlieka z obilnín (ryža, ovec, pohánka...), príde mi to vlastne ako voda s múkou. Obsah živín tiež nie je úplne dobrý as cenovkou okolo 60kč, je to skutočne na zamyslenie. Odporúčate aj vy preferovať skôr orechové mlieka?
Veľmi ďakujem

Tu sa zamýšľate správnym spôsobom. Orechové nápoje sú skutočne nutrične bohatšie ako obilné, pomer cena/výkon tak vychádza lepšie. Obilné nápoje ale úplne nezatracujme, niektoré výrobky obsahujú zaujímavý podiel beta-glukánov, čo je s ohľadom na ich vplyv na imunitný systém cenná informácia (najlepšie by na tom mali byť ovsené produkty).

Dobrý deň,
zaujímal by ma, prosím, váš názor na rastlinné mlieka pre deti.
Ďakujem veľmi za cenné informácie v kurze.

Rastlinné mlieka (správne nápoje, pretože legislatíva povoľuje označovať ako mlieko len produkty mliečnych žliaz cicavcov) sú zaujímavou alternatívou, treba ale s nimi vedieť pracovať:
1. Najdôležitejšia je kvalita výrobku, tzn. takýto produkt by nemal obsahovať aditíva, najlepšie ani sladidlá.
2. Jedným z dôležitých kritérií kvality je obsah bielkovín, ideálny je v rozmedzí 2-3%.
3. Tieto rastlinné produkty nie sú (z princípu ani nemôžu) byť plnohodnotnou náhradou za živočíšne mliečne výrobky, pretože majú vždy odlišné zloženie. Všeobecne sa neodporúča nimi NAHRADZOVAŤ mliečne výrobky v dojčenskom a batoľacom veku, ako doplnková súčasť stravy sú ale v poriadku. Myslite na to, že hlavná kritika na ne smeruje z dôvodov:
A) Menšieho podielu bielkovín,
B) Nízkeho zastúpenia vápnika (ktorý je navyše rastlinného pôvodu, takže horšie biologicky využiteľný),
C) Často aj vyššieho množstva antinutričných látok, ktoré sú nebezpečné predovšetkým pre dojčatá a batoľatá.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi