Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vstrebateľnosť

Vstrebateľnosť v kontexte zdravia a výživy sa vzťahuje na schopnosť tela využiť a vstrebať živiny z konzumovaných potravín. Tento proces sa obvykle odohráva v tráviacom systéme, kde sú potraviny rozložené na jednotlivé živiny, ako sú vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky a sacharidy, ktoré telo potom využíva na rôzne funkcie, ako je rast, opravy a udržiavanie zdravia.

Vstrebateľnosť môže byť ovplyvnená množstvom faktorov, vrátane typu potraviny, jej prípravy, kombinácie s inými potravinami a individuálnych zdravotných stavov. Napríklad telo môže lepšie vstrebávať železo z mäsa ako z rastlinných zdrojov a vitamín C môže zvýšiť vstrebateľnosť železa z rastlín. Na druhej strane, niektoré zdravotné stavy, ako je celiakia alebo Crohnova choroba, môžu narušiť schopnosť tela vstrebávať určité živiny.

Dobrý deň, s akým ďalším vitamínom je dobré brať vitamín D, kvôli vstrebateľnosti?
Ďakujem.

Vstrebateľnosť vitamínu D ovplyvňuje vitamín K2. Pokiaľ črevná mikrobiota nevytvára dostatok tejto látky, je vhodná podporná suplementácia.

Dobrý deň.
V rámci rastlinných zdrojov vápnika sa začína skloňovať kel kučeravý, potom-choi a brokolica. Aký máte na tieto potraviny z pohľadu vápnika názor? Počítal som objem vstrebateľného vápnika pri brokolici a vychádza lepšie ako pri kravskom mlieku. Tiež už upúšťam od odporúčania maku ako kvalitného zdroja, pretože jeho vstrebateľnosť je reálne veľmi nízka, ako je uvádzané napríklad tu: https://www.evahajkova.com/sk/jaka-je-absorbce-vapniku-z-rostlinnych-zdroju- vyjadreni-k-maku , a zároveň hrozí vysoké zaťaženie kadmiom.
Ďakujem

Vstrebávanie minerálov zo stravy je nielen zložitý problém, ale predovšetkým v oblasti číselného vyjadrenia silne relatívne. Do procesu vstupuje príliš veľa faktorov, aby bolo možné zmysluplne vyjadriť úroveň využiteľnosti každého prvku, buďte tu preto opatrní nielen na preberanie akýchkoľvek hodnôt, ale predovšetkým na ich uplatňovanie v praxi. Miera využiteľnosti vápnika je všeobecne z rastlinných zdrojov podstatne nižšia, než zo živočíšnych, je preto potrebné u rastlinnej stravy investovať viac snahy do zefektívnenia celého procesu. V základe sa jedná o znižovanie podielu vlákniny a vyhýbanie sa vyšším koncentráciám ďalších antinutričných zložiek, zmysel má ale aj udržiavať rovnováhu s prijatým Mg, starať sa o funkciu črevného mikrobiomu, ktorý sa v nemalej miere na metabolizácii vápnika podieľa, zaisťovať dostatok kalciferolu či podporovať aktivitou. Čím vyšší podiel rastlinných potravín (a teda zdrojov vápnika) v strave máme, tým vyššie nároky kladieme na organizmus v oblasti aktivácie adaptačných mechanizmov, ktoré majú za úlohu udržovať rovnováhu. Extrémom v tomto smere je vegánska strava, kde má zmysel riešiť každý „detail“, pretože prax ukazuje, že skutočne má problém so zabezpečením dostatku vápnika so všetkými jeho dôsledkami.
Ťažké kovy u citovaných zdrojov potravín neriešte, tento faktor podlieha kvalite pôdy a spôsobu pestovania plodín, nemá zmysel ho paušalizovať.

Dobrý deň.
V lekcii hovoríte, že tekuté formy vitamínov nemajú vyššiu vstrebateľnosť ako prášky. Sú na to nejaké štúdie? Ide hlavne ov tukoch rozpustné vitamíny ako vitamín D. V prípade tablety musíte užiť aj nejaký tuk, aby sa vitamín správne vstrebal, v prípade vitamínu rozpusteného v oleji – teda v kvapkách, toto odpadá.
Ďakujem za odpoveď.

Problematika vstrebávania živín je komplexný problém, pretože do procesu zasahuje celý rad faktorov - chemická forma látky, jej väzba na látky podporujúce vstrebávanie, kombinácia doplnku s jedlom či užívanie nalačno, vek užívateľa, jeho metabolický profil a zdravotný stav... Ďalej je rozdiel, či simulujete podmienky v laboratóriu (in vitro) alebo sa snažíte vypozorovať pri živých systémoch (in vivo) rýchlosť a úroveň vstrebávania živín zo stravy či suplementov na základe ich uvoľňovania do krvi.
Všeobecne platí, že tekuté formy doplnkov sa vstrebávajú rýchlejšie, než tabletové (z dôvodu časovej náročnosti desintegrácie) - táto informácia ale neznamená, že sa vstrebávajú lepšie alebo vo vyššom množstve, riešia iba rýchlosť.
Tabletové formy suplementov sa všeobecne odporúčajú užívať v kombinácii s jedlom, kde vo vzťahu k obsahu látok rozpustných v tukoch je pravdepodobné, že súčasťou stravy je aj určitý podiel tukov, čo sa pozitívne odrazí aj na vstrebávaní týchto látok. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že tekutá forma je výhodnejšia (celkom určite je ale rýchlejšia) – typickým príkladom sú tekuté formy s kalciferolom. To je ale iba teoretická informácia vychádzajúca z hodnotenia situácie v podmienkach in vitro.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi