Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Lisované šťavy

Lisované šťavy sú nápoje získané z ovocia a zeleniny pomocou lisovania, čo je metóda extrakcie šťavy, ktorá zachováva väčšinu vitamínov, minerálov a antioxidantov prítomných v pôvodných surovinách. Výroba lisovaných štiav obvykle zahŕňa mechanické lisovanie za studena. Šťava preto nie je vystavená vysokým teplotám, ktoré by mohli zničiť niektoré živiny.

Dobrý deň, môžem sa opýtať, prečo sú toľko odporúčané lisované šťavy? Aký je rozdiel medzi lisovanou šťavou a čerstvým napr. jablkom, ktoré snívam len tak? V jednom rozhovore som počula, že šťavou sa uvoľní do tela veľké množstvo cukru naraz a nie je to dobré. Ako to teda prosím je? Ďakujem za odpoveď

Rozdiel je pomerne zásadný, v podstate je ich hneď niekoľko:
1. Lisovaním odstránime vlákninu, šťava tak obsahuje podstatne koncentrovanejšie množstvo mikroživín a cukrov.
2. Väčšinou získame tekutinu určenú na pitný režim, nie potravinu (záleží ale na osmolalite).
3. Konzumáciou lisovanej šťavy ovplyvníme tráviace a metabolické pochody odlišným spôsobom, ako surovinou, z ktorej sa vyrába:
- je rýchlejšia glykemická odozva,
- odlišne reaguje črevná mikrobiota,
- organizmus dostane väčšiu dávku vitamínov a minerálov, ktoré rýchlejšie a efektívnejšie vstrebe,
- z dôvodu absencie vlákniny inak reaguje črevná peristaltika.
Vyššia koncentrácia cukrov je riziková len v niektorých situáciách, najčastejšie v prípadoch zápalov tráviaceho traktu, zvýšenej aktivite patogénnych mikroorganizmov, poruchách funkcie pankreasu...

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi