Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Karnitín

Karnitín je látka, ktorá hrá kľúčovú úlohu v produkcii energie tým, že transportuje mastné kyseliny do bunkových mitochondrií, kde sú spaľované a vytvára sa energia. Je prirodzene prítomný v srdci a svalových bunkách. Je tiež dostupný ako doplnok stravy a je populárny medzi športovcami pre zlepšenie výkonu a vytrvalosti. Jeho bohatým zdrojom v strave je predovšetkým červené mäso, je ale tiež prítomný v menších množstvách v niektorých rastlinných potravinách, ako sú orechy a semená. Pre vegetariánov a vegánov môže byť doplnenie karnitínu dôležité, pretože ich strava obvykle obsahuje menej tohto živinu. Karnitín môže tiež prispievať k chudnutiu tým, že podporuje spaľovanie tukov, a môže mať prospešné účinky na kardiovaskulárne zdravie.

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal, či je problematické užívanie karnitínu na lačný žalúdok (napr. desiatky minút pred ranným aero počas) - na jednom balení som čítal, že to výrobca neodporúča.
Ďalej by ma zaujímalo, akom časovom odstupe pred aeróbnym športom je vhodné doplnok užiť.

Problematické je to len v situáciách, keď užívaný doplnok obsahuje aditíva, na ktoré je jedinec citlivejší. Ide tak o silne individuálny faktor, ktorý je možné kontrolovať voľbou kvalitnejšieho výrobku. Všeobecne platí, že ak je karnitín v tekutej forme, vstrebáva sa rýchlejšie, je preto vhodné ho užiť krátko pred športovým výkonom (5-20 minút), čo v podstate vylučuje konzumáciu pevnej zložky stravy. Určitým kompromisom môže byť kombinácia doplnku s tekutou výživou (= hypertonickým nápojom).
Ak pracujete s tabletami alebo kapsulami, je proces vstrebávania aktívnej látky podstatne pomalší, použitie takého výrobku sa preto posúva dlhšie pred výkonom (40-60 minút). Tu naopak platí, že pevnú formu suplementu je výhodnejšie zjesť s jedlom, pretože strava vyprovokuje produkciu tráviacich a zažívacích enzýmov, dôjde tak k efektívnejšiemu spracovaniu obsahu celého doplnku.

Dobrý deň,
mám otázku na karnitín. Časť klientov /chudnúcich/, užívajúcich karnitín, vykazuje efektívnejšie spaľovanie tukov, avšak za cenu vyšších hodnôt "zadržiavanej vody". Frekvencia aeróbneho pohybu je 3x týždenne po dobu 50 tich - minút. Veľmi často potom klient na váhe vykazuje väčší prírastok celkovej hmotnosti a ideme „odvodňovať“. Nedokážem si toto vysvetliť, prečo sa tomu deje.
Ďakujem

Karnitín by nemal mať priamy vplyv na zadržiavanie vody v tele. Predovšetkým je otázka, o akú vodu sa jedná, teda či hodnotíte medzibunkovú alebo vnútrobunkovú. Pokiaľ začnete užívať látky typu karnitínu pre redukciu hmotnosti, ktorá je kombinovaná s pohybovou aktivitou, a dôjde k zníženiu podielu tukovej hmoty, pomerovo sa zvýši podiel svalového tkaniva, teda aj vody (viazanej na svalovú hmotu). Ak máte prístroj, ktorý vie merať aj zastúpenie medzibunkovej vody, malo by v takýchto prípadoch vždy dochádzať k jej úbytku (snáď s výnimkou situácií, kedy je pohyb intenzívnejší, človek sa viac potí a stratu minerálov potom nahrádza vyšším príjmom soli bez toho, aby ste to ako poradca mal pod kontrolou). Teoreticky je ešte možné, že jedinci s preťaženým lymfatickým systémom môžu reagovať zadržiavaním vody na príjem niektorých aditív (doplnky stravy s karnitínom v tekutej forme obsahujú konzervačné látky aj ochucovadlá), viac by som sa ale prikláňal k prvému uvádzanému variantu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi