Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Syridlo

Syridlo je prírodný enzým, ktorý sa používa pri výrobe syrov na zahusťovanie a koaguláciu mlieka. Tento enzým sa získava zo žalúdkov mladých prežúvavcov, ako sú teľatá, jahňatá alebo kozľatá, ale existujú aj rastlinné a mikrobiálne alternatívy. Syridlo je zodpovedné za špecifickú textúru a chuť syrov a je nevyhnutné na ich výrobu.

Z hľadiska zdravia a výživy je syridlo bezpečné na konzumáciu. Je to prirodzená súčasť mnohých druhov syrov a je v nich prítomných len v malom množstve. Syridlo je bielkovina, ktorá sa počas trávenia rozkladá na aminokyseliny, takže nemá žiadny významný vplyv na nutričnú hodnotu syra. Niektoré osoby môžu mať ale alergickú reakciu na syridlo, čo je ale veľmi zriedkavé. Pre ľudí s laktózovou intoleranciou alebo pre vegánov existujú alternatívy syrov bez syridla.

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či sa pri výrobe suplementov srvátkových proteínov nepoužíva živočíšne syridlo zo žalúdkov zvierat? Čo som čítal, tak mi proces získavania syridla príde naozaj nehumánny. Tak chcem vedieť, či s tým majú srvátkové proteíny niečo spoločné.
Veľmi ďakujem

Existujú tri druhy syridiel: živočíšne, mikrobiálne a rastlinné.
Živočíšne sa dnes už nezískavajú zo živých teliat, ale porazených (maceráciou žalúdka a následnou extrakciou dostane výrobca izolát, ktorý ďalej biochemicky spracováva do výslednej podoby čistého enzýmu). Prevažná väčšina výrobcov potravín aj doplnkov stravy už používa mikrobiálne syridla, hlavným dôvodom je ich cena.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi