Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Čaj

Čaj je nápoj, ktorý má svoje korene v Ázii, konkrétne v Číne, kde bol považovaný za liečivú rastlinu už pred tisíc rokmi. Jeho konzumácia sa postupne rozšírila do celého sveta a dnes je čaj, hneď po vode, druhým najčastejšie konzumovaným nápojom na svete. Existuje mnoho druhov čaju, ktoré sa líšia nielen chuťou, ale aj výživovými hodnotami a účinkami na zdravie. Medzi najznámejšie patrí zelený, čierny, biely a oolong čaj, ktoré pochádzajú z rastliny Camellia sinensis, ale aj bylinné a ovocné čaje.
Čaj je bohatý na antioxidanty, najmä na polyfenoly, ktoré majú preukázané protizápalové a protirakovinové účinky. Čaje tiež obsahujú kofeín, ktorý môže pomôcť zlepšiť koncentráciu a odbúravať únavu.
Niektoré bylinné čaje, ako je napríklad harmanček alebo mäta, majú relaxačné účinky a môžu pomôcť pri trávení.

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala, aký čaj by ste odporučili pre šesťmesačné dieťa.
Ďakujem za odpoveď.

Vždy také, ktoré neobsahujú stimulačné látky a chuťovo nie sú zbytočne agresívne. Bežne sa preferujú harmančekové, feniklové, medovky, ovocné s nižším podielom kyselín alebo rooibos.

Dobrý deň,
spomínate, že dlhodobé užívanie harmančeka môže spôsobiť poškodenie slizníc. Ak niekto pije pravidelne harmančekový čaj pred spaním, môže sa tento negatívny účinok tiež prejaviť, alebo sa to týka iba spomínaného dávkovania?
Ďakujem

Toto upozornenie je všeobecné, v praxi sa vzťahuje predovšetkým v dlhodobej konzumácii silnejších výluhov, prípadne sa s týmto javom stretnete u citlivejších jedincov. Jeden šálku čaju pred spaním považujte za úplne bezpečný prístup.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať k tomu názoru na dobu lúhovania čaju vyššie v diskusii: "všeobecne platí, že čím dlhšia doba lúhovania, tým vyšší obsah kofeínu následne čaj obsahuje". Stretla som sa s opačným názorom pri čiernom čaji (neviem či platí aj pri zelenom) a to, že čím dlhšie sa lúhuje od 4 až do 5 min., uvoľňujú sa triesloviny, ktoré práve účinok kofeínu neutralizujú a čaj má potom účinky upokojujúce. Ako to teda prosím je? Ak chceme znížiť kofeín máme čaj lúhovať len krátko alebo naopak dlhšie 4-5 min.?
Ďakujem.

Čím dlhšie bylinu lúhujete, tým viac látok sa do tekutiny uvoľňuje, toto platí všeobecne. Faktom je, že s dobou lúhovania čajových listov sa do vody okrem kofeínu uvoľňujú aj triesloviny, ktoré NEneutralizujú účinky kofeínu, ale komplikujú jeho uvoľňovanie v tele. Tzn. čaj bude obsahovať veľa kofeínu i trieslovín, vďaka obsahu trieslovín sa kofeín bude vstrebávať v tráviacom trakte pomalšie, jeho účinok v tele tak bude pozvoľnejší a dlhodobejší (rádovo v hodinách). Pri príprave čaju tak záleží len na vás, aký postup budete preferovať s ohľadom na cieľ, ktorý konzumáciou čaju sledujete.

Dobrý deň,
ak sú malinové listy obsahujúce vit. C vhodné na čaj, tak asi robený za studena. Varom sa vit. C ničí, že?

Vitamín C je citlivý na oxidáciu, rozkladá sa tak aj pri nízkych teplotách (s rastúcimi teplotami sa ale rozklad zvyšuje). Vo vzťahu k zvýšeným teplotám je stabilný až do 190 stupňov Celzia, kedy sa jeho štruktúra rozpadá – tzn. varom samotným sa výrazne neničí, iba sa uvoľňuje do okolia. To je výhoda pri výrobe čajov, kedy za studena vylúhujete menej vitamínu C ako pri vyšších teplotách.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi