Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Probiotické kultúry

Probiotické kultúry sú živé mikroorganizmy, ktoré pri dostatočnom príjme prinášajú zdravotný prospech hostiteľovi. Tieto kultúry sú obvykle baktérie, ale môžu zahŕňať aj kvasinky. Probiotické kultúry sú prítomné v niektorých potravinách, ako je jogurt, kefír alebo kvasená zelenina, a tiež sú dostupné ako doplnky stravy. Probiotiká pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu črevnej mikroflóry, čo je kľúčové pre správnu funkciu tráviaceho systému.

Z hľadiska výživy a zdravia probiotické kultúry podporujú trávenie a absorpciu živín, pomáhajú pri liečení niektorých črevných ochorení, posilňujú imunitný systém a môžu prispievať k celkovému zdraviu. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že probiotiká môžu zohrávať úlohu pri prevencii a liečení niektorých chronických ochorení, vrátane obezity, diabetes mellitus a kardiovaskulárnych ochorení.

Dobrý deň pán Jelínek.
V lekcii uvádzate, že existujú probiotické kultúry, o ktorých je známe, že jednoznačne prejavy HIT zhoršujú, a naopak aj také, ktoré majú prospešný vplyv. Negatívny vplyv majú Lactobacillus casei a Lactobacillus bulgaricus. Pozitívny vplyv potom Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum. Keďže moja žena má HIT, snažil som sa nájsť na podporu črevného mikrobiomu vhodný doplnok podľa informácií viď. vyššie. Našiel som produkty, ktoré obsahovali napríklad 2 pozitívne kmene a napríklad aj nejaké ďalšie alebo aj 4 pozitívne, to už som jasal, ale 1 negatívne. V tej súvislosti sa chcem opýtať, či jeden neg. kmeň oproti 4 pozitívnym, keď každý je zastúpený v rovnakom množstve môže ovplyvniť celkový výsledok negatívne a je lepšie vybrať výrobok napríklad iba s 2 poz. kmeňmi alebo nie.
Ďakujem.

To je dobrá otázka :-) Keďže sa jedná o pomerne novú vec vo výskumoch výživy, nie je odpoveď úplne jednoznačná, a to navyše vo vzťahu k HIT, u ktorej je potrebné postupovať individuálne v zmysle testovania jednotlivých možností a sledovania reakcii organizmu. Navyše sa neustále objavujú nové štúdie, ktoré posúvajú poznanie ďalej, výrobcovia tak nemajú šancu tak rýchlo reagovať a meniť zloženie svojich výrobkov. Jeden negatívne pôsobiaci kmeň môže (ale teoreticky nemusí, čo zistíte až po jeho vyskúšaní) ovplyvniť celkový výsledok. Pokiaľ chcete mať istotu, tak choďte cestou voľby "bezpečnejšie" varianty, iná cesta tu bohužiaľ nie je.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi