Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Histamínová intolerancia (HIT)

Histamínová intolerancia je stav, kedy telo nie je schopné efektívne odbúravať histamín – chemickú látku, ktorá sa prirodzene vyskytuje v niektorých potravinách. Histamín je tiež produkovaný telom ako súčasť imunitných reakcií. Pri histamínovej intolerancii môže konzumácia potravín s vyšším obsahom histamínu, ako sú zrelé syry, alkohol, konzervované potraviny, niektoré druhy rýb a ďalšie, viesť k rôznym nepríjemným príznakom (bolesti hlavy, zažívacie ťažkosti, kožné vyrážky, únavu a ďalšie).
Neexistuje žiadny štandardný test na diagnostikovanie histamínovej intolerancie, preto je HIT často diagnostikovaná na základe príznakov a odpovede na diétu s nízkym obsahom histamínu. Liečba zvyčajne zahŕňa diétu s nízkym obsahom histamínu a lieky blokujúce alebo obmedzujúce účinky histamínu.

Dobrý deň,
prečo je ako nevhodná potravina pri HIT uvedená kreveta? Je to kvôli tomu, že ich u nás nemožno jesť čerstvé, alebo ide o niečo iné?

Áno, morské plody podliehajú pomerne rýchlemu rozkladu, v rámci ktorého dochádza k zvýšenej tvorbe histamínu. Je preto vhodnejšie sa takýmto potravinám preventívne vyhýbať. V praxi sa tieto situácie riešia tak, že najprv vylúčite všetky potenciálne rizikové potraviny, následne ich postupne skúšate znovu zaraďovať do jedálnička a sledujete, ako telo reaguje. Často sa stáva, že potraviny, ktoré sú bežne prezentované ako nevhodné, môžu niektorí jedinci postihnutí HIT bezpečne konzumovať.

Dobrý deň pán Jelínek.
V lekcii uvádzate, že existujú probiotické kultúry, o ktorých je známe, že jednoznačne prejavy HIT zhoršujú, a naopak aj také, ktoré majú prospešný vplyv. Negatívny vplyv majú Lactobacillus casei a Lactobacillus bulgaricus. Pozitívny vplyv potom Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum. Keďže moja žena má HIT, snažil som sa nájsť na podporu črevného mikrobiomu vhodný doplnok podľa informácií viď. vyššie. Našiel som produkty, ktoré obsahovali napríklad 2 pozitívne kmene a napríklad aj nejaké ďalšie alebo aj 4 pozitívne, to už som jasal, ale 1 negatívne. V tej súvislosti sa chcem opýtať, či jeden neg. kmeň oproti 4 pozitívnym, keď každý je zastúpený v rovnakom množstve môže ovplyvniť celkový výsledok negatívne a je lepšie vybrať výrobok napríklad iba s 2 poz. kmeňmi alebo nie.
Ďakujem.

To je dobrá otázka :-) Keďže sa jedná o pomerne novú vec vo výskumoch výživy, nie je odpoveď úplne jednoznačná, a to navyše vo vzťahu k HIT, u ktorej je potrebné postupovať individuálne v zmysle testovania jednotlivých možností a sledovania reakcii organizmu. Navyše sa neustále objavujú nové štúdie, ktoré posúvajú poznanie ďalej, výrobcovia tak nemajú šancu tak rýchlo reagovať a meniť zloženie svojich výrobkov. Jeden negatívne pôsobiaci kmeň môže (ale teoreticky nemusí, čo zistíte až po jeho vyskúšaní) ovplyvniť celkový výsledok. Pokiaľ chcete mať istotu, tak choďte cestou voľby "bezpečnejšie" varianty, iná cesta tu bohužiaľ nie je.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi