Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vegánstvo

Vegánstvo je stravovací a životný štýl, ktorý úplne vylučuje konzumáciu akýchkoľvek produktov živočíšneho pôvodu. To zahŕňa mäso, mliečne výrobky, vajcia, med a ďalšie produkty, ktoré pochádzajú od zvierat. Vegánstvo je často motivované etickými dôvodmi, ale mnoho ľudí sa rozhodne pre tento životný štýl aj kvôli zdravotným výhodám.

Z hľadiska výživy môže byť vegánstvo veľmi zdravé, pokiaľ je správne plánované a vyvážené. Vegánska strava je bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, strukoviny, orechy a semená, ktoré sú zdrojom mnohých dôležitých živín. Vegáni často konzumujú viac vlákniny, antioxidantov a fytochemikálií, ktoré môžu prispievať k prevencii niektorých chronických ochorení. Na druhú stranu, vegánska strava môže byť nízka na niektoré živiny, ako je vitamín B12, železo, jód a omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú prirodzene prítomné v živočíšnych produktoch. Preto je dôležité, aby vegáni starostlivo plánovali svoju stravu a prípadne uvažovali o dopĺňaní týchto živín.

Dobrý deň,
stretla som sa s tým, že vegánstvo by mohlo znížiť riziko prepuknutia diabetu 2. typu, prípadne u ľudí ním postihnutých pomôcť. Je na tom niečo pravdy?

Ak by vegánsky jedálniček vykazoval nutričnú vyváženosť (čo je možné zabezpečiť) a súčasne by bol postavený na konzumácii priemyselne nesprocesovaných potravín, tak áno, toto preukazuje množstvo štúdií. V praxi ale nie je nevyhnutné riešiť situáciu diabetu hneď týmto extrémom, menší podiel mäsa či všeobecne živočíšnych produktov metabolizmu vo vzťahu k inzulínovej rezistencii a diabetu 2. typu nijako neublíži.

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať na problematiku tehotných vegánok respektíve ich vyvíjajúcich sa potomkov a vitamínu K2M4. Zaujímalo by ma, či sa dá z pestro zostaveného vegánskeho jedálnička pre tehotnú ženu získať dostatok tejto formy vitamínu K2 a aké sú jeho najbohatšie zdroje.
Ďakujem.

Dobrým zdrojom K2 sú fermentované potraviny (vôbec najbohatším je natto), teoreticky vzaté by s týmto vegánska populácia nemala mať problém. Nemalé množstvo K2 vytvára aj črevný mikrobióm, čo je ďalší dôvod, prečo by vegánsky sa stravujúci jedinci s dostatkom vlákniny nemali vykazovať prejavy deficitu. Otázkou do diskusie sú ale účinky tohto vitamínu, ktorého úlohou je okrem iného zefektívniť metabolizmus vápnika - príjem tohto prvku u vegánov je dlhodobo silne nedostačujúci, navyše vápnik prítomný v rastlinnej strave je veľmi zle využiteľný z dôvodu väzby na antinutričné látky. Osobne by som u vegánov zacielil viac pozornosti na zabezpečenie adekvátneho množstva dobre využiteľného vápnika, čo je na všeobecnej úrovni potenciálne väčší problém/výzva, než pomyselný deficit K2 (ten nastáva najčastejšie pri poruche diverzity črevného biomu či absencie fermentovaných potravín v jedálničku).

Dobrý večer,
premýšľam, ako u vegana docieliť ideálny pomer Ca-Mg, alebo sa mu aspoň priblížiť. Veľmi obtiažne sa dostávam na tuto rovnováhu a skôr mi teda vychádza nepomer v prospech horčíku. Je v takomto prípade, alebo všeobecne u veganov dobré zaradiť vápnik formou doplnku? Aj kvôli problematickejšej vstrebateľnosti Ca kvôli vyššiemu obsahu antinutrientov.
Ďakujem predom a pekný deň.

V úlohe riešite situáciu, ktorá je v praxi skutočným problémom. Pre vegánov je jednoducho typický vyšší podiel horčíka voči vápniku a je výzvou nastoliť na tejto úrovni rovnováhu, obzvlášť bez podpornej suplementácie. Stále väčšie množstvo výrobcov potravín sa tak napr. snaží (nielen rýdzo vegánske) produkty fortifikovať vápnikom, pri zostavovaní jedálnička v reálnom živote teda využívajte potenciál aj týchto možností. Pokiaľ nezaistíte kalcia dostatok, v dlhodobom jeho deficite (prípadne nepomere voči horčíku) sa toto prejaví predovšetkým na nervosvalovej koordinácii (= zníži sa "napätie") a znižovaní hustoty kostí (tu má výrazný vplyv ešte zastúpenie bielkovín v jedálničku, pomer Ca:P a úroveň pohybovej aktivity).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi