Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Prediabetes

Prediabetes je zdravotný stav, keď hladina cukru v krvi je vyššia ako normálna, ale nie tak vysoká, aby bola diagnostikovaná ako diabetes. Ide o varovný signál, ktorý naznačuje, že jedinec má zvýšené riziko vzniku cukrovky typu 2. Pokiaľ je prediabetes včas rozpoznaný a sú prijaté opatrenia na jeho kontrolu, môže byť vývoj cukrovky spomalený alebo dokonca zastavený.

Z hľadiska výživy je dôležité, aby jedinci s prediabetesom dodržiavali zdravý stravovací plán. To znamená obmedzenie konzumácie potravín s vysokým obsahom cukru a tuku a zvýšenie príjmu ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Pravidelný pohyb a udržovanie zdravej telesnej hmotnosti sú tiež kľúčové pre kontrolu hladiny cukru v krvi a prevenciu cukrovky.

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal na súvislosť konzumácie náhradných sladidiel s kávou. Dalo by sa predpokladať, že glykemická špička sa spolu s kofeínom bude vzhľadom na rýchlejšie vstrebávanie zvyšovať aj napriek ich nižšiemu glykemickému indexu? Je teda rozumné obmedziť u klientov s prediabetes kávu aj napriek jej benefitom, aby sa zaťaženie pankreasu obmedzilo a hodnota glykovaného hemoglobínu, teda trojmesačného cukru, sa rýchlejšie normalizovala?

Pokiaľ ide o náhradné sladidlá, ktoré sú nízkokalorické (čo sú prakticky všetky), nehrozí riziko neprimeraného zvyšovania krvnej glykémie ani v kombinácii s kávou.
Debatovať možno o tom, či je káva zdraviu prospešná, pretože zdravotné benefity, ktoré sa o nej prezentujú, sú väčšinou vztiahnuté k zdravej populácii, a súčasne u jedincov s poruchami metabolizmu sa ukazuje, že jej vedľajšie účinky ovplyvňujú zdravie v oveľa väčšom rozsahu. Navyše je potrebné brať do úvahy individualitu jedinca, pretože metabolizácia kofeínu je riadená primárne genetikou, od čoho sa odvíja celkový vplyv konzumácie kávy na každého z nás. U diabetikov nie som zástancom používania náhradných sladidiel nielen z dôvodu, že sú zbytočné (= sladidlá nie sú nevyhnutné), ale aj preto, že sú vo svojom zmysle kontraproduktívne. Ak chcete robiť výnimky, používajte zdroje inulínu (napr. čakankový sirup), ktorý funguje aj ako prebiotikum.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi