Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Doplnky stravy

Doplnky stravy sú produkty určené na doplnenie bežnej stravy s obsahom koncentrovaného množstva živín alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Vyrábajú sa v rôznych formách - ako tablety, kapsule, tekutiny, prášky a pod. Sú vyrábané tak, aby poskytovali živiny, ktoré nemusia byť dostatočne zastúpené v bežnej strave jedinca.

Dobrý deň, pán Jelínek,
aké množstvo cesnaku denne je vhodné pre človeka s nízkym tlakom? A čo by ste prosím odporučili na zvýšenie tlaku?
Ďakujem

V tomto prípade záleží na tom, v akej kvalite (= obsahu aktívnych živín) aj forme (surový x tepelne upravený x doplnok stravy...) cesnak konzumujete. Tepelná úprava ničí prevažnú väčšinu látok znižujúcich krvný tlak, u doplnkov stravy zase rozhoduje spôsob technologického spracovania výrobku, tzn. aké množstvo aktívnych zložiek výrobca v produkte garantuje. V praxi je tak bežné, že niektoré suplementy nemajú prakticky žiadny vplyv, iné naopak ovplyvnia tlak výrazným spôsobom.
Krvný tlak najlepšie zvýšite stresom alebo fyzickou aktivitou (druhá varianta je vo vzťahu k zdraviu podstatne výhodnejšia :-).

Dobrý deň,
chápem správne, že kvercetín nemožno v strave ujsť v množstve, ktoré je pri suplementácii? Dajme tomu že v bežnej 50 mg, v špecializovanej viac, ale nie 500 mg? A že v tomto prípade má suplementácia vždy zmysel?

V podstate nie je možné za normálnych podmienok prijať na dennej báze také vysoké množstvo kvercetínu, suplementácia tu má svoj jasný význam. Ide o jeden z typických príkladov toho, akú úlohu v kvalite výživy môžu hrať doplnky stravy.

Dobrý deň,
môžte prosim napisat, ktorá echinacea spĺňa obidve kritéria, nakoľko u preparátov dostupných na trhu nepíšu obsah obidvoch látok dakujem

Pokiaľ budete vyberať preparát s obsahom echinacei, vždy s ohľadom na jeho kvalitu hľadajte na etikete informácie o obsahu týchto dvoch látok (kyseliny cichorovej a alkamidov). Pokiaľ nebudú uvedené, je jasné, že produkt neobsahuje štandardizovaný extrakt, nemá tak zmysel doplnok vôbec kupovať. Echinácia patrí medzi najpredávanejšie byliny na svete, táto výnimočnosť bohužiaľ prináša zo strany výrobcov doplnkov stravy aj podvodnej manipulácie s kvalitou. Analýzy dokonca ukazujú, že sú bežné situácie, keď výrobca garantuje obsah štandardizovaného extraktu, tento sa ale v skutočnosti vôbec nenachádza. V oblasti doplnkovej výživy je takový prístup častý a spotrebiteľ má v podstate dve možnosti, ako získať kvalitný produkt:
1. Prvá je voľba na základe certifikácií, najlepšie od nezávislých spoločností (ak ich výrobca/predajca má, vždy sa nimi chváli).
2. Druhá potom priebežné testovanie vybraných výrobkov.

Dobrý deň,
rada by som sa teda spýtala, aké odporúčate dávky jednotlivých vitamínov pre profesionálneho športovca (príklad kolektívny šport, žena, 25 rokov a tréning 7-9x týždenne a 1-2x stretnutie)..? Je vôbec možné v tomto prípade získať všetky vitamíny zo stravy alebo treba užívať doplnky stravy?
Ďakujem a prajem pekný deň

V tomto prípade nejde ani tak o to, čo by som odporučil ja, ale čo v skutočnosti športovec potrebuje. Všeobecne (= pre polupláciu) sa prezentuje, že s rastúcou fyzickou a psychickou záťažou rastie aj (s)potreba mikroživín. Je ale potrebné sa vyhýbať akejkoľvek paušalizácii, pretože každý športovec disponuje odlišnými požiadavkami, ktoré sa odvíjajú nielen od jeho metabolického profilu, ale aj rozsahu záťaže. Navyše existujú rozdiely medzi vitamínmi rozpustnými vo vode av tukoch - hydrofilné látky si organizmus nevytvára do väčších zásob ako je to pri lipofilných zložkách, je možné ich preto bezpečne užívať vo vyšších koncentráciách (vo vzťahu k ich referenčnej hodnote).
Kalkulácia s referenčnými hodnotami a ich násobkami je ale ošemetná, pretože u každej látky sa navyše definuje jej bezpečná hranica, súčasne sa ešte rozlišuje medzi odporúčanou a terapeutickou dávkou. Ideálne je vždy zaistiť také množstvo každej živiny, ktorá zodpovedá skutočným požiadavkám jedinca, čo ale naráža na problém v podobe voľby analýzy, ktorá by bola schopná stanoviť potrebné množstvo.
Celkom určite ale počítajte s tým, že v režime viacfázových tréningov nebude športovec schopný zaistiť všetky vitamíny v potrebnom množstve len zo stravy, pretože ich skutočná potreba sa väčšinou pohybuje v nižších násoboch ich RI. Vždy je preto vhodná podporná suplementácia, pri ktorej sa navyše rieši, či je vhodnejší multivitamín alebo príjem jednotlivých látok cez samostatné produkty, čo umožní lepšiu manipuláciu s dávkovaním.

Pekný deň,
chcela by som sa opýtať na Váš názor na doplnky stravy: vitamíny a minerály. Myslím, že nedokážem postrážiť ich každodenný príjem nad 100% v rámci stravy, je preto podľa Vás vhodnou voľbou niektoré základné vitamíny a minerály dopĺňať? Napr.: Vitamín C, B12, jód (v podobe arónie), Omega-3 a magnézium?
Ďakujem :)

Pokiaľ bude vaša strava vykazovať základné charakteristiky pestrosti, budete preferovať prirodzené, teda priemyselne nesprocesované potraviny, a súčasne nebudete experimentovať s redukčnými diétami vo výraznom energetickom mínuse, nemali by ste mať problém so zabezpečením základných dávok mikroživín. Všeobecne platí, že s rastúcou stresovou a fyzickou záťažou rastie aj potreba vyššieho príjmu týchto látok, v takýchto situáciách potom podporná suplementácia svoj zmysel má.

Dobrý deň,
prosím, aké doplnky stravy odporučiť žene vegetariánke na zníženie hladiny prolaktínu v krvi? Vysoká hodnota jej bola zistená z laboratórnych testov. Má veľmi nepravidelný a dlhý menštruačný cyklus, ktorý by rada zrovnala. Zatiaľ som jej odporučila drmek, macu a gingko bilobu. Je to správna voľba? Je výhodné ich kombinovať, alebo radšej užívať zvlášť? A má zmysel snažiť sa stav ovplyvniť napr. navýšením sóje v jedálničku? Veľmi ďakujem za odpoveď.

Poruchy hormonálnej regulácie sa pomocou úprav stravy a suplementácie riešia ťažko. Existujú situácie, kedy môžu výrazne pomôcť, bez zistenia príčiny problému sa ale výrazne znižuje pravdepodobnosť úspechu. Zvýšenie produkcie prolaktínu môže spôsobovať aj stres prípadne hladovanie. Často sa u vegetariánov, ktorí nesledujú nutričné hodnoty svojho jedálnička, stáva, že sú vo výraznejšom energetickom mínuse, čo môže mať súvislosť. To ale považujte za teoretickú špekuláciu, pretože na zvýšení hladiny prolaktínu sa podieľajú aj užívaná antikoncepcia, psychofarmaká, antihypertenzíva, dochádza k nej pri poruche funkcie hypofýzy alebo niektorých nádorových ochorení.
Zvýšená konzumácia sóje zvýši príjem fytoestrogénov - pokiaľ by bola príčina stavu vo zvýšenej produkcii estrogénu, môže vyšší príjem fytoestrogénov pôsobiť protiestrogénne. Na druhú stranu ale všeobecne platí, že vegetariáni majú pomerne dostatočný príjem fytoestrogénov v porovnaní so všežravou populáciou. Suplementácia drmku má zmysel, ostatnými menovanými doplnkami neublížite.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať, či je možné radiť medzi doplnkami stravy aj homeopatiká? Alebo sa skôr radí medzi liečivá aj keď to lekári nepočujú veľmi radi. Ďalej sa v dnešnej dobe veľa diskutuje o zlom vplyve doplnkov stravy na ľudský organizmus. Ako spoznať ktorý doplnok je skutočne účinný?
Ďakujem

Homeopatiká sú v podstate vlastne definovanou triedou. Z hľadiska svojho účinku je možné ich vnímať ako liečivo, legislatíva k nim ale tak nepristupuje. Každá krajina na svete ich na tomto poli vníma inak, v SR stojí bohužiaľ trochu „bokom“. Všetko je otázkou prístupu a uhla pohľadu, pretože záleží na tom, či k ich účinku pristupujeme z pozície viery, alebo naopak vedenia (ortodoxná veda sa k nim stavia odmietavo a je presvedčená, že ide iba o placebo efekt).
Účinný doplnok spoznáte jedine tak, že ho vyskúšate. Seriózni výrobcovia sa snažia predkladať čo najviac informácií, aby presvedčili zákazníka, že práve ich produkt naozaj stojí za to. V praxi má zmysel sa orientovať na tieto tvrdenia, pretože často neklamú. Navyše je to mnohokrát jediná cesta, ako sa dobrať informácií o kvalite materiálov, z ktorých sú vyrábané. V oblasti účinku (konkrétneho vplyvu na metabolizmus) ale nikdy nenahradí vlastnú skúsenosť.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ohľadom užívania doplnkov stravy s obsahom jódu. Ak je v zložení uvedený jodid draselný alebo jodičnan sodný, znamená to, že sú syntetického pôvodu a nie je to teda najlepšia voľba? Aký zdroj jódu by v rámci doplnkov stravy bol najvhodnejší?
Ďakujem.

Tieto minerály nie sú syntetického pôvodu, jedná sa o bežne používané anorganické soli. O týchto sa všeobecne tvrdia, že majú nižšiu biologickú využiteľnosť ako organické soli, rozdiel však nie je možné číselne vyjadriť, pretože do procesu vstupuje celý rad faktorov, ktorých rozsah aj vplyv sa líši s individualitou jedinca. Jedinou výhodou týchto doplnkov je fakt, že množstvo jódu v nich je deklarované, používateľ tak vie, koľko danej látky (vo vzťahu k jej referenčnej hodnote) prijíma. Pokiaľ sa chcete orientovať na príjem organických foriem jódu, je výhodné používať v kuchyni aróniu alebo morské riasy. V prípade rias je koncentrácia jódu enormne vysoká, je preto rozumné konzumovať iba malé množstvá. Obavy o predávkovaní jódom v tejto podobe sú u zdravého jedinca zbytočné, pretože organizmus cez homeostatické systémy vylučuje prebytok látok rozpustných vo vode, kam patrí aj jód.

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, ktorá forma doplnku horčíka sa Vám zdá ako najvhodnejšia – pre dospelého človeka. Či vidíte nejaký zásadný rozdiel v efekte užívania tabliet, alebo napr. rozpustné vrecká v ústach a či je dôležité konkrétne formy užívať na jedenie, alebo nie.
Vopred ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

To je otázka do zložitejšej debaty, pretože o efektivite podpornej suplementácie rozhoduje hneď niekoľko faktorov a je ťažké rozhodnúť, ktorý z nich má väčšiu váhu. V základe sa rieši to, v akej forme sa horčík v doplnku nachádza. Trh ponúka z organických foriem malát, citrát, bisglycinát, laktát, treonát, laurát a pod., z anorganických napr. oxid horečnatý, uhličitan horečnatý alebo síran horečnatý. Všeobecne platí, že organické formy sa lepšie vstrebávajú, preto sa argumentácia vedie v ich prospech.
Iným kritériom pre voľbu môže byť obsah elementárneho horčíka v jednej dávke. Jeho množstvo je v priemere výrazne vyššie u anorganických foriem, ktoré sa ale pýšia (všeobecne prezentovanou) nižšou vstrebateľnosťou (v rozdiele až jedného rádu). Toto sa ale stáva diskutabilné v situácii, keď výrobca doplnku s obsahom anorganickej formy (ktorá je výrazne lacnejšia) pridá k horčíku vybrané rastlinné materiály (extrakty, koncentráty), kde prítomnosť fytochemických látok (teda organického zdroja) má potenciál navyšovať biologickú dostupnosť horčíka v tele. A práve v tomto okamihu vzniká výzva, ktorým smerom sa vydať – či farmakologicky overenou cestou merateľného výsledku, alebo naopak rešpektovať holistický poriadok prírody a neriešiť jednosmerný pohľad.
Mňa osobne je bližšia synergia prírodných zákonitostí, odpovedať si tu ale musí každý sám.

Dobrý deň,
v súvislosti s celiakiou by som sa rada spýtala, ako je to so vstrebávaním živín v tenkom čreve zo suplementov? Myslím si, že keď sa živiny z potravín nevstrebávajú, nebudú sa vstrebávať ani z doplnkov stravy a zbytočne nimi zaťažujeme organizmus. Je teda jednou z možností, že sa živiny dodajú intravenózne?
Ďakujem za odpoveď a prajem krásny deň.

Živiny sa v tenkom čreve postihnutom celiakiou vždy vstrebávajú, iba s ohľadom na stupeň a rozsah poškodenia sliznice v obmedzenom množstve, čo je ale otázkou individuality jedinca. Vznikajú tak situácie, keď zhoršená úroveň vstrebávania živín môže spôsobiť nutričnú deficienciu, v praxi sa toto deje najčastejšie v kontexte dlhodobého trvania takého zdravotného stavu. V danej situácii má potom zmysel ísť cestou suplementácie, pretože látky z doplnkov sa vždy vstrebávajú efektívnejšie (= vo väčšom množstve), než zo stravy. Pokiaľ sa doplnky nepredávkujete, je zbytočné mať akékoľvek obavy z nežiaducej záťaže na organizmus.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, doplnky stravy sa nemajú zapíjať kávou, čo je zrejmé. Väčšina ľudí zapíja doplnky vodou, ale napríklad na raňajky majú aj kávu. Má to na využiteľnosť doplnkov vplyv? Mal by byť teda tu nejaký časový rozostup?
Ďakujem

Časový odstup je výhodnejší predovšetkým pri doplnkoch s obsahom látok rozpustných vo vode, ktoré má telo po konzumácii močopudných prostriedkov, kam káva patrí, tendenciu vo zvýšenej miere vylučovať. Konkrétny časový odstup je ale relatívny, neexistuje tu žiadna paušálna metrika - všeobecne za "bezpečný" odstup považujte desiatky minút.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či užívanie doplnkov stravy, ktoré priamo podporujú funkciu imunitného systému (beta-glukány, colostrum alebo iné) môžu znižovať účinok očkovania, pokiaľ sú dlhodobo používané? Alebo až taký vplyv nemajú?
Ďakujem

Tieto doplnky stravy vo vzťahu k očkovaniu nepredstavujú žiadny problém. Všeobecne tu platí, že suplementy podporujú činnosť nešpecifickej časti imunitného systému, zatiaľ čo očkovanie je zamerané na stimuláciu špecifickej protilátkovej imunity. Môžete ich tak užívať bez obáv.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na Váš názor na aditívum v doplnkoch stravy - magnézium stearate. Niekde sa píše, že je to pre telo prirodzená látka, ktorú bežne prijímame v potrave, niekde som zase čítala, že môže vytvárať film a sťažovať vstrebávanie niektorých živín – je to vôbec fyzikálne možné, aby látka prijímaná v malom množstve v doplnku stravy mohla niečo takého spôsobiť? Ďakujem.

Stearan horečnatý sa používa najčastejšie ako protispekavá látka a plnidlo pri výrobe doplnkov stravy. Považuje sa za zdravú bezpečnú látku. Pretože je vo vode nerozpustný, objavujú sa občas názory, že v tráviacom trakte pri vyšších dávkach môže komplikovať vstrebávanie niektorých živín, toto ale nebolo potvrdené.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi