Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Porcie

"Porcie" v kontexte zdravia a výživy sa všeobecne odkazuje na množstvo jedla alebo nápoja, ktoré je považované za jednu jednotku konzumácie. Veľkosť porcie je kľúčovým faktorom pri sledovaní a riadení príjmu potravín, najmä pokiaľ ide o udržanie zdravej hmotnosti a vyváženej stravy. Správne porcie môžu pomôcť predchádzať prejedaniu a zaisťujú, že telo dostáva potrebné množstvo živín.

Veľkosť porcie môže byť rôzna v závislosti od typu potraviny, jej kalorickej hodnoty a nutričných požiadaviek jednotlivca. Napríklad porcia ovocia môže byť jedno stredne veľké jablko, zatiaľ čo porcia mäsa by mala byť veľká ako karta hry. Správne porcie sú základom zdravého stravovania a môžu pomôcť pri riadení hmotnosti, prevencii chronických ochorení a zlepšení celkového zdravia.

Dobrý pán Jelínek.
Okrem tejto lekcie, všade odporúča, aby sa dodržiavalo určité množstvo bielkovín. V hre ZOF sú tieto hodnoty ešte koľkokrát upresňované. Dôležité je, aby nebolo bielkovín v strave málo, teda pod 1,0 g/kg a nie zase veľa, teda viac ako 2 g/kg – v závislosti od pohlavia, práce, športovej činnosti atď. Toto chápem. V tejto súvislosti by ma zaujímalo, aké je, či je teda stanovené, maximálne množstvo bielkovín na jednu porciu (teda raňajky či obed alebo večeru, desiatu), ktoré je schopné naše telo stráviť a využiť. Keď vezmem 100kg muža, silového športovca, ktorý chce naberať svalovú hmotu a bude mať stanovené množstvo bielkovín 2g/kg, tak to bude 200g bielkovín za celý deň. Keby som to rozdelil primerane do 5 jedál za deň, je to cca 40g bielkovín na porciu. Pokiaľ by jedol iba 3x denne už je to skoro 67g bielkovín na porciu, čo mi pripadá veľmi veľa.
Ďakujem za odpoveď.

Tu neexistuje jednoznačná odpoveď v zmysle pevne definovanej hranice príjmu. Všeobecne platí, že s rastúcou pohybovou aktivitou sa zrýchľuje aj metabolizmus, s tým súvisí aj zvyšovanie aktivity tráviaceho traktu. Športovec tak bude schopný spracovať väčšiu nárazovo prijatú dávku bielkovín, než fyzicky neaktívnu. Aj tu ale existujú rozdiely, a to medzi vytrvalostnými a silovými športovcami, navyše treba rozlišovať medzi ženy a mužmi, dôležitú úlohu hrá aj telesná hmotnosť (podiel svalovej hmoty). Anaeróbne športujúci muž si tak môže dovoliť do jednej porcie dať 50-60 g bielkovín bez toho, aby toto spôsobilo väčšie problémy, pre nešportujúce ženy sa napr. uvádza rozmedzie 20-30 g. Všetky tieto čísla ale vnímajte s určitou rezervou, každá individualita reaguje po svojom (oi. sa spracovanie bielkovín odvíja aj od diverzity črevnej mikrobioty).

Dobrý deň,
mám otázku na počet porcií, vzťahujúce sa k metabolickému typu. Malo by to byť tak, že jedinec ktorý má pomalší metabolizmus, dlhšie trávi sa vystačí napr. s tromi porciami a človek, ktorému metabolizmus pracuje rýchlejšie bude mať porcií 5? Alebo naopak sa budeme snažiť človeku s pomalým metabolizmom zaradiť viac menších porcií, aby sa metabolizmus tzv. „naštartoval“?
Ešte nadviažem na môj predchádzajúci dotaz v poradni - týka sa bielkovín a také týždenného stravovacieho režimu. Ak zaradím napr. 2x týždenne rybu, 1-2x týždenne iný druh mäsa, v ostatné dni, kedy mäso v jedálničku nebude (hovorím tu o všežravcoch, pretože viem, že to je otázka, ktorá je pre nich často veľmi dôležitá - ako doplní bielkoviny bez mäsa?) je vždy nutné mať počas dňa nejaké strukoviny alebo napr quinú? Alebo môžeme voliť dni bez strukovín aj mäsa, pokiaľ tu máme napr. vajcia alebo orechy a semená alebo syry... ide mi hlavne o komplexnosť bielkovín. Veľmi ďakujem za všetky vaše odpovede.

Úpravami stravovania máme možnosť manipulovať so správaním metabolizmu, platí to aj pre počty porcií v priebehu dňa. Pokiaľ je napr. metabolizmus jedinca príliš pomalý, oplatí sa ho podporiť zaradením väčšieho počtu porcií za deň vrátane zníženia podielu tukov a úpravou pomeru Ca:Mg a Ca:P, tieto možnosti jednoducho máme a je len na nás, či ich využijeme.
Komplexnosť bielkovín riešte primárne pri špecifických situáciách, ktoré to vyžadujú. Typickými príkladmi sú vegánske stravovanie prípadne vrcholoví športovci, kde nároky na množstvo i kvalitu bielkovín v porovnaní s priemernou populáciou výrazne rastú. Neznamená to, že za každú cenu musí každá porcia s obsahom bielkovín vykazovať aminokyselinovú plnohodnotnosť, cieľom je iba zvýšená pozornosť a snaha uprená týmto smerom. Každý jedálniček by mal byť predovšetkým prakticky realizovateľný, od toho vždy odvíjajte svoje úvahy pri prevádzaní teórie do praxe.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi