Kurzy ATAC

Tetánia

Tetánia

Tetánia je problém, ktorý trápi obrovské množstvo ľudí bez toho, aby väčšina z nich vôbec vedela, že sa jedná práve o tetániu. Jej prejavy vedia nielen znepríjemniť kvalitu života, ale v niektorých situáciách aj vážne ohroziť zdravie. Pritom prevencia aj riešenie tohto problému sú veľmi jednoduché.

V skutočnosti sa jedná o syndróm, pre ktorý je typická výrazne znížená hladina horčíka v tele. Prejavuje sa preto zvýšenou dráždivosťou nervosvalového ústrojenstva, čo má za následok predovšetkým sklony ku kŕčom (označuje sa ako forma latentná), alebo rôznymi kŕčovými stavmi (forma manifestná). Rozšírenejšia je forma latentná, ktorá o sebe dáva popri svalových kŕčoch vedieť predovšetkým svrbením, mravčením alebo pálením na prstoch, dlaniach, chodidlách i jazyku, samovoľnými zášklbami svalov, podráždenosťou, bolesťou hlavy, závratmi alebo poruchami sústredenia.

Častejšie bývajú postihnuté ženy ako muži, väčšinou sa jedná o jedincov medzi dvadsiatym až tridsiatym rokom života. Veľké trápenie s tetániou zažívajú športovci, ktorým aj latentná forma tetánie dokáže znepríjemniť snahu o adekvátny športový výkon.

Existuje celý rad faktorov, ktoré túto situáciu vyvolávajú:
Najčastejšie uvádzané príčiny sú nízka hladina voľného krvného vápnika, ktorá je vyvolaná napr. nedostatkom horčíka, vitamínu D alebo zlou funkciou prištítnych teliesok. Ďalej je to užívanie niektorých liekov, ktoré vedie k ovplyvneniu metabolizmu horčíka, najčastejšie sa jedná o diuretiká, kortikoidy, laxatíva (preháňadlá).

Vplyv stravy na tetániu

Riešením situácie vo vzťahu k úprave stravovania nie je zvýšený príjem horčíka, ako sa bežne prezentuje a praktizuje (najčastejšie formou suplementácie). Kľúčové je predovšetkým zamerať sa na zaistenie správneho pomeru vápnika a horčíka. Oba prvky rozhodujú o kvalite nervosvalovej koordinácie, záleží preto na ich vzájomnom pomere v strave, ktorý sa premietne do úrovne metabolizácie každého z nich. Pokiaľ je teda v jedálničku príliš veľa vápnika (voči horčíku), bude sa zvyšovať úroveň napätia, v prípade opačného pomeru sa organizmus bude uberať smerom k väčšiemu uvoľneniu.

Zostaviť jedálniček s adekvátnym pomerom oboch prvkov nie je nijako zložité (obzvlášť v situáciách, keď sa užívajú doplnky stravy). Jediným problémom, na ktorý v praxi narážame, je potreba zistenia "presného" obsahu minerálov v potravinách. Študenti sa v našich kurzoch učia na výučbovej aplikácii ZOF zostavovať aj jedálne lístky s rôznymi pomermi minerálov vrátane vápnika a horčíka. Kľúčom k úspešnému zostaveniu nie je len preferencie výberu potravín s bohatým zastúpením týchto prvkov, ale predovšetkým správne rozloženie obsahu a pomeru minerálov v priebehu celého dňa. Napríklad posledné jedlo pred spaním by vždy malo obsahovať vyšší podiel horčíka voči vápniku, pretože magnézium znižuje napätie a telo sa tak lepšie pripraví na spánok.

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Mgr. Vendula Ptáčková

O zdravú stravu som sa zaujímala už dlho. Vo svojej profesii - lekárnika sa stretávam s mnohými pacientmi, ktorí svoj stav chcú riešiť aj inak ako užívaním množstvo liekov. Rozhodujúci okamih a motivácia pre štúdium kurzu Poradca pre výživu a suplementáciu bolo narodenie dcéry a nekomplexný pohľad na výživu. Až v priebehu kurzu som si uvedomila mnoho súvislostí a ucelila pohľad na stravovanie aj z iných uhlov pohľadu. Ďakujem pánovi Jelínkovi za jeho prístup a pozitívnu energiu, ktorú strháva k ďalšiemu štúdiu a premýšľaniu o veciach aj z iného uhla pohľadu.

Mgr. Pavla Stýskalová DiS.

Som rada, že som sa mohla zúčastniť Vášho kurzu. Cením si vašich znalostí, dôvtipu a toho, ako na sebe neustále pracujete a prekonávate "zaryté dogmy". Vďaka Vášmu kurzu som získala rozhľad. Teraz už len tu teóriu uviesť do praxe. Ide to. Pomaly, ale iste prekonávam seba, svoju lenivosť v príprave jedla a predovšetkým sa snažím viac premýšľať nad tým, čo ním ja aj moja rodina. Príde mi to ako včera, čo som začala hltať vaše informácie. Aj keď boli obdobia, kedy sa mi horšie sústredilo a niekedy nechcelo. Napriek tomu ma lákalo dozvedať sa nové a nové informácie o výžive a rôzny pohľad na ňu. Ďakujem za záverečné povzbudenie a trpezlivosť, keď som z rodinných dôvodov všetko ukončovala oneskorene.

Ing. Lenka Pokorná

Štúdium on-line kurzu Výživa detí bola pre mňa veľmi príjemná. Jednak som si mohla voliť rýchlosť štúdia kurzu, ďalej som si mohla niektoré informácie vypočuť priamo z úst pána Mgr. Jelínka v rámci jeho videí či prednášok. Výžive detí sa venujem už viac rokov, napriek tomu mi kurz dokázal poskytnúť odpovede na niektoré "zapeklité a mediálne veľmi riešené" otázky. Ďakujem aj pánovi Jelínkovi za možnosť využitia poradne aj po skončení kurzu.