Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Korenie

Korenia sú dôležitou súčasťou stravy, ktorá pridáva chuť a arómu do jedla, ale tiež prináša množstvo zdravotných výhod. Často sú zdrojom antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a zápalmi. Niektoré korenia, ako je kurkuma, zázvor alebo cesnak, sú tiež známe svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Korenie väčšinou podporujú procesy trávenia.

Dobrý deň,
prosím o váš názor na problematiku korenia, konkrétne škorice. Je rozdiel medzi škoricou ceylonskou a čínskou? Je čínska škorica ochudobnená o niektoré látky? Alebo má ceylonská škorica nejaké ďalšie prednosti oproti činskej? Je pravdou, že ceylonská napomáha viac procesu trávenia ako čínska alebo je to len marketingový ťah?
Ďakujem za odpoveď.

Škorica ceylonská (je označovaná ako "pravá") obsahuje podstatne menej aromatické látky kumarínu, než škorica čínska (kassiová). Tento alkaloid je silne toxický (zaťažuje pečeň), je rozumnejšie preto preferovať škoricu ceylonskú, ktorá má jemnejšiu a výraznejšiu chuť, z dôvodu odlišného spôsobu spracovania je ale aj drahšia.

Dobrý deň,
zaujímal by ma Váš názor na zavádzanie korenia a byliniek u tých najmenších. Čomu sa radšej vyhnúť a prečo, čo naopak môžem bez obáv dať.
Veľmi Vám ďakujem za odpoveď aj cenné rady v celom kurze.

Pri používaní korenia a byliniek je treba postupovať uvážene. U batoliat je jednoznačne nutné sa vyhýbať nadmernému príjmu soli, ďalej potom ostrým druhom korenia, aromatickým bylinám a rastlinám ovplyvňujúcim funkciu nervovej sústavy a hormonálneho systému (stimulanty, adaptogény...). S rastúcim vekom sa postupne tieto pravidlá obmedzujú. Je nutné ale rešpektovať aj odlišnosť v prístupe k dávkovaniu, pretože všeobecná formulácia, že daná bylina nie je vhodná, ešte neznamená, že napr. v malom množstve nemôže byť použitá. Úlohu v tomto smere hrá obsah aktívnych látok, kvôli ktorým jednotlivé obmedzenia vznikajú. Pomerne transparentne je to riešené v oblasti doplnkovej výživy, kde sa eviduje konkrétny obsah rastlín a často aj zastupovanie aktívnych zložiek, pri bežnej strave sa ale hranice odporúčaní stierajú. Pokiaľ by som mal dať zmysluplnú radu, tak v detskej výžive kontolujte predovšetkým to, čo je v skutočnosti naozaj problematické, tzn. na prvom mieste jednoznačne obsah soli, ďalej potom ostré druhy korenia (korenie, paprika, karí...).

Dobry deň.
V lekciách bolo viackrát spomenuté, že niektoré druhy korenia je možné (vedľa namáčania, klíčenia, fermentácie, tepelnej úpravy...) použiť na zmiernenie nezadúceho nadýmania po konzumácii strukovín. Mohli by ste, prosím, upresniť, ktorá korenie sem patrí?
Ďakujem.

Týchto je celý rad, jedná sa primárne o druhy, ktoré podporujú tvorbu zažívacích enzýmov a štiav, čím zefektívnia celý proces trávenia. Najvýznamnejšie sú rasca, koriander, ligurček, korenie, fenikel, zázvor, prípadne zmesi typu karí.

Dobrý deň, pán Jelínek,
zaujalo ma tvrdenie o pridávaných farbivách (napr. Rhodaminu) do korenia ako kurkuma, chilli atď. Existuje nejaký spôsob ako zistiť, či konkrétne kupované korenie toto farbivo obsahuje? Je to nejako vôbec dohľadateľné? Jedná sa o moje vcelku dosť používané korenie a predstava, že spoločne s ním do svojho tela dávam škodlivé farbivá ma desí :-).
Ďakujem.

Informácie o zložení výrobku musí každý výrobca/predajca potraviny jasne deklarovať, platí to aj pre nebalené produkty. Legislatíva v EÚ je v tomto smere nekompromisná a prehrešky vie riešiť pomerne efektívne. V prípade niektorých nepovolených farbív, kam patrí aj Rhodamin, sa na voľnom trhu musí jednať o náhodu, aby sa vám takýto produkt dostal do rúk - aj keby takáto situácia nastala, s najväčšou pravdepodobnosťou to nezistíte, pretože výrobca z pozície páchaného podvodu nebude túto informáciu uvádzať na etikete.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi