Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vločky

Vločky sú zdravým a výživným doplnkom každodennej stravy. Sú bohaté na vlákninu, ktorá podporuje zdravie tráviaceho systému a pomáha udržovať pocit sýtosti, čo môže prispieť k kontrole telesnej hmotnosti. Vločky tiež obsahujú množstvo dôležitých vitamínov a minerálov, vrátane železa, zinku a B vitamínov. Niektoré druhy vločiek, ako sú ovsené vločky, sú tiež dobrým zdrojom bielkovín.

Vločky sú tiež veľmi flexibilné a môžu byť pridané do mnohých rôznych jedál a receptov. Môžu byť konzumované samotné s mliekom alebo jogurtom ako raňajky, pridané do smoothie pre extra výživu, alebo použité ako ingrediencie v pečení. Vločky sú tiež dobrým zdrojom pomalých sacharidov, ktoré poskytujú telu dlhodobú energiu a pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi.

Dobrý deň, pán Jelínek,
môj priateľ si každý večer vločky zalieva studenou vodou. Necháva si to cez noc do rána v shakeri, ráno to vypije. Má to nejaký vplyv na mikróbiom? A pri kvasenej zelenine, čo sa deje, keď je teplota vyššia ako odporúčaných 18 stupňov? Ďakujem

Táto úprava vplyv samozrejme má - namáčaním vločiek naštartujete ich fermentáciu, potravina sa stane lepšie stráviteľná (zníži sa podiel antinutričných látok, zvýši množstvo SCFA... - všetky tieto zmeny mikroorganizmy vnímajú, v podstate im takto "uľahčujete" prácu).
S teplotou pri kvasení je to trochu zložitejšie. Všeobecne sa prezentuje ako optimálne rozpätie teplôt pri kvasení zeleniny 18 až 22 °C, kde sa argumentuje stabilným rastom baktérií mliečneho kvasenia. Niektoré výskumy poukazujú aj na možnosť použitia podstatne vyšších teplôt (až 32 °C), kde ale riskujete aj kultiváciu nežiaducich plesní a iných mikroorganizmov.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi