Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Citrusy

Citrusy sú skupinou ovocia, ktoré zahŕňajú pomaranče, citróny, grapefruity, limetky a mandarínky. Všeobecne sú známe svojim vysokým obsahom vitamínu C. Citrusy sú tiež významným zdrojom vlákniny, ktorá môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a podporovať zdravie tráviaceho systému. Ovocie obsahuje vysoký podiel vody, ich konzumácia tak pomáha udržovať hydratáciu.

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, pri ovocí ste písali, že zvýšené množstvo citrusov môže spôsobiť zahlienenie. Tu pri babských receptoch na odhlienenie, je voda s citrónom, takže krátkodobo to predsa len môže pomôcť? Poprosila by som Vás o krátke vysvetlenie procesu, pri ktorom mlieko zahlieňuje (pri chorobách sa bežne odporúča vysadiť mliečne produkty kvôli zahlieneniu).

Túto problematiku treba vnímať celostne, tzn. nepaušalizovať vplyv potravín na zahlienenie v zmysle "zjem danú potravinu a výsledkom je neprimeraná tvorba hlienu".
Najprv treba rozlišovať, o akej časti organizmu hovoríme, keď riešime vplyv potravín na zahlienenie. Niektoré látky v potravinách zvyšujú priamo produkciu hlienu na sliznici dýchacieho ústrojenstva, iné na tráviacom, ďalšie zase na vylučovacom systéme.
Ďalej je nutné brať do úvahy zdravotnú situáciu - u zdravého jedinca bude rozsah vplyvu podstatne menší, než v situáciách zdravotných/metabolických porúch. V neposlednom rade úlohu zohráva aj teplota prostredia a množstvo konzumovanej potraviny.
Typický príklad je uvádzaná voda s citrónom/limetkou, kde organické kyseliny z citrusu vyvolajú po konzumácii krátkodobo zvýšenú aktivitu slizničných buniek produkujúcich hlien. Vzhľadom na to, že množstvo šťavy z citróna/limetky je v porovnaní s konzumáciou celého plodu veľmi malé, zodpovedá tomu aj reakcia buniek v podobe celkovej produkcie hlienu. Tzn. menšia reakcia vyvolá nižšiu produkciu, čo umožní ľahšie vykašliavanie pri súčasnom vplyve nižšieho pH tekutiny hlien rozpúšťať.
Mlieko/mliečne produkty fungujú trochu inak – u zdravých jedincov nemajú vplyv na vznik zahlienenia dýchacieho ústrojenstva. Napr. v situácii laktózovej intolerancie ale majú schopnosť nepriamo podporovať vznik hlienu na črevnej sliznici, pri zápaloch horných dýchacích ciest potom zhoršujú stav existujúceho zahlienenia.

Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako je to s citrusmi a ovocím, ktoré u nás nerastú. Je chyba zaraďovať ich do každodenného jedálnička a hlavne počas zimy, alebo by bolo vhodnejšie držať sa lokálneho ovocia. Ako je to s ovocím, ktoré máme zamrznuté v mrazáku - maliny, jahody....a používame ich v zime - nenarušuje to teóriu ochladzovania a zahrievania organizmu, alebo stačí ich napr. uvariť po rozmrazení....
Ďakujem.

Chyba to určite nie je, len je treba si uvedomiť, že taká snaha nesie určitá „rizika“. Z termického hľadiska je väčšina druhov exotického ovocia typicky osviežujúca až ochladzujúca, citlivejší jedinci na toto budú vždy reagovať. Ďalej je tu faktor čerstvosti, kedy sa plody zberajú nezrelé a cestujú cez polovicu sveta. Proces ich dozrievania pri transporte a skladovaní až na malé výnimky (napr. banány) nie je nutrične plnohodnotný, k tomu pripočítajte riziko prítomnosti plesní či používaných chemikálií na ošetrenie povrchu potraviny. Racionálny pohľad na situáciu by mal vyústiť do rozhodnutia smerovať pozornosť k lokálnej produkcii, čo je nielen nutrične výhodnejšie, ale v podstate aj prirodzenejšie.
Mrazením ovocia jeho termiku neovplyvníte, táto charakteristika zostáva rovnaká.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi