Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Dobrý deň,
aký je Váš názor na situácie, keď sú prípady klientov, ktorí majú všeobecne stravu dlhodobo úplne nevyhovujúcu (chýbajú ovocie, zel., obilniny, zdravé tuky a pod.) a napriek tomu sú ich krvné testy čo sa týka vitamínov v poriadku? Je to dané práve tou vrodenou imunitou (sú skrátka lepšie do života vybavení odolnosťou)? Na začiatku kurzu uvádzate, že každý človek je, čo sa týka imunity, odlišne vybavený a niekto sa trochu "nadrie" aby imunita ako tak fungovala a iný pre to extra veľa robiť nemusí... Ako je to teda v rámci tejto lekcie "vitamíny" (prípadne minerály) zvlášť v prípadoch, keď niektoré vitamíny musíme dodávať z obmedzeného druhu potravín - z olejov, rýb či listovej zeleniny - a taký človek tieto potraviny nikdy ani nevidel?:) keď to poviem veľmi laicky - kde sa u neho ten dostatok vitamínov vezme, keď vôbec neje potraviny, ktoré sú pre ich zásobu nevyhnutné?
Ďakujem za Váš pohľad:)

Krvné testy nie sú pre hodnotenie nutričnej kvality stravy ideálnou (= presnou) metódou. Organizmus disponuje zložitými homeostatickými samoregulačnými systémami, ktorých úlohou je okrem iného udržiavať v krvi obsah vitamínov či minerálov na úrovni hodnôt s relatívne malým rozptylom. Pokiaľ je obsah sledovanej látky v strave podpriemerný, organizmus je schopný využívať jej zásoby, krvné testy tak nemusia odhaliť nedostatok v strave. Výnimkou sú situácie, kedy je príjem mikroživín extrémne nízky po dlhšiu dobu a vlastné zásoby sa vyčerpajú, telo potom nemá odkiaľ brať a množstvo danej látky klesne pod normu. Evolúcia nás vyformovala do stavu, v ktorom sme schopní zvládať pomerne veľkú záťaž, pružnosť aj adaptabilita systémov v tele sú pomerne veľké. Do tejto "schémy" je potrebné ešte zakalkulovať individualitu jedinca, teda jeho vlastné schopnosti reagovať na podmienky, a tie sa môžu veľmi výrazne líšiť. Výsledkom sú potom odlišnosti medzi ľuďmi, ktoré sa na prvý pohľad zdajú nelogické prípadne nespravodlivé, čo je ale dané prirodzenou tendenciou človeka hodnotiť realitu dominantne ľavohemisféricky (škatuľkovať, „atomizovať“...). Obsah živín v potravinách je veľmi pohyblivý, organizmus (ak nie je preťažovaný) dokáže "fungovať" aj s podstatne nižším príjmom, než sú bežne prezentované odporúčané denné dávky, hoci v takom stave nie vždy pracuje optimálne. Je potom otázka, ktorý systém v tele začne trpieť ako prvý a vznikne stav, ktorý označujeme ako „choroba“.
Cieľom by vždy mala byť rovnováha v príjme dostupných živín s priebežným sledovaním reakcií a spôsobu správania tela, ktoré ukazujú, či je náš prístup k stravovaniu v poriadku alebo nie.

Témy:  Chudnutie   Vitamíny 

Kam ďalej?

Viac o výučbovej
aplikácii ZOF.

Otestujte svoju
nutričnú gramotnosť.

Pozrite sa na našu
ponuku kurzov.

Ako naše kurzy hodnotia
absolventi.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Viac o Martinovi Jelínkovi