Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Spirulina

Spirulina je modrozelená riasa, ktorá je považovaná za jednu z najvýživnejších potravín na svete. Je bohatá na bielkoviny, vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré môžu prispieť k celkovému zdraviu a pohode. Spirulina je tiež významným zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu.

Výživové výhody spiruliny zahŕňajú podporu imunitného systému, zlepšenie trávenia a detoxikáciu tela. Je tiež známe, že pomáha zlepšovať energiu a vytrvalosť, čo je dôvod, prečo je obľúbená u športovcov a tých, ktorí hľadajú prirodzený spôsob, ako zvýšiť svoju výkonnosť. Navyše, vďaka svojmu vysokému obsahu antioxidantov, spirulina môže pomôcť chrániť telo pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a podporovať zdravú pleť a vlasy.

Dobrý deň, pán Jelinek. Mám otázku ohľadom kombinácie chlorelly a spiruliny, oboje v práškovej forme. Bolo mi doporučené dávkovanie pol lyžičky chlorelly a pol lyžičky spiruliny. Užívam túto kombináciu ráno na lačno cca 30min. pred jedlom. Zaujímal by ma Váš názor. Odvíja sa množstvo DD aj od váhy jedinca? Som športovec, a pri dlhodobom užívaní by som asi teda nemala zvyšovať dávku chlorelly? Ďakujem

Odporúčané dávkovanie oboch druhov rias výrobca nastavuje s ohľadom na zloženie zmesi, tzn. obsahu aktívnych látok. Primárnou požiadavkou je nutnosť vyhnúť sa potenciálnemu predávkovaniu konzumenta, čo je trochu problém, pretože sa cieli na spriemerovaného jedinca spoločnosti. To samozrejme núti výrobcu/predajcu k preventívnemu stanoveniu nižších dávok, určitú možnosť ale ponúka systém odporúčaní vztiahnutý k jednotlivých skupinám populácie (športovci, tehotné, dojčiace, deti, seniori...). Potenciálne najvyššie dávky sú vždy určené športovcom, nemalú úlohu samozrejme zohráva aj telesná hmotnosť. Pokiaľ taký systém na etikete výrobku nenájdete, buďte obozretní na príliš vysoký príjem akéhokoľvek produktu. Som toho názoru, že je výhodnejšie užívať radšej menej, ale dlhodobo (pri prípravkoch, kde dlhší režim má zmysel, čo u týchto rias má), pretože dáte telu možnosť sa adaptovať na príjem nového spektra nutrične pôsobiacich látok.

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, akú biologickú dostupnosť má vitamín B12 obsiahnutý v spiruline. Jedná sa o výhodný zdroj vitamínu B12 pre vegánov?
Ďakujem.

Problematika vitamínu B12 v rastlinných zdrojoch nie je úplne jednoznačná. Ukazuje sa, že rastliny vyrábajú analógy B12, ktoré sú chemicky tak podobné skutočnému B12, že sa viažu na rovnakú transportnú molekulu (vnútorný faktor). Vieme o nich, že nemajú rovnaký vplyv na metabolizmus ako skutočný vitamín B12. Súčasne sa zistilo, že prináša riziko v podobe faktu, že môžu v situácii ich vyššieho podielu v strave obsadiť transportné molekuly vnútorného faktora a tým znemožnosť vstrebávania skutočnému vitamínu B12, ktorého teoreticky môže byť v strave dostatok.
Všeobecne dnes panuje zhoda v tom, že rastlinné analógy nielen že nie sú účinné, ale môžu byť v prebytku aj zdravotne rizikové. Jedinou výnimkou sú produkty z chlorelly, kde niektoré štúdie ukázali, že môže obsahovať molekuly B12, ktoré pôsobia prakticky rovnako, ako živočíšne zdroje B12. Aj tu je to ale zložitejšie, pretože sa zistilo, že tieto molekuly B12 nevyrábajú riasa, ale sú výsledkom produkcie mikroorganizmov žijúcich na riasach. Komplikácia spočíva v tom, že riasy dostupné v komerčnej sieti, teda pestované v umelých nádržiach, z dôvodu sterilných podmienok neobsahujú potrebné mikroorganizmy vyrábajúce účinný B12, takže sa táto informácia vzťahuje iba na riasy chorelly žijúce vo voľnom prostredí.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi