Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na trend držania rôznych diét. Z môjho okolia som počula, že niekto drží alebo držal keto diétu. Keto diéta je založená na nízkom množstve sacharidov, ale naše telo je predsa závislé na určitom množstve, aby fungovalo. Ako to teda naozaj je? Je to vôbec zdravé pre naše telo? Veď telu nedodávame všetky živiny v takej miere, aby mohlo správne fungovať.

U diét vždy záleží na tom, za akým účelom ich praktizujete a s ako výrazným nutričným obmedzením. Krátkodobé reštriktívne diéty sú pomerne účinným prostriedkom na rýchlejšiu redukciu telesného tuku, vždy ale nesú riziko určitej záťaže na metabolizmus, nemalo by sa s nimi preto manipulovať dlhodobo. Keto diéta je extrém, ktorý sa (bohužiaľ) stal módnym trendom. Väčšina zástancov tejto diéty si neuvedomuje spektrum rizík z nej plynúcich, to je ale v praxi v podstate normálne a bežné, pretože nutričná gramotnosť populácie je na pomerne nízkej úrovni. Ketóza je síce prirodzený metabolický stav, ktorý bol v histórii neoddeliteľnou súčasťou spektra podmienok a vplyvov, ktoré formovali ľudský genóm, nie je ale určená (= vhodná) na dlhodobé fungovanie. Má svoje výhody, ale aj spektrum negatív, všetko budeme ešte v kurze preberať. V praxi je zdravotne bezpečnejšie voliť také postupy (zmeny stravovania), ktoré toľko nezaťažujú metabolizmus - týchto je celý rad, v očiach bežného stravníka ale nie sú tak atraktívne, pretože neposkytujú dostatočne rýchle výsledky.

Témy:        Chudnutie   Sacharidy 

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi