Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň pán Jelínek,
rada by som sa spýtala, či je možné sa antioxidanty zásobiť aspoň trochu "do zásoby", keď je teraz v lete hojnosť lesných bobúľ, ostatného ovocia a zeleniny a keď je možnosť tieto konzumovať čerstvé z lesa, zo záhradky.
Ďakujem za odpoveď.

Telo je schopné vytvárať menšie zásoby niektorých živín, platí to aj pre antioxidanty. V základe je nutné rozlišovať medzi látkami rozpustnými vo vode a v tukoch. Lipofilné látky organizmus kumuluje na dlhšiu dobu, rádovo aj na mesiace (typickým príkladom je vitamín E alebo karotény). Naopak hydrofilné látky sú v prebytku vylučované, ich zásoby v tele sú krátkodobé (napr. vitamín C v závislosti od mnohých podmienok 1-2 týždne). S podobnými časovými hodnotami môžete počítať aj pri fytochemických látkach prijímaných z rastlín.

Témy:        Chudnutie   Antioxidanty    

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi