Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vitamín B12

Vitamín B12, tiež známy ako kobalamín, je dôležitým nutrientom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách. Je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek, správnu funkciu nervového systému a syntézu DNA. Vitamín B12 je tiež dôležitý pre metabolizmus bielkovín a tukov. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k sérii zdravotných problémov, vrátane anémie, nervových porúch a porúch rastu u detí.

Vitamín B12 je prirodzene prítomný v mnohých potravinách živočíšneho pôvodu, ako je mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky. Niektoré potraviny, ako sú obilniny a nápoje na báze sóje, môžu byť tiež obohatené o vitamín B12. Pre vegetariánov a vegánov, ktorí nekonzumujú živočíšne produkty, môže byť ťažké získať dostatok vitamínu B12 z potravy, a preto môžu potrebovať doplnky.

Pekný deň,
zaujíma ma zmienka o vitamíne B12 v úvodníku Anatómia trávenia, kde je u hrubého čreva spomenuté, že mikroorganizmy produkujú niektoré vitamíny (B12 a K). Deje sa tak v mieste, kde už B12 nevstrebávame? Preto je teda nutné jeho suplementácia v prípade vegánstva?
Ďakujem

Črevná mikrobiota síce vie produkovať analógy B12, problém je ale s ich využiteľnosťou a miestom vzniku. Aby sa B12 vstrebával, musí byť naviazaný na intrinsický faktor (= glykoproteín produkovaný v žalúdku), vďaka ktorému sa B12 vstrebáva cez sliznicu tenkého čreva. Z týchto dôvodov sa prezentuje nutnosť podpornej suplementácie u jedincov vyhýbajúcich sa konzumácii živočíšnych zdrojov potravín.

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, akú biologickú dostupnosť má vitamín B12 obsiahnutý v spiruline. Jedná sa o výhodný zdroj vitamínu B12 pre vegánov?
Ďakujem.

Problematika vitamínu B12 v rastlinných zdrojoch nie je úplne jednoznačná. Ukazuje sa, že rastliny vyrábajú analógy B12, ktoré sú chemicky tak podobné skutočnému B12, že sa viažu na rovnakú transportnú molekulu (vnútorný faktor). Vieme o nich, že nemajú rovnaký vplyv na metabolizmus ako skutočný vitamín B12. Súčasne sa zistilo, že prináša riziko v podobe faktu, že môžu v situácii ich vyššieho podielu v strave obsadiť transportné molekuly vnútorného faktora a tým znemožnosť vstrebávania skutočnému vitamínu B12, ktorého teoreticky môže byť v strave dostatok.
Všeobecne dnes panuje zhoda v tom, že rastlinné analógy nielen že nie sú účinné, ale môžu byť v prebytku aj zdravotne rizikové. Jedinou výnimkou sú produkty z chlorelly, kde niektoré štúdie ukázali, že môže obsahovať molekuly B12, ktoré pôsobia prakticky rovnako, ako živočíšne zdroje B12. Aj tu je to ale zložitejšie, pretože sa zistilo, že tieto molekuly B12 nevyrábajú riasa, ale sú výsledkom produkcie mikroorganizmov žijúcich na riasach. Komplikácia spočíva v tom, že riasy dostupné v komerčnej sieti, teda pestované v umelých nádržiach, z dôvodu sterilných podmienok neobsahujú potrebné mikroorganizmy vyrábajúce účinný B12, takže sa táto informácia vzťahuje iba na riasy chorelly žijúce vo voľnom prostredí.

Dobrý deň pán Jelínek,
najprv žiadam o polopatickú odpoveď, ďakujem. Pokiaľ je rodina na rastlinnej strave, dbajúca na pestrú a vyváženú stravu čo do dodržania pomeru obilnín, strukovín, zeleniny a "pickels", vrátane pravidelného dodávania mikroživín cez orechy, semená i kvalitné oleje...do akej miery je v "nebezpečí" čo do absencie vitamínu B12? Riešime predovšetkým stravovanie našich detí (vek 2-6 rokov). Čo nám vo vzťahu k deťom odporučíte?
Ďakujem.

Pokiaľ je strava rýdzo vegánska, je nebezpečenstvo v podstate absolútne. Pokiaľ ale riešite makrobiotický prístup, v rámci ktorého je súčasťou stravy mäso (ryby), nemal by problém s deficitom B12 nastať (v tomto smere je rozumné ryby konzumovať aspoň 2-3x týždenne, v tejto koncepcii zaistí adekvátny podiel B12). Pri rýdzo rastlinnej strave je s vitamínom B12 problém, pretože rastlinné analógy ľudský organizmus veľmi komplikovane metabolizuje. Dochádza tak k jeho deficitu, ktorý sa ale prejavuje až s určitým časovým odstupom (často aj niekoľko rokov). U detí je toto obdobie oveľa kratšie z dôvodu vývoja a rastu, zdravotné dopady nedostatku B12 sa tak prejavujú vo väčšom rozsahu.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi