Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Pitný režim

Pitný režim je kľúčovým aspektom zdravého životného štýlu a správnej výživy. Odkazuje na množstvo a kvalitu tekutín, ktoré človek konzumuje počas dňa. Pitný režim je dôležitý pre udržanie optimálnej hydratácie tela, ktorá je nevyhnutná pre množstvo telesných funkcií, vrátane regulácie telesnej teploty, transportu živín a kyslíka do buniek, odstraňovanie odpadových látok a podporu trávenia.

Odporúčané denné množstvo tekutín sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je vek, pohlavie, telesná aktivita a klimatické podmienky. Všeobecne sa odporúča, aby dospelí konzumovali minimálne 2-2,5 litra tekutín denne. Väčšina tekutín by mala pochádzať z čistej vody, ale môžu zahŕňať aj iné nápoje a potraviny s vysokým obsahom vody. Je dôležité si uvedomiť, že niektoré nápoje, ako je alkohol a kofeín, môžu spôsobiť dehydratáciu, a preto by ich konzumácia mala byť obmedzená.

Dobrý deň,
chcela som sa opýtať, či do pitného režimu počítať tekutiny typu – káva, čierny čaj, vývary. Sú rôzne názory, tak by som rada poznala Váš pohľad. Ja osobne by som to tam zaraďovala aj napriek tomu, že káva a čaj majú mierne močopudné účinky. Poznám ľudí, ktorí vodu takmer nepijú, len kávu a čaj.
Ďakujem.

Do pitného režimu sa štandardne zahŕňajú tekutiny, ktoré plnia účel hydratácie organizmu. Táto definícia ale nie je úplne jednoznačná, pretože napr. káva alebo čaj obsahujú látky s močopudným účinkom, čo nezodpovedá predstavám o plnohodnotnej hydratácii. Problém u týchto tekutín je ale v tom, že močopudne nepôsobí úplne na každého, ich diuretický účinok je silne individuálny. V takejto situácii sa samozrejme ťažko paušalizuje, ale väčšinou sa tieto nápoje do pitného režimu radia (podobný problém je aj s tekutinami obsahujúcimi alkohol).
Vývary sú tiež väčšinou považované za súčasť pitného režimu, sú ale zaťažené faktorom osmolality - pokiaľ je ich "hustota" (= obsah živín) príliš vysoká, sú kategorizované ako potravina, nie tekutina určená na hydratáciu.

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, či je z pohľadu trávenia vhodné počas jedla piť, alebo či je lepšie sa napiť až po jedle. To všetko za predpokladu, že je jedlo vždy dostatočne rozhryznuté a napitie teda nenahrádza preslinenie sústa.
Ďakujem.

Odpoveď tu nie je jednoznačná, pretože výsledok je ovplyvňovaný hneď niekoľkými zásadnými faktormi:
1. Obsahom soli v jedle - pokiaľ máte na tanieri slaný chod, veľmi rýchlo sa z dôvodu obsahu sodíka, ktorý viaže vodu v medzibunkovom priestore, zvýši potreba po konzumácii tekutín. U sladkých variantov to tak z pochopiteľných dôvodov nie je.
2. Stupneň hydratácia organizmu pred jedlom - konzumácia stravy v situácii, keď telu chýbajú tekutiny, vždy povedie k potrebe piť v priebehu jedla.
3. Zdravotný stav – príjem tekutín v priebehu konzumácie stravy bude vždy menej zaťažujúci u zdravého človeka. Problematické to bude predovšetkým u jedincov s poruchami trávenia (dyspepsia), pretože príjem tekutín spôsobí zriedenie tráviacich a zažívacích enzýmov, čo v takýchto situáciách môže komplikovať zdravotný stav.

Dobrý deň,
zaujíma ma pitný režim u detí. Dajú sa používať napr. vodou nariedené džusy, ako "motivácia" k hydratácii ak deti odmietajú piť? Hlavne v letných horúcich dňoch.. Príp. čo iné je vhodné takto použiť ak zatiaľ nepracujem s lisom na ovocie a zeleninu?
Ďakujem

Riediť džúsy je dobrá myšlienka v situácii, keď používate kvalitné zdroje (najlepšie čerstvo lisované). Rešpektujte fakt, že každá minca má dve strany, v tomto prípade preferencie sladkej chuti zosilňuje vzťah k sladkostiam, čo je v oblasti pitného režimu u detí v dlhodobej perspektíve nebezpečný návyk. Všetko je ale otázkou prístupu, pretože striktné zákazy nenesú v praxi túžené výsledky, má preto svoj zmysel viesť deti k zdravému vzťahu k pitnému režimu aj sladkej chuti – vždy primárne dbajte na kvalitu používaných surovín (potravín).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Viac o Martinovi Jelínkovi