Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Bezlepkové obilniny

Medzi bezlepkové obilniny patria kukurica, ryža, pohánka, amarant, quinoa, proso alebo teff. Pre ľudí trpiacich celiakiou alebo citlivosťou na lepok sú bezlepkové obilniny plnohodnotnou náhradou za lepkové obilniny (pšenicu, oces, jačmeň a raž). V niektorých smeroch sú dokonca aj nutrične bohatšie, väčšina z nich napríklad obsahuje vyšší podiel horčíka, než sa nachádza v lepkových zdrojoch.

Dobrý deň, pán Jelínek,
ako je to s lepkom u zdravých ľudí (ne-celiakov), mali by aj oni radšej voliť bezlepkové obilniny (potraviny) alebo je lepok z nejakého dôvodu pre pestrý jedálniček dôležitý?
Ďakujem.

Každá zložka v potravinách má svoj význam, platí to aj o lepku. Ľudský tráviaci trakt vrátane imunitného systému sú na príjem určitého množstva lepku za niekoľko tisíc rokov jeho konzumácie pomerne dobre adaptovaní, u zdravého jedinca je tak vcelku zbytočné prechádzať na bezlepkové stravovanie – pokiaľ je množstvo lepku v celodennej strave „primerané“, nič zásadné takouto zmenou stravovania nezískame. Iná situácia je v prípadoch, keď je množstvo lepku príliš vysoké, čo je v praxi pomerne bežné. Neexistuje žiadne oficiálne odporúčanie na početnosť konzumácie zdrojov lepku či priamo tzv. "odporúčané denné dávky", v rámci snahy o zabezpečenie či udržanie rovnováhy je ale vhodné kombinovať lepkové aj bezlepkové obilniny, výsledkom bude zníženie celkového podielu lepku a súčasne posilnenie pestrosti stravovania.

Prosím ako je to pri obilnine: OVES? Niektoré zdroje uvádzajú, že je bezlepkový.
Ďakujem

Ako bezlepkovú potravinu môže výrobca na základe legislatívnych pravidiel označiť takú, ktorá obsahuje menej ako 20 mg lepku v 1 kg potraviny. Niektoré druhy ovsa toto spĺňajú, preto sa s týmto označením môžete stretnúť aj napriek faktu, že ovos je všeobecne zaradený medzi lepkové obilniny.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi