Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Paradajky

Paradajky sú významným zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné na správnu funkciu nášho tela. Sú bohaté na vitamín C, ktorý je silným antioxidantom a podporuje zdravý imunitný systém. Paradajky tiež obsahujú vitamín A, K, B1, B3, B5, B6, B7 a veľmi dôležitý vitamín E. Čo sa týka minerálov, paradajky sú dobrým zdrojom draslíka a mangánu.

Paradajky sú tiež známe svojim vysokým obsahom lykopénu, antioxidantu, ktorý má mnoho zdravotných prínosov, vrátane zníženia rizika srdcových chorôb a rakoviny. Lycopene je tiež zodpovedný za jasne červenú farbu paradajok. Paradajky sú tiež nízkokalorické a obsahujú veľa vody a vlákniny, čo ich robí skvelou voľbou pre tých, ktorí sa snažia schudnúť alebo udržať zdravú telesnú hmotnosť.

Dobrý deň,
podľa makrobiotiky, zelenina zo Solanacea - paprika, rajčiny, baklažán a zemiaky by sa nemali konzumovať. Aký názor máte vy na tento pohľad. Taktiež tvrdí, že rajčiny často stoja za bolesťami kĺbov a po vysadení zo stravy bolesť pominie.
Ďakujem.

Tieto tvrdenia sú problematické z dôvodu nie úplne správnej interpretácie vedeckých poznatkov. Faktom je, že tieto druhy zeleniny obsahujú niektoré látky (najčastejšie sa prezentuje solanín), ktoré vo VÄČŠÍCH koncentráciách majú toxický vplyv. U solanínu sa uvádza, že príznaky otravy sa u človeka prejavia po požití dávky od 2 do 5 mg/kg telesnej hmotnosti. Ak budete na situáciu nazerať cez čísla, tak napr. jedna nezrelá paradajka obsahuje približne 25 mg tohto alkaloidu. Ak by sme konzumovali paradajky nezrelé, tak logicky dôjde k zdravotným nepríjemnostiam (vedľa rizika otravy to sú aj uvádzané bolesti kĺbov, pretože solanín zvyšuje priepustnosť katiónov vápnika cez bunkové membrány, kde výsledkom môže byť hromadenie tohto prvku v tkanivách so všetkými jeho dôsledkami).
Faktom na druhú stranu zostáva, že jedinec so základnou nutričnou gramotnosťou by sa mal konzumácii zelených nezrelých paradajok (prípadne plodov zemiakov) vyhnúť (so stupňom zrelosti plodiny podiel solanínu klesá).
Od toho sa potom odvíja aj spôsob šírenia a zdieľania týchto informácií vrátane aplikácie od praxe, kedy je veľmi nešťastné tvrdiť, že napr. tieto druhy zeleniny sú nevhodné z dôvodu určitých zdravotných rizík. Tento radikálny prístup potom v praxi vedie k úplne zbytočnému obmedzovaniu pestrosti a nutričnej kvality jedálnička.
Iná je samozrejme situácia, kedy chcete/potrebujete riešiť určitý zdravotný problém, na ktorý má (zhodou okolností) vplyv aj konkrétna potravina či celá kategória.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi