Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Náhradné sladidlá

Náhradné sladidlá sú látky používané na nahradenie cukru v potravinách a nápojoch. Sú obľúbené najmä medzi ľuďmi, ktorí sa snažia obmedziť príjem cukru, či už kvôli kontrole hmotnosti, zdravotným dôvodom, ako je diabetes, alebo jednoducho z dôvodu zdravšieho životného štýlu. Náhradné sladidlá môžu byť syntetické, ako je aspartám, sacharín alebo sukralóza, alebo prírodné, ako je stévia alebo xylitol.

Z hľadiska zdravia a výživy sú náhradné sladidlá často považované za zdravšiu alternatívu k cukru, pretože obsahujú menej alebo žiadne kalórie a nespôsobujú nárast hladiny cukru v krvi. Avšak, niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia náhradných sladidiel môže viesť k zvýšenej chuti do jedla a príjmu kalórií, čo môže paradoxne viesť k priberaniu na váhe. Navyše, niektoré syntetické sladidlá boli spojené s potenciálnymi zdravotnými rizikami, vrátane zvýšeného rizika rakoviny. Prírodné sladidlá sú všeobecne považované za bezpečnejšie, ale aj tak je dôležité ich konzumovať s mierou.

Ako sú na tom umelé sladidlá? Sú naozaj zlé len v tom, že vzniká závislosť od sladkého? Ktoré umelé sladidlá sú bezpečné a vhodné pre ľudí s cukrovkou? Konkrétne by ma zaujímal Erytritol.
Ďakujem

Označenie "zlé" pre umelé sladidlá nie je úplne dobre vypovedajúce. Majú jednoznačnú výhodu v nízkom až nulovom obsahu energie, na stranu druhú – rovnako ako akékoľvek iné sladidlá – zbytočne zvyšujú či zosilňujú väzbu na sladkú chuť, čo môže viesť až k závislosti na sladkom. Ak hľadáte v(ý)hodné sladidlo pre diabetikov, považujte za jednoznačného favorita zdroje inulínu (napr. čakankový sirup) - sú prírodného pôvodu, s veľmi nízkym podielom energie a súčasne plnia funkciu prebiotika.

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal na súvislosť konzumácie náhradných sladidiel s kávou. Dalo by sa predpokladať, že glykemická špička sa spolu s kofeínom bude vzhľadom na rýchlejšie vstrebávanie zvyšovať aj napriek ich nižšiemu glykemickému indexu? Je teda rozumné obmedziť u klientov s prediabetes kávu aj napriek jej benefitom, aby sa zaťaženie pankreasu obmedzilo a hodnota glykovaného hemoglobínu, teda trojmesačného cukru, sa rýchlejšie normalizovala?

Pokiaľ ide o náhradné sladidlá, ktoré sú nízkokalorické (čo sú prakticky všetky), nehrozí riziko neprimeraného zvyšovania krvnej glykémie ani v kombinácii s kávou.
Debatovať možno o tom, či je káva zdraviu prospešná, pretože zdravotné benefity, ktoré sa o nej prezentujú, sú väčšinou vztiahnuté k zdravej populácii, a súčasne u jedincov s poruchami metabolizmu sa ukazuje, že jej vedľajšie účinky ovplyvňujú zdravie v oveľa väčšom rozsahu. Navyše je potrebné brať do úvahy individualitu jedinca, pretože metabolizácia kofeínu je riadená primárne genetikou, od čoho sa odvíja celkový vplyv konzumácie kávy na každého z nás. U diabetikov nie som zástancom používania náhradných sladidiel nielen z dôvodu, že sú zbytočné (= sladidlá nie sú nevyhnutné), ale aj preto, že sú vo svojom zmysle kontraproduktívne. Ak chcete robiť výnimky, používajte zdroje inulínu (napr. čakankový sirup), ktorý funguje aj ako prebiotikum.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi