Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Redukčná diéta

Redukčná diéta je stravovací plán, ktorý je navrhnutý tak, aby pomohol jedincovi znížiť telesnú hmotnosť. Tento typ diéty obvykle zahŕňa zníženie príjmu kalórií a zvýšenie fyzickej aktivity. Cieľom je vytvoriť energetický deficit, kedy telo spaľuje viac kalórií, než koľko ich prijíma, čo vedie k postupnému úbytku telesnej hmotnosti. Redukčná diéta by mala byť vyvážená a pestrá, aby telo dostávalo všetky potrebné živiny a vitamíny.

Z hľadiska zdravia a výživy je dôležité, aby redukčná diéta bola vykonávaná pod dohľadom odborníka, ako je dietológ alebo nutričný terapeut. To je preto, aby sa zabránilo potenciálnym zdravotným rizikám spojeným s nedostatkom dôležitých živín. Redukčná diéta by mala obsahovať dostatok bielkovín na udržanie svalovej hmoty, dostatok vlákniny na podporu trávenia a obmedzený príjem tukov a cukrov. Je tiež dôležité dodržiavať dostatočný príjem tekutín.

Dobrý deň pán Jelínek,
chápem dobre, že diétou je steatóza liečiteľná? A keď človek začne chudnúť, tak využíva tuk z pečene ako zdroj energie?
Ďakujem

Steatóza pečene je nielen liečiteľná, ale aj vyliečiteľná. Základom úspechu je správne nastavená diéta a dostatok investovaného času nevyhnutného na to, aby sa úprava systému stravovania mala možnosť prejaviť. Prebytočný tuk z pečene je stále zásobným tukom, tzn. využije sa ako zdroj energie.

Dobrý deň,
kde je hranica medzi redukčnú diétu a trvalým spôsobom stravovania? Pokiaľ ženy, často vo veku od cca 40-50 rokov bojujú s niekoľkými kilami navyše, môže ísť napríklad o 2-5 kíl, nie o silnú nadváhu. Snažia sa redukovať napríklad tuk ukladajúci sa často v oblasti brucha. Je na mieste nastúpiť na redukčný režim? Alebo už trvalo obmedzovať príjem sacharidov aj v prípade vysokosacharidového spôsobu stravovania?
Veľmi ďakujem.

V takých situáciách záleží na tom, ako definujete redukčný režim. Ten môžete vnímať ako kaloricky reštriktívny, tzn. prístup postaviť na nastavenie zápornej energetickej bilancie po obmedzenú dobu a manipulácia s energetickými substrátmi (sacharidy, tuky), čím sa budete snažiť cez čísla riadiť správanie metaboizmu.
Súčasne ale môžete "len" upraviť jedálničke v zmysle preferencie kvalitných (priemyselne nesprocesovaných) potravín, kontroly glykemických hodnôt stravy, zaistenia dostatku bielkovín a zvýšeného príjmu vlákniny a rešpektovania pravidiel striedmosti. Metabolizmus sa v danej situácii bude prispôsobovať novým podmienkam a začne reagovať postupným vrátením sa k svojej (geneticky danej) prirodzenej hmotnosti. Vzhľadom na to, že každému vyhovuje iný prístup, si netrúfnem povedať, ktorá z týchto dvoch základných ciest je tzv. lepšia či výhodnejšia, fungujú ale obe.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi