Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Údeniny

Údeniny sú obľúbenou súčasťou stravy mnohých ľudí vďaka svojej chuti a praktickosti. Avšak z hľadiska zdravia a výživy sú údeniny často považované za menej zdravú voľbu. Obsahujú vysoké množstvo soli a tuku, najmä nasýtených tukov, ktoré môžu prispieť k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení. Údeniny tiež často obsahujú konzervanty, ako sú dusičnany a dusitany, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie.

Navyše, niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia údenín môže zvýšiť riziko niektorých typov rakoviny, najmä rakoviny hrubého čreva a konečníka. To je pravdepodobne spôsobené kombináciou soli, tuku a konzervantov, ktoré údeniny obsahujú. Preto sa odporúča obmedziť konzumáciu údenín a nahradiť ich zdravšími alternatívami, ako sú čerstvé mäso, ryby alebo strukoviny.

Pekné popoludnie pán Jelínek,
rada by som sa opýtala ohľadom rastlinných bielkovín (Tofu, Tempeh) - sú v ich údenej forme vhodné? Alebo ich možno považovať za údeniny s negatívami údenín v živočíšnej podobe?
Ďakujem Vám

To je dobrá otázka do diskusie :-)
Zjednodušene povedané - jedná sa o údeniny, v tomto smere nesú množstvo nutričných nevýhod či priamo negatív bežne spájaných s procesom údenia:
- vyšší podiel soli (v priemere 1-1,5 g / 100 g potraviny ),
- potenciálna prítomnosť ochucovadiel, farbív a zvýrazňovačov chuti (napr. drožďový extrakt, karamel, tekutý údený dym),
- pri potravinách údených teplým dymom potom rastúca koncentrácia karcinogénnych látok.
Vyššie uvedená negatíva ale nenájdete úplne u všetkých výrobcov, vždy záleží na výrobných procesoch, ktoré si firmy korigujú sami (kvalita dreva, čas zaúdenia, používaním filtračných zariadení na dym a pod.). Rozdiely v kvalite preto vedia byť výrazné a nie vždy sa spotrebiteľ k týmto informáciám dostane. Je tak na zvážení, ako veľmi chcete "riskovať"...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi