Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Vážený pán Jelínek,
dá sa odhadnúť, ako dlho je možné uchovať čerstvo vylisovanú zeleninovú šťavu v chladničke, aby si zachovala parametre čerstvosti, pokiaľ nie je možné si lisovať denne? Rovnako tak by ma zaujímala aj „výdrž“ klíčených semienok, napr mungo, lucerna...
Ďakujem za odpoveď

U lisovaných štiav je s ohľadom na ich trvanlivosť dôležité zaistiť čo najnižšiu teplotu a zabrániť prístupu kyslíka. Optimálnym prístupom je tak ich uchovávanie vo vákuových systémoch a v chladničke – sú tak schopné vydržať aj niekoľko dní (2-3).
Pri klíčených semienkach je dôležitá teplota (nízka) a svetlo (minimum), zníži sa tak aktivita mikroorganizmov, ktoré potravinu znehodnocujú. Aj tu platí, že je rozumné ich uchovávať v chladničke, výdrž je aj mierne dlhšia, než u štiav.

Témy:        Chudnutie    

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi