Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Med

Med je sladká, viskózna tekutina vytvorená včelami a niektorými ďalšími druhmi hmyzu z nektáru kvetov. Je to prírodné sladidlo, ktoré sa používa po celom svete a je cenené pre svoje nutričné výhody a liečivé vlastnosti. Med je bohatým zdojom cukrov (invertný), obsahuje aj menšie množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a látok s antimikrobiálnymi vlastnosťami.

Pekný deň,
prosím vás veľakrát som počula, že med nie je vhodný pri varení či pečení, pretože je po tepelnej úprave vraj až škodlivý. Čo je na tom prosím pravdy? Je mi jasné, že tepelnou úpravou sa strácajú z neho živiny, ale teda že by bol až škodlivý?
Ďakujem

Med obsahuje široké spektrum látok, ktorých štruktúra sa mení pri odlišných teplotách. Enzýmy sú deaktivované pri teplotách okolo 40 °C, antibakteriálne zložky väčšinou od 60-80 °C. Pri pečení sa používajú podstatne vyššie teploty, táto úprava z dôvodu zachovania nutričnej hodnoty medu preto nie je úplne vhodná. Záleží ale aj na dobe pôsobenia vyššej teploty – väčšinou platí, že krátkodobý ohrev kvalitu medu neznehodnotí. Pokiaľ sa stane, že potravinu s medom pripálite, vznikajú samozrejme potenciálne karcinogénne látky (v mede aj potravine medom sladené).

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi