Úvod / Čo sa u nás študuje / Zahlienenie
O mnohých potravinách sa tvrdí, že ich konzumácia zvyšuje zahlienenie a to následne vedie k vzniku rôznych zdravotných problémov. Táto laická a nie úplne presná predstava spôsobuje pri snahe o racionálne stravovanie množstvo zbytočných komplikácií.
Ako to so zahlienením v skutočnosti je?
Hlien je hustá, rôsolovitá tekutina, tvorená hlienovými žľazkami na slizniciach rôznych orgánov v tele, najviac na sliznici:
- Dýchacieho ústrojenstva - ústnej dutiny, nosa, hrdla, vedľajších nosových dutín, priedušiek, pľúc,
- Tráviaceho systému - pažeráka, žalúdka, čriev,
- Vylučovacieho a pohlavného ústrojenstva - v pohlavných orgánoch, močovom mechúre a močových cestách.
Kľúčovou funkciou hlienu je zvláčnenie sliznice a podpora vylučovania nežiaducich zložiek (metabolický odpad, prach, mikroorganizmy, rôzne alergény). Vďaka tomu pomáha chrániť organizmus pred infekčnými chorobami a dýchacie cesty pred rôznymi alergénmi. Za normálnych okolností hlien nevnímame.
Pri infekčných ochoreniach, alergiách a iných chorobách dochádza ale k zvýšenej tvorbe hlienu, tento stav označujeme ako zahlienenie.
Najčastejšie sa s ním stretávame:
- Pri respiračných infekciách a alergiách.
Postihujú dýchacie ústrojenstvo, prejavuje sa potom kašľom a nádchou.
- Pri tráviacom ústrojenstve.
Vytvára sa hrubá vrstva hlienu, ktorá je živnou pôdou pre patogénne mikroorganizmy. Táto zmes komplikuje vstrebávanie živín z čreva, posúva acidobázickú rovnováhu nežiaducim smerom, hlien sa potom nachádza aj v stolici.
- Pri močových cestách.
Hlien sa objavuje v moči, podporuje zápaly močového ústrojenstva.
Dôležité je vedieť, že hlien je ideálnym živným prostredím pre rôzne patogénne mikroorganizmy. Zvýšená tvorba hlienu tak veľmi často súvisí s rozvojom zápalov.
K zvýšenej tvorbe hlienu dochádza najčastejšie pri neprimeranej reakcii sliznice na akúkoľvek látku. Tieto sú spôsobené imunitným systémom (nemusí sa ale zákonite jednať o alergickú reakciu), a to na základe:
1. Priame reakcie.
Najčastejšie sa jedná o:
- prach alebo peľ na sliznici dýchacieho ústrojenstva,
- alergény z potravín,
- smog,
- fajčenie,
- suchý vzduch,
- užívanie niektorých liekov...
2. Sekundárne reakcie.
Ako prejav poruchy acidobázickej rovnováhy, na ktorej sa spolupodieľa aj strava (dochádza k rozvoju zápalového prostredia, na čo sliznica reaguje zvýšenou tvorbou hlienu ako ochrannej vrstvy).
V praxi je ťažké vždy určiť konkrétnu príčinu. Faktom je, že vznik tohto problému môže, ale aj nemusí byť spojený so stravou. Pokiaľ už budete hľadať vinníka v strave, čaká vás detektívna práca, pretože neexistuje žiadne vyšetrenie, ktoré by s istotou preukázalo, že akákoľvek potravina či látka v nej obsiahnutá je zodpovedná za zvýšenú tvorbu hlienu. Na populačnej úrovni sa ale najčastejšie jedná o:
A) Bežné alergény .
Mliečne a sójové výrobky, lepok, vajcia, niektoré orechy a semená - arašidy, sezam...
B) Sprocesované potraviny - polotovary, potraviny obsahujúce niektoré aditíva.
Existuje množstvo babských rád či tipov a trikov smerom k zníženiu prejavu zahlienenia. U týchto je problém, že sú vytrhnuté z kontextu a nemusia tak zákonite znamenať riešenie danej situácie – popíjanie vody s cirónom, konzumácia čerstvých zeleninových šalátov, zázvoru, cesnaku, ostrých druhov korenia (korenie, chilli papričky), kloktanie slanou vodou a pod.
Sprievodné riešenia pre situácie zahlienenia ponúka aj západná medicína, a to v podobe niektorých medikamentov:
1. Dekongestíva.
Tieto lieky znižujú opuchy nosovej sliznice, riedia hlieny a pomáhajú uvoľniť upchaté dýchacie cesty (bežne v podobe nosových sprejov a kvapiek).
2. Expektorancia.
Tieto lieky uľahčujú odstránenie hlienu z dýchacích ciest. Najčastejšie sa používajú mukolytiká (napr. pri bronchitíde).
3. Antibiotiká.
Tie sa predpisujú len v prípadoch, keď je zahlienenie spôsobené bakteriálnou infekciou. Antibiotiká nepôsobia priamo proti nadmernej tvorbe hlienu, ale likvidujú baktérie, ktoré spôsobujú tieto problémy.
Úprava stravy by v situáciách zvýšeného zahlienenia mala byť zameraná najlepšie na:
- elimináciu potravín, ktoré sú "typicky" hlienotvorné,
- náhradu priemyselne sprocesovaných potravín za kvalitné a čerstvé,
- výrazné obmedzenie príjmu cukrov,
- úpravu pomeru makroživín smerom k rovnováhe.
Tieto úpravy stravy sú štandardnou súčasťou výučby všetkých kurzov, ktoré organizujeme. Na získanie potrebného know-how je nutná len schopnosť naučiť sa rozlišovať kvalitné potraviny a sledovať zastúpenie kľúčových zložiek v jedálničku. Najväčší priestor venovať sa týmto aspektom ponúka polročné štúdium kurzu Poradca pre výživu .
Radek Pelikán
Keď som pred časom hľadal nejaký odborný kurz na zdravú výživu a výživové poradenstvo, tak ma ponuka kurzov spoločnosti ATAC zaujala okamžite, predovšetkým svojim rozsiahlym obsahom a faktom, že nejde o žiadne víkendové "rýchlokurzy". Kurz poradcu pre výživu je naozaj veľmi obsiahly, má široký záber a je kvalitne a starostlivo zostavený. Zaoberá sa všetkými okruhmi, ktoré do oblasti správnej výživy patria. Kurz je určite vhodný a obohacujúci ako pre človeka, ktorý sa chce výživovému poradenstvu venovať profesne, tak aj pre toho, kto len chce zlepšiť stravovanie pri sebe, alebo svojich známych. Veľmi sa mi páči komplexný prístup k stravovaniu, na ktorý je v celom kurze kladený dôraz, aj kladný vzťah a otvorenosť k alternatívnym spôsobom stravovania, ako je vegánstvo a ďalšie alternatívne smery. Zo začiatku som mal trochu obavy s prácou s myšlienkovými mapami, pretože som sa s nimi nikdy predtým nestretol. Ale obavy boli zbytočné, je to výborná metóda, ktorá má aj širšie využitie, než len na učenie. Som rád, že som na spoločnosť ATAC a ich kurzy narazil as tým aj na osobu Mgr. Martina Jelínka, je to naozajstný odborník a tomu, čomu sa venuje, naozaj rozumie. A nejedná sa iba o smer v oblasti výživy. Mám doma aj všetky jeho knihy, ktoré sú tiež výborné. Púšťam si a počúvam rád jeho tematické videá. Veľmi ma zaujala ponuka ďalších kurzov, zameraním aj na iné oblasti, ako je napr. reč tela alebo sila myšlienky. Verím, že sú rovnako skvelé a obohacujúce, ako kurzy zaoberajúce sa čisto výživovým poradenstvom.
Martin Cidlinský
Tento kurz mi pomohol nielen v profesionálnom rozvoji, ale myslím si, že štýl učenia je jeden z najúčinnejších, ktoré som mal možnosť vidieť. Celá táto koncepcia je skvelou možnosťou, ako sa komplexne rozvíjať v odbore výživového poradenstva.
Ing. Denisa Štanclová
Do kurzu výživového poradenstva u pána Jelínka som sa prihlásila na základe odporúčania od kamarátky. Veľmi sa mi páčilo, ako o všetkom rozprávala, pôsobilo to na mňa naozaj bohato a pestro. Do polročného kurzu som sa teda prihlásila a som za to skutočne vďačná. Bol to štart mojej novej cesty ako výživový poradca. Štúdium je ucelené, plné bohatých informácií a zároveň krásne prehľadné, za takú skúsenosť naozaj ďakujem a kurzy pod vedením pána Jelínka vrelo odporúčam.