Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň, pán Jelínek,
čo si myslíte o vyšetrení črevného mikrobiomu, ktoré ponúka rôzne kliniky a laboratóriá? Odporučíte nejaké laboratórium, máte skúsenosť? Ďalej sa chcem opýtať, ak sa človek stravuje zdravo, hýbe sa, nefajčí, nepije, aké by ste konkrétne odporučil Lactobacily, probiotiká..?
Ďakujem za odpoveď.

Analýza mikrobioty svoj zmysel má, pretože poskytne informácie, ku ktorým sa iným spôsobom nedostanete. Je potrebné mať na mysli, že analytické metódy sa neustále vyvíjajú, do budúcnosti budú poskytovať oveľa presnejšie informácie, to platí aj o ich interpretácii. Určitou nevýhodou je cena vyšetrenia, pri nových technológiách je to ale bežné. Pokiaľ hľadáte vhodné laboratórium, vyberajte vždy na základe toho, čo za požadované financie ponúka, tzn. aké informácie poskytne a predovšetkým s akou mierou vzťahu k vašej individualite. V prípade suplementácie probiotikami je to jednoduché – trh sa veľmi rýchlo vyvíja, trendy smerujú buď k čo najširšiemu počtu kmeňov obsiahnutých v každej dávke, alebo naopak k zastúpeniu menšieho počtu špecifických zástupcov s cieľom ovplyvniť konkrétne metabolické pochody. Záleží teda na tom, kam cielite. Všeobecne ale platí, že neoľutujete, keď budete preventívne užívať prípravky so širším spektrom Lactobacilov.

Témy:        Chudnutie   Črevný mikróbiom   Lactobacilly 

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi