Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Bio

Označenie "Bio" sa vzťahuje na biopotraviny, ktoré sú pestované a spracované podľa špecifických pravidiel a štandardov. Tieto štandardy sa líšia podľa krajiny, ale všeobecne zahŕňajú obmedzenia používania syntetických pesticídov a chemických hnojív, genetickej modifikácie a spracovania potravín pomocou radiácie, priemyselných rozpúšťadiel alebo syntetických potravinárskych aditív. Bio potraviny sú často považované za zdravšiu alternatívu k tradičným potravinám, pretože sú pestované a spracované prirodzenejším spôsobom. Môžu mať vyšší obsah niektorých živín, ako sú antioxidanty, a nižší obsah pesticídov a ťažkých kovov.

Dobrý deň pán Jelínk, kupujem už roky bio zeleninový bujón z Country life (brala som ho za najlepší na trhu) v zložení okrem susenej zeleniny nájdem "kvasničný extrakt", vždy som si to spájala s tým, že sa jedna o nejaký výťažok z lahudkového drozdia. A ako som teda z lekcie pochopila kupujem si skrytý syntetický glutamát sodný 621?
Ďakujem za spravu

V tomto výrobku je použitý extrakt z kvasníc, čo je prírodná surovina. Kvasnice všeobecne obsahujú menší podiel kyseliny glutamovej, extrakty samozrejme oveľa vyššie. Kvasničné extrakty sa používajú ako prírodné ochucovadlo a zvýrazňovač chuti práve z dôvodu vyššej koncentrácie kyseliny glutamovej, ale nejde o syntetickú kyselinu glutamovú/glutaman.

Dobrý deň prajem,
odkedy som na materskej, trápi ma veľmi kvalita potravín, ktoré sa nachádzajú v obchodných reťazcoch. Veľmi často sa mi pri nakupovaní ovocia a zeleniny otvára stále tá istá otázka. Je lepšie vybrať si produkt zo Slovenska, aj keď nie je označené ako Bio a teda je chemicky ošetrované v hocijakej fáze rastu (bez šance zistiť) alebo kúpiť Bio s pôvodom napr Španielsko/ Peru/ Rakúsko a i.?
Ďalšia moja otázka nadväzuje na prvú. Dá sa vôbec veriť Bio označeniu na ovocí a zelenine?
Ďakujem

Značke Bio veriť môžete, v porovnaní s konvenčným poľnohospodárstvom sa tu pravidlá kontrolujú oveľa prísnejšie, takže výsledná kvalita potraviny je pomerne transparentná (nemá samozrejme zmysel riešiť výnimky, ktoré sú prítomné vo všetkých oblastiach). Pri výbere potravín vo vzťahu k ich kvalite je najdôležitejšie vizuálne zhodnotenie (stupeň čerstvosti, náznaky hniloby či plesní, stupeň zrelosti...). Napr. výrazne nezrelé či nahnité bio ovocie či zelenina by nemali dostať prednosť pred čerstvými a zrelými produktmi z konvenčného poľnohospodárstva, pretože riziko zdravotného dopadu z mikrobiálnej nákazy prevyšuje potenciálne mínusy konzumácie nebio produktov.
Všeobecne sa prezentuje, že je vhodné uprednostňovať produkty pestované v našich podmienkach pred dovážanými zo zahraničia. Smerodajným faktorom je tu vzdialenosť, ktorú potraviny musia prejsť od výrobcu k záklazníkovi, tzn. napr. Rakúsko ako susedná krajina nemusí znamenať problém v porovnaní so Španielskom či dokonca zámorskými krajinami.

Dobrý deň,
v diskusii som sa dočítala, že sa tempeh pred konzumáciou musí tepelne upraviť? Môžem sa opýtať prečo? Nikdy som o tom nepočula. Aj v množstve „,bio a zdravých reštaurácií“ som sa stretla s tým, že tempeh bol len tak položený ako obloha na chlebe,
ďakujem.

Tepelná úprava tempehu pred konzumáciou sa odporúča v jeho NATURAL verzii. Dôvodom sú aktívne fermentačné plesne, ktoré môžu u citlivých jedincov spôsobiť tráviace problémy, prípadne zaťažiť imunitný systém.

Dobrý deň, pán Jelínek,
mala by som otázku ohľadom dávkovania vitamínu C. Dostal sa mi do rúk práškový vitamín C Camu Camu - 100% bio prášok, je tu uvedené dávkovanie 5g/deň (teda jedna čaj. lyžička). Toto množstvo je však mnohonásobne vyššie ako uvádzate (80mg/deň prípadne potom 200mg/deň) Takto vysokého dávkovania som sa všimla aj u iného výrobcu Camu Camu tak neviem čo si o tom myslieť.
Ďakujem.

Uvádzaných 80 mg je odporúčaná denná dávka (= referenčná hodnota príjmu) pre spriemerovaného dospelého jedinca v SR, 200 mg potom štandardne uvádzané nárazovo prijaté množstvo, ktoré sa podľa niektorých výskumov dokáže v tele vstrebať bez toho, aby došlo k zbytočnému vylučovaniu (ako látky rozpustné vo vode). Neznamená to ale, že sa jedná o dávky optimálne, u každej látky existuje silne odlišné rozpätie odporúčaného príjmu, vitamín C je žiarivým príkladom tohto "extrému" (jeho terapeutická dávka sa uvádza od 1000 mg za deň).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi