Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Káva

Káva je celosvetovo obľúbený nápoj, ktorý je známy svojimi povzbudzujúcimi účinkami. Obsahuje kofeín, ktorý stimuluje nervový systém a môže pomôcť zlepšiť fyzický výkon, zvýšiť bdelosť a zlepšiť náladu. Káva je tiež zdrojom množstva látok, ktoré podporujú imunitný systém, prípadne vykazujú antioxidačné vlastnosti. Vysoká konzumácia kávy z dôvodu obsahu kofeínu môže viesť k nespavosti, nervozite a zvýšenému srdcovému tepu u niektorých ľudí.

Dobry den,
zaujimalo by ma ako to je z bezkofeinovou kavou. Su rozporne tvrdenia kde niekto tvrdi ze aj tak obsahuje kofein a niekto ze nie ...
Vedeli by ste mi povedat k akemu nazoru sa priklanate Vy ? Ak obsahuje urcitu davku kofeinu tiez sa moze stat pitie bezkofeinovej kavy "Zavislostou"?
Dakujem

Aj bezkofeínová káva malý podiel kofeínu obsahuje (približne v množstve zodpovedajúcom 3-5 % pôvodného obsahu) - toto nie je názor, ale fakt vychádzajúci z technológií používaných na výrobu bezkofeínovej kávy. Konzumácia takej kávy závislosť na kofeíne nevyvolá, na to je jeho obsah príliš nízky.
Faktom ale je, že kofeín nie je jedinou stimulačne pôsobiacou látkou, niektoré z nich aj po procese dekofeinizácie v produkte v určitom množstve zostávajú. O vzniku určitej formy závislosti by mohla byť reč v situáciách, kedy by bol konzumovaný vysoký počet šálok takej kávy denne (napr. 10 a viac).

Dobrý deň.
Kolegyňa po vypití tureckej kávy pravidelne jej aj zvyšný lógr. Ďalej som sa tiež stretla s konzumáciou celých kávových zrniek ako súčasť španielskeho drinku. Nie je to príliš veľký šok pre organizmus (napr. kvôli vysokej koncentrácii kofeínu alebo aj z iných dôvodov)? Prípadne môže mať konzumácia logru nejaký pozitívny účinok? Ja ho totiž používam skôr na hnojenie kvetov :D.
Ďakujem za odpoveď.

Kávová sadlina je odpad, a ako s takým by sa s ňou malo aj zaobchádzať. Jej konzumáciu považujte za zdravotne rizikovú, v pravidelných dávkach či vyššom množstve môže z dôvodu vyššej koncentrácie niektorých látok podráždiť sliznicu tráviaceho traktu. Odborná literatúra uvádza aj schopnosť zvýšiť hladinu celkového aj LDL cholesterolu, za toto nesú zodpovednosť látky cafestol a kahweol.

Dobrý deň, pán Jelinek,
môže žena v tehotenstve piť zelený čaj alebo je to rovnaké ako s kávou z dôvodu obsahu teínu?
Niekde som čítala, že možno stravou matky pred otehotnením ovplyvniť pohlavie budúceho dieťaťa, ako sa na to pozeráte vy?
Pekný deň a ďakujem.

Počas tehotenstva je vždy vhodné obmedziť príjem kofeínu, to platí všeobecne. Zelený čaj je zdrojom tejto látky, takže odporúčania smerujú ku kontrole množstva aj tejto tekutiny. V porovnaní s čiernym čajom ale zelený obsahuje kofeínu menej, navyše sú benefitom antioxidačné látky, takže nie je nutné zelený čaj vyraďovať zo zoznamu potravín.
Čo sa týka ovplyvnenia pohlavia dieťaťa stravou matky pred otehotnením, neexistuje žiadny vedecký dôkaz, ktorý by to potvrdil. Pohlavie dieťaťa je určené geneticky a je náhodné. Existuje ale množstvo výskumov, ktoré poukazujú na vzťahy a súvislosti s vplyvmi vonkajšieho prostredia vrátane kvality stravovania (obsah energie, zastúpenie živín...), tieto ale nie sú preukázateľné.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať, či do pitného režimu počítať tekutiny typu – káva, čierny čaj, vývary. Sú rôzne názory, tak by som rada poznala Váš pohľad. Ja osobne by som to tam zaraďovala aj napriek tomu, že káva a čaj majú mierne močopudné účinky. Poznám ľudí, ktorí vodu takmer nepijú, len kávu a čaj.
Ďakujem.

Do pitného režimu sa štandardne zahŕňajú tekutiny, ktoré plnia účel hydratácie organizmu. Táto definícia ale nie je úplne jednoznačná, pretože napr. káva alebo čaj obsahujú látky s močopudným účinkom, čo nezodpovedá predstavám o plnohodnotnej hydratácii. Problém u týchto tekutín je ale v tom, že močopudne nepôsobí úplne na každého, ich diuretický účinok je silne individuálny. V takejto situácii sa samozrejme ťažko paušalizuje, ale väčšinou sa tieto nápoje do pitného režimu radia (podobný problém je aj s tekutinami obsahujúcimi alkohol).
Vývary sú tiež väčšinou považované za súčasť pitného režimu, sú ale zaťažené faktorom osmolality - pokiaľ je ich "hustota" (= obsah živín) príliš vysoká, sú kategorizované ako potravina, nie tekutina určená na hydratáciu.

Dobrý deň,
je vhodné užívať guaranu počas PMS/pred menštruáciou, ak športujem a potrebujem energiu a silu v období tréningu? Alebo skôr nechať hormóny prirodzene fungovať a „zmieriť“ sa s menšou energiou?
A ešte jedna otázka, aký má vplyv na fungovanie kombinácií s kávou? Či nevyvolá nepríjemné chvenie, potenie až stavy úzkosti, pokiaľ človek užíva 1-2 stredne silné kávy denne?
Ďakujem vopred za odpoveď, pekný deň :)

Guarana disponuje menšími vedľajšími účinkami ako káva, z tohto pohľadu sa môže javiť ako výhodnejšia. Stále je ale zdrojom kofeínu, ktorému je lepšie sa v priebehu PMS vyhýbať. Ako alternatívu vyskúšajte adaptogény, majú podstatne priaznivejší vplyv na priebeh PMS. Kombináciou guarany s kávou síce stimulujete nervovú sústavu a srdcovo-cievny systém k vyššej aktivite, rastie ale riziko synergizmu pri vedľajších účinkoch. Aj napriek tomu, že záleží na metabolickej individualite jedinca, tzn. vo vzťahu ku kofeínu na schopnosti túto látku efektívne odbúravať, skúste sa tejto kombinácii vyhýbať, zbytočne tým stresujete celý organizmus. Otestujte vplyv adaptogénov s ginkgo, je to výhodnejšia cesta.

Zdravím.
To, že káva všeobecne neprospieva nášmu zdraviu vieme, ja by som sa rada spýtala na Váš názor na kofeín obsiahnutý v káve ako spaľovača tuku (veľa ľudí má zafixované, že najlepším spaľovačom tuku je poriadny turek ráno a nalačno :-) ).
Ďakujem za odpoveď.

Kofeín ako priamy spaľovač tukov v podstate nefunguje, jeho vplyv je nepriamy – podporuje aktivitu autonómnej nervovej sústavy, cez ktorú dochádza k zrýchľovaniu metabolických dejov. Pokiaľ je súčasťou redukcie hmotnosti aj pohybová aktivita, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že celý proces bude prebiehať trochu rýchlejšie. V tomto smere ale nečakajte žiadne zázraky, navyše počítajte s rizikom, že kofeín nebude fungovať úplne pri každej individualite. U doplnkov stravy (spaľovača) oi kalkulujte aj s obsiahnutými dávkami kofeínu, ktoré sú v jednej dávke často mnohonásobne vyššie, než v káve, budete tak konfrontovaní s dopadmi predávkovania. Konzumácia kávy ráno nalačno nie je úplne šťastné rozhodnutie - látky vznikajúce pri prepálení môžu dráždiť sliznicu tráviaceho traktu, kofeín sa navyše rýchlo vstrebáva a zvyšuje stresové prejavy organizmu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Viac o Martinovi Jelínkovi