Kurzy ATAC

Poradňa

Vybrané otázky z on-line poradne, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou nami organizovaných kurzov.

Ľanový olej

Ľanový olej sa získava z ľanových semienok lisovaním za studena. Je typický vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín. Tieto kyseliny sú pre ľudský organizmus nevyhnutné, ale telo si ich nedokáže samo vytvoriť, je nutné ich získavať z potravy.

Ak dieťaťu (4roky) dávam denne ľanový olej a na vyprážanie (lievance, palacinky) používam rafinovaný repkový olej, je to tak dostačujúce? Pýtam sa z toho dôvodu, že je na trhu nepreberné množstvo druhov olejov ale najbohatší na omega 3 je ľanový olej. Ak teda budem striedať s iným olejom, potom zastúpenie omega 3 nebude také vysoké, má teda zmysel striedať tento olej alebo môžem ľanový dávať stále?
Vopred ďakujem za odpoveď

Pre vyššie teplotné úpravy používajte vždy oleje na to určené – tzn. s prevahou nasýtených alebo mononenasýtených tukov (olivový, repkový...), vždy filtrovaných, pretože nefiltrované obsahujú častice, ktoré sa prepaľujú pri relatívne nízkych teplotách. Ak riešite zdroje omega-3 tukov, tak najvýhodnejšie z rastlinných zástupcov sú konopný, chia a ľanový. Počítajte ale s tým, že tieto obsahujú omega-3 kyselinu alfa linolénovú, ktorou je nútený náš metabolizmus premeniť na kyselinu dokosahexaenovú (DHA), táto konverzia je pomerne nízka (cca 3-5 %, u vegánov až násobne viac). Je tak výhodné zaraďovať aj živočíšne zdroje, ktoré zaistia väčšiu efektivitu v tomto smere a vy sa tak nebudete zbytočne "trápiť" s potenciálnym nedostatkom o-3 prijímaných z rastlinných zdrojov.

Dobrý deň,
odporučili by ste osobe s hypofunkciou štítnej žľazy užívať ľanový olej? Nadchla som sa pre neho, ako pre zdroj Omega 3, ale v lekcii uvádzate, že ľan patrí medzi nevhodné potraviny, tak neviem, či sa to týka aj oleja?
Veľmi ďakujem.

Dôvodom na preventívne vyhýbanie sa konzumácii ľanových sedmok je pomerne vysoký obsah fytoestrogénov, ktorý pri niektorých dysfunkciách štítnice nemusí byť žiaduci. Ľanový olej ale obsahuje zlomkové množstvo týchto látok, jeho používanie v primeranom množstve je úplne v poriadku.

Na otázky odpovedá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzov

Výživový poradca, autor siedmich úspešných kníh. Zakladateľ vzdelávacej spoločnosti ATAC organizujúcej kurzy, ktoré spájajú múdra východných filozofií s poznatkami modernej vedy. Jeho cieľom je odovzdávať celostné poznanie v oblasti výživy a zdravia všetkým skupinám populácie. Vedie kurzy výživového poradenstvo on-line, podieľal sa na programe Českej televízie Pod pokrievkou, je autorom výukového systému ZOF.

Viac o Martinovi Jelínkovi