Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Smoothie

Smoothie je nápoj, ktorý je obvykle vyrobený z ovocia a zeleniny, ktoré sú zmiešané do hladkej konzistencie. Tento nápoj je často doplnený o ďalšie ingrediencie, ako sú jogurt, mlieko, orechy, semienka, proteíny alebo superpotraviny pre zvýšenie jeho nutričnej hodnoty. Smoothie sú všeobecne považované za zdravé, pretože obsahujú mnoho vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré sú dôležité pre správnu funkciu tela.

Avšak, je dôležité si uvedomiť, že nie všetky smoothie sú vytvorené rovnako. Niektoré môžu obsahovať pridaný cukor alebo umelé prísady, ktoré môžu zvýšiť ich kalorický obsah a znížiť ich nutričnú hodnotu. Preto je najlepšou voľbou vždy domáca smoothie, kde máte plnú kontrolu nad tým, čo do neho dávate. Navyše, aj keď sú smoothie plné zdravých ingrediencií, mali by byť konzumované ako súčasť vyváženej stravy, nie ako náhrada za celé jedlo.

Dobrý deň, pán Jelinek,
je nejaký rozdiel medzi smoothie a vylisovanou šťavou s doplnkom stravy vlákniny? Ja tam z môjho vidím len jeden: Smoothie má prirodzený obsah vlákniny a vylisovaná šťava má umelo pridaný doplnok. Ďakujem veľmi za odpoveď.

Rozdiel vnímate správne. V prípade doplnku sa jedná o zmes dvoch zložiek, ktorá je navyše vo výsledku pre konzumenta finančne nákladnejšia. Ak by sme zašli do dôsledku, tak jeden rozdiel nájdeme – smoothie vyrobíte mixovaním suroviny, čo spôsobí rozsekanie vlákniny na malé kúsky. Nerozpustná frakcia vlákniny potom môže u citlivých jedincov mechanicky podráždiť črevnú sliznicu, v tomto kontexte nie je konzumácia smoothies príliš výhodná. Toto riziko pri doplnku stravy vyrobeného zmiešaním lisovanej šťavy s vlákninou v podstate odpadá.

Dobrý deň,
potrebujem ľahko utriediť myšlienky - špenát ako taký obsahuje veľké množstvo vápnika, zároveň ale aj kys. šťaveľové. Je teda lepšie ho používať čerstvý v smoothie ai, alebo ho jesť vo varenej podobe?

Využiteľnosť vápnika zo šťavelanu vápenatého je mizivá - táto soľ je nerozpustná, tepelná úprava na využiteľnosť vápnika nemá prakticky žiadny vplyv. V situáciách, kedy potrebujete navyšovať príjem vápnika, je preto vhodné sa zdrojom šťavelanov vyhýbať, prípadne ich výrazne obmedzovať.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi