Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Polysacharidy

Polysacharidy sú zložité sacharidy, ktoré sa skladajú z dlhých reťazcov monosacharidov. Sú to dôležité zložky stravy, ktoré poskytujú telu energiu a podporujú zdravie tráviaceho systému. Medzi najznámejšie polysacharidy patrí škrob, ktorý je hlavným zdrojom energie v potravinách ako sú zemiaky, ryža a obilniny, a vláknina, ktorá je nevyhnutná pre zdravé trávenie.

Polysacharidy sú tiež dôležité na udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi. Pomáhajú spomaliť rýchlosť, akú telo vstrebáva cukor, čo môže predchádzať prudkým výkyvom hladiny cukru v krvi. Navyše, niektoré polysacharidy, ako je vláknina, môžu pomôcť znížiť riziko vzniku niektorých chronických ochorení, vrátane srdcových chorôb a diabetu typu 2.

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala na rezistentné škroby, konkrétne na ten typ, ktorý vzniká po uvarení a následnom ochladení ryže/zemiakov. Ak by som chcela navýšiť príjem týchto polysacharidov na zvýšenie príjmu prebiotík, bolo by vhodné nechať zemiaky a ryžu pred konzumáciou nechať vychladnúť a potom ohriať? Ak nebudem chcieť jesť studenú prílohu...
Ďakujem za odpoveď.

Tento typ rezistentného škrobu nevzniká po uvarení, on sa už v potravine nachádza - teplom sa jeho štruktúra mení na stráviteľnú pre ľudský tráviaci trakt, po ochladení potraviny sa ale štrukturálne mení znova na nestráviteľnú formu, ktorá funguje ako prebiotikum pre črevné mikroorganizmy. Pokiaľ túto formu retrográdneho škrobu chcete využiť ako prebiotikum, je nutné potravinu konzumovať buď surovú, alebo po tepelnej úprave nechať vychladnúť a jesť studenú.

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, pokiaľ držím pôst a tým pádom nekonzumujem žiadne polysacharidy ani vlákninu netrpia pritom črevné baktérie? Nejako si s týmto neviem rady a nerád by som nechal črevný biom vyhladovať na smrť.
Ďakujem

Črevné mikroorganizmy sa v priebehu pôstu živia mucínom (hlienom produkovaným sliznicou čreva), súčasne ale majú tendencie sa požierať navzájom. U dlhších pôstov sa tak nikdy nevyhnete riziku určitej decimácie črevnej mikrobioty, čo ale neznamená, že je to úplne zle, pretože každý ekosystém je v rámci prirodzeného poriadku prírody atakovaný udalosťami, ktoré v konečnom dôsledku vedú k vytvoreniu nového prostredia (z evolučného hľadiska s potenciálom nové diverzity a väčšej stability).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi