Tetánia

Tetánia je problém, ktorý trápi obrovské množstvo ľudí bez toho, aby väčšina z nich vôbec vedela, že sa jedná práve o tetániu. Jej prejavy vedia nielen znepríjemniť kvalitu života, ale v niektorých situáciách aj vážne ohroziť zdravie. Pritom prevencia aj riešenie tohto problému sú veľmi jednoduché.

V skutočnosti sa jedná o syndróm, pre ktorý je typická výrazne znížená hladina horčíka v tele. Prejavuje sa preto zvýšenou dráždivosťou nervosvalového ústrojenstva, čo má za následok predovšetkým sklony ku kŕčom (označuje sa ako forma latentná), alebo rôznymi kŕčovými stavmi (forma manifestná). Rozšírenejšia je forma latentná, ktorá o sebe dáva popri svalových kŕčoch vedieť predovšetkým svrbením, mravčením alebo pálením na prstoch, dlaniach, chodidlách i jazyku, samovoľnými zášklbami svalov, podráždenosťou, bolesťou hlavy, závratmi alebo poruchami sústredenia.

Častejšie bývajú postihnuté ženy ako muži, väčšinou sa jedná o jedincov medzi dvadsiatym až tridsiatym rokom života. Veľké trápenie s tetániou zažívajú športovci, ktorým aj latentná forma tetánie dokáže znepríjemniť snahu o adekvátny športový výkon.

Existuje celý rad faktorov, ktoré túto situáciu vyvolávajú:
Najčastejšie uvádzané príčiny sú nízka hladina voľného krvného vápnika, ktorá je vyvolaná napr. nedostatkom horčíka, vitamínu D alebo zlou funkciou prištítnych teliesok. Ďalej je to užívanie niektorých liekov, ktoré vedie k ovplyvneniu metabolizmu horčíka, najčastejšie sa jedná o diuretiká, kortikoidy, laxatíva (preháňadlá).

Vplyv stravy na tetániu

Riešením situácie vo vzťahu k úprave stravovania nie je zvýšený príjem horčíka, ako sa bežne prezentuje a praktizuje (najčastejšie formou suplementácie). Kľúčové je predovšetkým zamerať sa na zaistenie správneho pomeru vápnika a horčíka. Oba prvky rozhodujú o kvalite nervosvalovej koordinácie, záleží preto na ich vzájomnom pomere v strave, ktorý sa premietne do úrovne metabolizácie každého z nich. Pokiaľ je teda v jedálničku príliš veľa vápnika (voči horčíku), bude sa zvyšovať úroveň napätia, v prípade opačného pomeru sa organizmus bude uberať smerom k väčšiemu uvoľneniu.

Zostaviť jedálniček s adekvátnym pomerom oboch prvkov nie je nijako zložité (obzvlášť v situáciách, keď sa užívajú doplnky stravy). Jediným problémom, na ktorý v praxi narážame, je potreba zistenia "presného" obsahu minerálov v potravinách. Študenti sa v našich kurzoch učia na výučbovej aplikácii ZOF zostavovať aj jedálne lístky s rôznymi pomermi minerálov vrátane vápnika a horčíka. Kľúčom k úspešnému zostaveniu nie je len preferencie výberu potravín s bohatým zastúpením týchto prvkov, ale predovšetkým správne rozloženie obsahu a pomeru minerálov v priebehu celého dňa. Napríklad posledné jedlo pred spaním by vždy malo obsahovať vyšší podiel horčíka voči vápniku, pretože magnézium znižuje napätie a telo sa tak lepšie pripraví na spánok.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Dagmar Sedlářová

Kurzy Mgr. Kurzy Martina Jelínka sú absolútne jasné, stručné a komplexné. Úlohy, ktoré musíte splniť, vás naučia premýšľať o osobe, pre ktorú zostavujete jedálny lístok, komplexne a z viacerých strán. Nie len slepo počítať kalórie. Tieto kurzy mi veľmi pomohli, posunuli ma vpred a dali mi zmysel.

Bc. Tereza Kurfiřtová

V súčasnosti je ponuka podobných kurzov veľmi široká a pri objednávaní cez internet sa človek bojí, aby sa nespálil. Keď sa mi vo vyhľadávači objavil kurz Poradca pre výživu a suplementáciu od pána Jelínka, rozhodla som sa naň prihlásiť po vypočutí v relácii Sama doma ČT. Tak ako bol jeho výklad prirodzený a zrozumiteľný, keď som navštívil štúdio Českej televízie, tak boli zrozumiteľné aj jeho prednášky počas kurzu. Oceňujem priebeh štúdia, ktorý je založený na takmer každodennom štúdiu, a úlohy, ktoré nútia študenta neodkladať jednotlivé hodiny na neskôr. Ďakujem pánovi Jelínkovi za jeho komplexný pohľad na človeka, ktorý mi je blízky. Telo je najdokonalejší stroj, ktorý sa môže pokaziť v dôsledku jednej malej chyby. Preto je nielen zaujímavé, ale aj dôležité rozšíriť si vedomosti v tejto oblasti, a to najlepšie zo všetkých možných uhlov pohľadu. Tento kurz rozšíril môj pohľad na zdravie tým, že študentov oboznámil s klasickým západným myslením, ale aj s myslením východných kultúr.

Keďže som zo Slovenska, urobila som si prieskum o tom, ako sa stať výživovým poradcom, pretože som na Slovensku nenašla podobný kurz, ktorý by sa tejto problematike venoval do hĺbky. Všetky kurzy trvajú maximálne 1 mesiac a myslím si, že ak sa chcem venovať poradenstvu profesionálne, určite to nestačí. ATAC ma zaujal svojím prístupom k online vzdelávaniu, krásnou grafikou, prehľadnosťou a samozrejme holistickým prístupom. Ani šesťmesačné štúdium nie je úplnou bodkou za vzdelávaním, ale už je to dobrý začiatok, s ktorým sa dá začať.Okrem iného som sa celý život venovala pohybu v rôznych formách, cez gymnastiku, tanec, aerobik a pred niekoľkými rokmi som absolvovala aj kurz trénera fitness a aerobiku, tabatu, pilates a kalanetiku. Je teda prirodzené, že som neustále sledoval aj vplyv stravy na svoje telo. Prečítala som všetko, vyskúšala rôzne "osvedčené" recepty na chudnutie a postupne som v obchodoch našla potraviny, ktoré boli základom stravy už našich starých rodičov. Odmietam diéty, pretože varenie, experimentovanie, aranžovanie taniera a samotné jedlo sú mojou vášňou. Tento kurz ma len utvrdil v presvedčení, že vyvážená strava a správna životospráva v kombinácii s neustálym pohybom sú to pravé pre imunitu nášho organizmu, ktorá sa nám odvďačuje napríklad tým, že je neustále vystavená náporu vírusov, ale ja naďalej chodím s úsmevom a bez zábran.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu