Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal, či je problematické užívanie karnitínu na lačný žalúdok (napr. desiatky minút pred ranným aero počas) - na jednom balení som čítal, že to výrobca neodporúča.
Ďalej by ma zaujímalo, akom časovom odstupe pred aeróbnym športom je vhodné doplnok užiť.

Problematické je to len v situáciách, keď užívaný doplnok obsahuje aditíva, na ktoré je jedinec citlivejší. Ide tak o silne individuálny faktor, ktorý je možné kontrolovať voľbou kvalitnejšieho výrobku. Všeobecne platí, že ak je karnitín v tekutej forme, vstrebáva sa rýchlejšie, je preto vhodné ho užiť krátko pred športovým výkonom (5-20 minút), čo v podstate vylučuje konzumáciu pevnej zložky stravy. Určitým kompromisom môže byť kombinácia doplnku s tekutou výživou (= hypertonickým nápojom).
Ak pracujete s tabletami alebo kapsulami, je proces vstrebávania aktívnej látky podstatne pomalší, použitie takého výrobku sa preto posúva dlhšie pred výkonom (40-60 minút). Tu naopak platí, že pevnú formu suplementu je výhodnejšie zjesť s jedlom, pretože strava vyprovokuje produkciu tráviacich a zažívacích enzýmov, dôjde tak k efektívnejšiemu spracovaniu obsahu celého doplnku.

Témy:        Chudnutie   Karnitín    

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi