Epilepsie

Epilepsia (padúcnica) je stav, ktorý je výsledkom nadmernej elektrickej aktivity v mozgu a nervovom systéme. V zdravom mozgu je prenos elektrických impulzov medzi bunkami riadený regulačnými mechanizmami. V prípade epilepsie však dochádza k situáciám, keď sa aktivuje veľké množstvo mozgových buniek naraz. Takáto elektrická aktivita, označovaná ako epileptický záchvat, sa prejavuje rôznymi spôsobmi, najčastejšie prázdnym pohľadom, stratou vedomia alebo kŕčmi.

Príčiny tohto stavu sú v mnohých prípadoch neznáme, niekedy však takým záchvatom predchádzal:

  • úraz hlavy,
  • zápal mozgu,
  • cievna mozgová príhoda,
  • nádor mozgu.

Významnú úlohu môže zohrávať aj dedičnosť. Zistilo sa, že nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia) a nízka hladina niektorých nutričných látok (B komplex, horčík, cholín) môžu u epileptikov vyvolať záchvat.

U ľudí, ktorí nemajú epilepsiu, môžu záchvaty vyvolať:

  • nedostatok spánku,
  • veľké množstvo alkoholu,
  • stres.

Vplyv stravy na epilepsiu

Ukazuje sa, že elektrickú aktivitu v mozgu môžu korigovať niektoré živiny v strave. V praxi sa vyskytujú situácie, keď namiesto úpravy stravy postihnutá osoba rieši situáciu užívaním vybraných výživových doplnkov obsahujúcich preferované látky v štandardizovaných množstvách a s vyššou biologickou aktivitou. Táto situácia však môže byť dvojsečnou zbraňou. Pacienti užívajúci antiepileptiká by v žiadnom prípade nemali prerušiť liečbu alebo znížiť dávky bez odporúčania lekára. Zároveň by si mali uvedomiť, že žiadne prírodné prostriedky v tomto prípade nemôžu nahradiť predpísané lieky. Úlohou doplnkov je predovšetkým doplniť určité látky, ktorých nedostatok môže prispieť k vzniku záchvatu alebo ktorých zvýšený príjem môže pomôcť zvládnuť jednotlivé záchvaty.

Pri podpornej liečbe záchvatov sa najčastejšie odporúčajú vitamíny B-komplexu, ktoré sa podieľajú na tvorbe neurotransmiterov. Najdôležitejšími z tejto skupiny sú kyselina listová a vitamín B6, ale pre dosiahnutie najlepšieho účinku je vhodnejšie užívať celý B komplex, pretože tieto vitamíny najlepšie pôsobia spoločne.

Na podporu dobrej funkcie nervov a mozgu sa odporúča sledovať príjem vápnika a horčíka v strave.

Jedna z teórií vzniku epilepsie hovorí, že záchvat je vyvolaný poškodením tukových membrán nervových buniek. Na základe toho sa odporúča užívať pravidelne:

- Vitamín E.
Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam dokáže potlačiť chemické zmeny, ktoré vedú k takémuto poškodeniu. Výhodnejšie sú vždy jeho prírodné formy.

- Lecitín.
Zlepšuje využitie vitamínu E v tele a zároveň obsahuje látky, ktoré stabilizujú mozgovú činnosť.

Všeobecne platí, že ľudia postihnutí epilepsiou by sa mali vyhýbať:
- Konzumácii alkoholu, ktorý znižuje účinok antiepileptických liekov,
- Zvýšenej fyzickej námahe (únava môže zvýšiť náchylnosť k záchvatom).

Často sa uvádza, že v priebehu tohto ochorenia by sa pacienti mali vyhýbať užívaniu omega-3 mastných kyselín. Existujú však výnimky, ktoré je jednoznačne potrebné prediskutovať s ošetrujúcim lekárom (kvôli možným kontraindikáciám s užívanými liekmi a zároveň schopnosti omega-3 kyselín podporovať mozgovú činnosť). Rovnako je vhodné sa vyhýbať užívaniu prípravkov s obsahom ginkgo biloby.

Problematike výživy mozgu sa venuje kurz výživového poradcu, ktorý zahŕňa aj tému epilepsie. Študenti sa naučia upraviť jedálniček tak, aby zodpovedal všeobecne prezentovaným nutričným pravidlám pre tieto situácie. Významnou podporou v ich úsilí je vzdelávacia aplikácia ZOF, ktorá monitoruje výživovú kvalitu stravovacích plánov, upozorňuje na prípadné chyby a navádza študentov správnym smerom.

Vyberte si z našich kurzov

Čo hovoria o štúdiu naši absolventi

Martina Rubínová

www.martinarubinova.cz

Pri pohľade o niekoľko rokov späť by som chcel z celého srdca poďakovať Mgr. Martinovi Jelínkovi za to, že ma viedol na mojej novej životnej ceste. Absolvovaním kurzu Výživový a doplnkový poradca sa mi otvorila úplne nová profesionálna cesta, keď sa z môjho koníčka postupne stala moja hlavná profesia. Považujem to za obrovské víťazstvo v mojom živote, za ktoré nikdy neprestanem byť vďačný. Mám vlastnú poradenskú spoločnosť pre zdravý životný štýl, som svojou vlastnou milenkou. A to všetko umocňuje neopísateľná radosť z výsledkov mojej "práce". ĎAKUJEM TI ZA TO, MARTIN! Moderný online spôsob štúdia spolu s myšlienkovými mapami sa mi nezdal náročný ani v štyridsiatke, keď už mozog nie je zvyknutý na učenie. Pred dvoma rokmi som k svojej práci v oblasti výživového poradenstva pridala prácu s biorezonančným prístrojom Bicom. Počas rokov praxe som na zdravotných výsledkoch svojich klientov videl, že keď sa skombinujú 3 princípy - úprava stravy, úľava od zdravotných problémov pomocou kvantových vĺn, pochopenie posolstva tela prostredníctvom choroby a bolesti, ľudia začnú svoj život na novom základe a zažijú "zázračné" uzdravenia.

Juliana Hulejová

Som rád, že som si vybral tieto kurzy, pretože mi poskytli všetko, čo som potreboval. Vďaka možnosti komunikovať s takým odborníkom, akým je Mgr. Jelinek, pochopil som veľa nezrovnalostí, ktoré som nahromadil za niekoľko rokov "samoštúdia" výživy. Oceňujem spôsob, akým postupujete vpred, a teším sa na ďalšie skvelé a zaujímavé kurzy, ktoré pripravujete.Chcem vám poďakovať za vašu profesionalitu, skvelú formu štúdia a váš pozitívny prístup, bola to určite najlepšia voľba.

Jan Shejbal

Už dlho sa snažím nájsť kurz, ktorý by sa dal uplatniť v mojej práci. Keďže akékoľvek dochádzanie do práce pre mňa neprichádzalo do úvahy, snažila som sa nájsť niečo, čo by som mohla študovať z domu.Keď som narazila na online kurz Poradca pre výživu a doplnky stravy, bola to pre mňa jasná voľba. Hoci sa mi kurz zdal spočiatku náročný, časom som si našla systém a začala som sa zaujímať o výživu aj mimo obsahu kurzu. Odvtedy som so štúdiom nemal žiadne problémy. Počas kurzu som musel odísť na mesiac do Londýna, a preto som nemal čas študovať. Veľmi ma potešilo, že moje štúdium bolo bez problémov predĺžené a po návrate som mohol pokračovať tam, kde som skončil. Tento kurz bol veľmi obohacujúci a rozšíril moje obzory, najmä v oblasti alternatívnych spôsobov stravovania. Preto by som vám chcela poďakovať za možnosť absolvovať váš kurz a vrelo ho odporúčam všetkým.

Ďalšie ohlasy absolventov

Vyberte si z našich kurzov

Späť do sekcie Všetko o štúdiu